Google geçtiğimiz hafta açılışını yaptığı internet sitesiyle ziyaretçilerin yapay zekâyı deneyimlemesini sağlıyor. AI Experiments with Google adıyla açılan internet sitesinde görsel, dil, kod, müzik oyunlarıyla yapay zekâ ve derin öğrenme algoritmaları içeren deneyler yapabiliyorsunuz. Şu an için sitede 8 farklı uygulama mevcut. Bununla birlikte Google yeni ve yaratıcı uygulamalar üreten herkesi bu internet sitesi aracılığıyla paylaşmaya davet ediyor. Bu tür uygulamalar üretiyorsanız, Google’ın internet sitesinde yerinizi alabilirsiniz. Dikkatimizi çeken uygulamalardan birkaçı şunlar:

QUICK, DRAW! (Haydi, Çizin!)

Makine öğrenmesi (derin öğrenme) ile geliştirilmiş bir oyun. Siz çiziyorsunuz, yapay sinir ağı ne çizdiğinizi tahmin etmeye çalışıyor. Her zaman doğru sonuca ulaşamasa da, siz oynadıkça yapay zekâ kendini geliştiriyor ve daha iyi tahminlerde bulunuyor. Makine öğrenmesinin eğlenceli bir şekilde kullanımı için güzel bir örnek.

A.I. DUET (Yapay Zekâyla Düet)

Bu deney makine öğrenmesi aracılığıyla müzik yapmanızı sağlıyor. Çok sayıda örnek melodi ile eğitilmiş yapay sinir ağı yeni müzikal kavramlar öğreniyor ve bunlardan nota ve zamanlama haritaları oluşturuyor. Siz birkaç nota çalıyorsunuz ve yapay zekâ size notalarla cevap veriyor.

VISUALIZING HIGH-DIMENSIONAL SPACE (Derin Öğrenme Görselleştirmesi)

Çok sayıda niteliğe sahip öznelerin oluşturduğu düzlemler (high-dimensinal space) karmaşık bir yapı sahiptir. Bu karmaşık yapıyı anlamak ve kullanmak için en gelişmiş teknik makine öğrenmesidir. Bu deney makine öğrenmesinde neler olduğunu anlayabilmemiz için yapılmış bir görselleştirme. Kodcuların çok sayıda niteliğe sahip verileri keşfetmesini sağlıyor.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X