Dünyanın en büyük e-ticaret şirketi Amazon’ un, doğduğu şehir Seatle dışında 50.000 çalışan kapasiteli yeni bir ofis kuracağını açıklaması, Amerika şehirleri arasında resmi olarak ihale savaşını başlatmış durumda.

Amazon gibi büyük hacimlerde iş yapan uluslararası şirketlerin kendilerine bağlı şirket ve fabrika lokasyonlarını ince eleyip sık dokuyarak seçtiklerini biliyoruz. Bu kıtalar/şehirler arası yatırım kararlarının altında ‘vergi avantajı elde etmekten’, ‘lokal kaynak ve üreticilere yakın olmak’ gibi birçok farklı motivasyon yatabilir. Ancak Amazon’un HQ2 isimli bu yeni teknoloji merkezine ev sahipliği yapmak isteyen adaylardan karşılamasını talep ettiği uzun ve detaylı listesiye bakılırsa, şirketin öncelikleri lokal işgücüne yakınlık ve çalışanlarına en iyi çalışma şartlarını sunmak gibi görünüyor.

Bu zorlu ihale savaşını hangi şehir kazanırsa kazansın, şehrin bugun ki sakinleri için hayatın ‘dönüşeceği’ bir gerçek. Çok uluslu şirketlerin kıtalar/şehirler arası yatırımlarının artı ve eksileri tartışıla dursun, vatandaşlara sürdürülebilir bir ekonomi ve yaşam standardı sunabilmek için bu tarz hükümet-özel sektör beraberliklerinden en yüksek düzeyde nasıl faydalanabiliriz düşünmemiz gerekiyor.

Haberin tamamı burada.

 

 

 

 

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X