Sözün kimin söylediği önemli değil. Önemli olan anlamıdır. Kürke bakmayalım, içindeki insana bakalım. Ambalaj, vitrin veya köpük ile uğraşmayalım. İşin özüne, cevherine, esansına bakalım!

Maker hareketi sadece varlıklı kesimlerin teknolojik oyuncaklarla çocuklarını şımartması değildir. Sadece elit lise veya üniversitelerin elit grupların yapabilecekleri bir şey değildir. Tam tersidir. Halk işidir, herkese açıktır.

Maker hareketi açık kaynak kodudur, paylaşım ekonomisidir, imecedir, kooperatiftir, yardımlaşmaktır, na-tamamdır, amatördür, samimidir, güzeldir, eksiktir, yamuktur, kusurludur, ama şirindir, eğlencelidir, zahmetlidir, uğraştırıcıdır, ama değerlidir.

Maker olmak kolaydır. Maker olmak istiyorum demek yeterlidir. Ben de bir şeyler yapmak istiyorum, demek yeterlidir. Zira gerisi gelir. Merak, maker kelimesine ne güzel de benziyor, aynı harflerden oluşuyor. Merakın önünde hiç bir şey dayanamaz. Hele bir de hayal varsa, soru sorma varsa, azim varsa, sabır varsa, hata yapmaktan korkmamak varsa, ne güzel olur.

Alttaki filmde dezavantajlı gençlerin azimle, bir öğretmenleriyle birlikte, imkansızlıklara rağmen, yaptıkları anlatılmaktadır. Bu tür şeyler sadece filmlerde olur diyenleri duydum hemen…

Bu bir bahane cümlesidir. Kolayımıza geldiği için, bu tür bahanelerin arkasına sığınırız. Gerçekten bir şey yapmak isteyeni hiç kimse ve hiç bir şey durduramaz. İşte Maker budur.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X