İnternetin birçok suç için kapı araladığını hepimiz biliyoruz. Ne yazık ki bu suçları ortaya çıkarmak ve zanlıları tespit etmek eski yöntemlerle mümkün değil. Bu dünyada suçluları yakalayabilmek için kötü adamların arasına bir veya birkaç ajan yerleştirmek, delil toplamak ve onları suçüstü yakalamak yeterliydi. Yeni teknolojileri suçları için alet eden kötü adamları tespit edebilmek için ise başka yöntemler lazım.

Çocuk hakları ve onların gelişimi için mücadele eden Hollanda merkezli Terre Des Hommes da bu eksikliğin farkındaydı ve kötü adamları yakalamak için yeni bir araç geliştirdi.

Terres des Hommes creates avatar to bait pedophiles

Sweetie 10 yaşında Filipinli bir kız. Chat odalarında gezinen Sweetie yetişkinler ile sohbet edip pedofil olanları tespit etmeye çalışıyor. Delil toplamak ve onları suçüstü yakalamak için ise onlarla webcam üzerinden görüşmekte. Fakat Sweetie gerçek değil, Terre Des Hommes tarafından kontrol edilen sanal çocuk Sweetie’nin gerçek olmadığını anlamak zor.

Sweetie iki ay içinde 20.000’den fazla kişiyle görüşüp 1000 tanesinin kişisel bilgisini öğrendi. Bu kişilerin listesi tüm delilleri ile birlikte interpol’e gönderildi.

[ef-video type=”youtube” href=”http://www.youtube.com/watch?v=aGmKmVvCzkw”][/ef-video]

Buraya kadar herşey güzel. Ne yazık ki teknoloji sadece iyi adamlar tarafından değil, kötü adamlar tarafından kötü amaçlar için de kullanılabilecek. Bu teknoloji sayesinde gerçek kişilerin sanal versiyonları çizilebilir ve insanları dolandırabilir. Kimin gerçek olduğunu, kimin sanal olduğunu ayırt edebilecek miyiz? Hem kim bilir? Belki de bu teknoloji şu an zaten kullanılmakta ve sanal kişiler aramızda gezinmekte?

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X