DİJİTAL KÜLTÜR DÖNÜŞÜMÜ

Hazır mısınız?

Günümüzün en sıcak konularından bir tanesi dijitalleşmek. Şirketler bir sonraki döneme geçerken daha güçlü olmak ve varlıklarını sürdürebilmek için bu konunun ne kadar önemli olduğunun her geçen gün daha çok farkına varıyorlar. Bu konuda yapmaları gerekenleri ve atmaları gereken adımları çalışıyor, yol haritalarını netleştiriyor ve projeler hazırlıyorlar.

Tüm bu yapılanların sonucunda dijitalleşmenin başarılı olması için kurum kültürlerinin de buna göre yapılandırılması ve içinde bulunulan ortamda geçerli kültür kodlarının doğru anlaşılması önemli. Var olan kültür algısıyla oluşturulmaya çalışılan hedef dijital kültür algısının doğru yöntemlerle hizalanması ve insanlara uygun yöntemler geliştirilmesi atlanmamalı.

Bu hedef doğrultusunda ve dijitalleşme yolunda kurumların şu 7 başlıkta durumlarını tespit ederek nereye varmak istediklerini belirlemeleri gerektiğine inanıyoruz.

1. Çalışma Şekli

Bireysel çalışmadan ziyade farklı disiplinlerdeki insanların daha fazla birlikte çalışmasını gerektiriyor. Kısacası birlikte ekip olarak çalışabilmek önemli.

2. Kurumsal Hız

Teknolojinin ve her şeyin bu kadar hızlı değiştiği bir ortamda kurumların da çevik olması gerekiyor. Bürokrasiden kurtulmuş ve acele değil fakat hızlı hareket eden bir yapıya dönüşmek önemli.

3. Harekete Geçme

Her bir çalışanın inisiyatif alma ve risk almada cesur olması bekleniyor. Yeni fikirlerin ve farklılıkların ortaya çıkabilmesi için bu yaklaşım şart.

Şirketinize zarar vermeden bunu oluşturmanın yöntemlerinin belirlenmesi kritik bir başlık.

4. Yönetim Şekli

Güven üzerine dayalı ortamlarda her zaman hız daha yüksek ve maliyet daha düşüktür.

Emir komuta ve sürekli kontrol metoduyla çalışmaya alışılmış ortamlardan ziyade çalışanlara daha çok güvenilen ve emir vermeden işlerin yürüdüğü ortamlar dijitalleşmeyi daha çok destekliyor.

5. Organizasyon Şekli

Hiyerarşinin çok ön planda olması ve kademelerin çokluğu pek destekleyici değilken yatay organizasyon yapıları dijitalleşmeye daha yatkınlık gösteriyorlar.

6. Karar Verme Şekli

Kararlar alınırken hissiyat ve tecrübeden ziyade bilgi ve veri kullanımı önemli. Veriden bilgi üretme alışkanlıklarını kazanmak için yapılar geliştirmek ve bunu bir davranış şekline dönüştürmek kurumları daha doğru kararlar almaya yönlendirecektir.

7. Bakış Açısı

Dijitalleşmenin içeriye dönük değil dışarıya dönük bakış açısıyla yapılması faydalarının ortaya çıkması açısından önemli. Bu gözlük tüm çalışanlarda olmalı ve müşteri, tedarikçi, hissedarlar gözlüğü ile tüm süreçler sorgulanmalı.

Tüm bu kısaca anlattığımız başlıkları bir araya getirip kolay anlaşılmasını sağlayan alttaki şablonumuz kendinizi değerlendirme açısından faydalı olacaktır.

Projeleri ve sistemleri devreye almak resmin sadece bir bacağı, diğer bacağında ise kurum kültürü üzerine de çalışmalar yapmak gerekiyor.

İlginizi çekti mi?

Size destek olmamızı isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İLETİŞİME GEÇİN

Gelecek hakkında konuşalım.

Start typing and press Enter to search

X