Autodesk’in CTO’su Jeff Kowalski’nin Generative Design (Üretimsel Tasarım) konusunu tartışmaya açtığı videoda, bu konuyu daha yakından inceleme fırsatına kavuşuyoruz. Geleneksel tasarım süreci, tasarımcıların istenileni anlama, kendi süzgeçlerinden geçirme, malzeme ve araç kullanma kabiliyetlerine göre ürünü üretmesine dayalıdır. Sonuç olarak ortaya çıkan ürünün, tasarımcının kişisel yetkinliği ve süreçte kullanılan ürün, üretim yöntemi ve araçların yetenekleriyle şekillendiğini söyleyebiliriz. Bu sürece etki eden birçok farklı faktörün olması doğal olarak tasarımın kısıtlanmasına neden oluyor.

Yapay Zekâ Sahneye Çıkıyor: “GENERATIVE DESIGN”

Peki ya bir tasarımcının aklındaki ürünü bilgisayarda çizmesi yerine, bu ürünü bilgisayarına anlattığı bir dünya düşleyebiliyor musunuz? Yapay zekâ yazılımlarının gelişmesiyle birlikte bu sistemlerin yaratıcılık gerektiren alanlarda kullanılması da gittikçe artıyor. Yapay zekâ sistemleri artık tasarım süreçlerinde optimize edilmiş sonuçlar elde etmek için kullanılan “iş arkadaşları” haline geliyor.

Yapay zekânın dahil olduğu Generative Design kavramı dünyada olduğu gibi Türkiye’de de henüz çok yeni. Türkçe’ye “Üretimsel Tasarım” ya da “Üretken Tasarım”  olarak da çevirebiliriz. Bu kavram karşımıza en çok sanat, mimari ve ürün tasarımı alanlarında çıkıyor. Temel olarak tasarımı oluşturmak için yapay zekâ algoritmalarından yaralanmak anlamına geliyor.

Tasarımcının Rolü Nasıl Değişiyor?

Peki tasarımcıların bu noktada rolü ne şekilde değişiyor? Yapay zekânın etkinliğinin tasarım sürecinde artması tasarımcının rolünden şimdilik bir şey götürmüyor diyebiliriz. Kowalski’nin verdiği sandalye örneğinde olduğu gibi tasarımcı ürünün barındırması gereken gerekli özelliklerin programa girdisini yapıyor. Çıkan sonuçlar arasından konsept ürünün seçilmesi, alterasyonu ve daha ileri uygulamaları yine tasarımcının görevleri arasında kalıyor. Yapay zekâ, tasarımcıya, ürünün, optimum dayanıklılık, az malzeme kullanımı, minimum alan kaplama vb. gibi seçenekler altında ne şekilde olabileceğini gösterebiliyor.

 


Yapay zekâ sağlıktan sanata, iş dünyasından günlük hayatımıza birçok alanda yenilikler getirecek. Geniş bir perspektifte bu yeniliklerin neler olabileceğini inceleyen Yapay Zekâ raporumuza göz atmanızı öneririz. Raporun bölümlerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilir, raporu pdf formatında indirebilirsiniz:

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X