Bunu hepimiz biliyoruz. Ama insanoğlu nankördür. Yuvasını kaybedene kadar, pek çoğumuz elimizdekinin kıymetini pek bilemiyor.

İklim değişimi gerçek. O kadar çok gösterge var ki! O kadar çok bilimsel kanıt var ki! Bilim insanları büyük oranda mutabakat içindedir. Daha ne olsun?

Diğer yandan o kadar çok hissedilen felaket var ki! Yangınlar, kuraklıklar, seller, dolular, kar yağışları, ve daha neler neler. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Ancak başına gelen, evsiz kalan, sele yakalanan, bir yakınını kaybeden, işsiz kalan, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaktır.

Bugün, 12 Aralık 2017 tarihinde, COP21 Paris Zirvesinden sonra, Emanuel Macron liderliğinde, BM Genel Sekreteri ve Dünya Bankası başkanı desteğiyle Paris’te tekrar bir zirve daha düzenlendi. ONE PLANET SUMMIT.

https://www.oneplanetsummit.fr/en

Bugünkü zirvede Bill Gates ve Richard Branson gibi iş adamları da vardı. Ayrıca eski New York belediye başkanı Michael Bloomberg de vardı. Şehirlerin iklim değişimde ok önemli olduğunu vurgulamaktadır. Başlayan pek çok proje devam etmektedir ve bundan dolayı çok umutlu olduğunu ifade etti. Hatta bu umudu bir kitapta dile getirdi.

Bugünkü zirvenin konuşmaları altta izlenebilir:

Farklı paneller, farklı tartışmalar yaşandı. Hatta farklı dillerde dinlemek dahi mümkün. Bilginize.

Başka gezegenimiz yok. Dünyamıza sahip çıkalım. #oneplanet

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X