Berlin’de inovasyon ve girişimcilik alanında yeni gelişmeler, yeni trendler ortaya çıkmaya başladı. Ülke ekonomisine katkı sağlamak, inovasyon kültürünü yaymak ve geliştirmek için etkili inovasyon önerileri ve çözümleri sunabilen geniş alanlara sahip mekânlar kurulup, tasarlanıyor. Oluşturulan mekânlar, daha renkli, eğlenceli hale getiriliyor. Yatırımcıdan çalışana farklı şirketlerden insanların yeni buluşma noktası oluyor. Toplantı alanları üyeler için rahat ve sohbet edilebilir tasarlanıyor. Yeni trend, girişimcilerden yatırımcılara; kreatörlerden stratejistlere kadar geniş bir sosyal ağı bir araya getiriyor. Yeni genç firmalara start up iş modeli konusunda destek sağlanıyor. Yeni oluşumlar, şirketler için yeni girişim fırsatları ve birbirini tanıma fırsatı yaratıyor.

Innovationlabs Berlin

Berlin’de inovasyon kültürünü yaymak ve dünya genelinde bir etki yaratmak için şirketlere, firmalara ve yeni girişimcilere destek verenlerden bir tanesi İnovasyon Laboratuvarları Berlin’dir. İnovasyon laboratuvarları, tasarımcılardan makerlara kadar çeşitli üyelerden oluşuyor ve yenilenebilir enerji, yaşam tarzı, robot bilimi ve gıda teknolojisi gibi önemli sektörlere inovasyon alanında danışmanlık yapıyor.

Factory Berlin

Factory Berlin kampüsü girişimcileri bir araya toplamak için Ceo Udo Schloemer tarafından 2011 yılında kuruldu. Toplum yönetimi, servis tasarımı ve etkinlik organizasyonları gibi konularda dünya genelinde uzmanlaşan 40 kreatör ve stratejistten oluşuyor. 16.000 metrekarelik geniş bir alana sahip olan ofis, yakından takip ettiğimiz Freeletics gibi yenilikçi genç firmalara ev sahipliği yapıyor. Twitter, Uber, Soundcloud gibi firmaları bir araya getiriyor. Üyelerine sınırsız wi-fi, sohbet edilebilir toplantı odaları sağlayarak organik bir yapı oluşturuyor. Factory Berlin, sektör içerisinde 200 girişimci 50.000 fikir babasından oluşan büyük bir sosyal ağ kapasitesi sağladı.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X