Her ayın üçüncü Salı günü Studio-X Istanbul’da gerçekleştirdiğimiz Gen Hareketi Meet-Up etkinliklerinin 17 Mayıs 2016 tarihindeki konuşmacıları Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nesrin Özören ve Geen Biotechnology CTO’su Arda Örçen’di. Yüksek katılımın sağlandığı etkinlikte Sentetik Yaşam ve Türkiye Genom Projesi gibi yaşam bilimleri alanının önemli konularına değinildi.

GelecekHane’nin kurucusu ve Gen Hareketi oluşumunun koordinatörü Halil Aksu’nun açılış konuşması ile başlayan etkinlikte yaşam bilimleri ve genetik alanındaki gelişmelerden ve Gen Hareketi gündeminden de bahsedildi.

CRISPR ve Sentetik Yaşamın keşfi, karmaşık gen ağlarının kurulumu gibi alanların kesişiminde bulunan GEEN Biotechnology, Arda Örçen’in Sentetik Yaşam konulu sunumu ile bizleri geleceğe tanık olmak üzere birkaç yıl ileriye götürdü.

Uluslararası genom projelerinde ne yazık ki Türkiye ve civarındaki coğrafyada yaşayan insanlardan örnekleme yapılmamış, böylece bölgemizdeki genomik çeşitliliğin keşfi mümkün olmamıştır. Prof. Dr. Nesrin Özeren, bu boşluğu doldurmayı hedefleyen Türkiye Genom Araştırması’ndaki gelişmeleri ve sonuçları bizlerle paylaştı.

Gen Hareketi Meet-Up etkinliğimize katılan herkese çok teşekkür ederiz. 14 Haziran tarihli bir sonraki etkinliğimizde görüşmek dileğiyle..

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X