Dünya Nüfusu 9 Milyarı geçti

Dünyanın nüfus artış hızı yavaşlamıştır. Ama hala artmaya devam etmektedir. Dünyanın en kalabalık ülkeleri sırasıyla Hindistan, Çin, ABD ve Nijerya’dır. Nijerya’nın başkenti olan Lagos dünyanın en büyük mega kenti haline gelmiştir.

Hala ciddi yapılanma ve altyapı sorunları yaşayan ülke ve başkenti Lagos, bu kalabalığı ve onun sorunlarını elden geldiğince yönetmeye, elden geldiğince iyileştirmeye gayret etmektedir.

Başka bazı mega kentler artık nüfuslarını sınırlandırmak için, farklı uygulamalar geliştirmişlerdir. Vize uygulamasından zorunlu açıklama yapmaya, trafiği sınırlandırmaktan, vergisel yükler çıkaranlar vardır. 30 Milyon’luk bir şehirde yaşamak artık pek konforlu değildir, artık pek taşınabilir değildir.

Balkon tarımı toplam üretimde hatırı sayılır pay sahibi oldu

İzmir başta olmak üzere, İstanbul, Ankara ve pek çok başka büyük şehirde insanlar kentsel tarım konusunda son derece bilinçlendi. Küçücük balkonlarda ailenin ihtiyaç duyduğu pek çok sebzeyi, otu yetiştirilmektedir.

En çok roka, maydanoz, dereotu ve marul çeşitleri gibi yeşillikler çok rövaşta. Küçücük saksılarda dahi yetişen bu otlar, ailelerin sağlıklı beslenmesine önemli katkıda bulunmaktadır.

Eskiden çocuklar neyin nerede yetiştiği konusunda pek bilgisiz kalıyorlardı. Bu bilinçlenme sayesinde, çocuklar da bu sürece dahil olmaktadır, hoşlandıkları sebzeleri ve otları yetiştirmekte ve nasıl yetiştiğini öğrenmektedir.

3 yıl evvel dünyanın lider matematikçileri ve otonom araç ekosistemi bu fenomenin adını ‘Roundabout Phenomenon’ yani Türkçesiyle ‘Döner Kavşak Olgusu’ demişlerdir. Bunun için her yıl bilimsel bir yarışma ve bir konferans düzenlemeye karar vermişlerdir. 3. Yılında konferansa İstanbul ev sahipliği yapmıştır. Zira otonom araçlar oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, ve trafiğin durumu, kavşakların durumu bu fenomenin sıkça görülmesine sebep olmaktadır.

Çölleşme İstanbul’a Kum Fırtınası getirdi

İklim değişimi etkilerini göstermeye devam etmektedir. Maalesef Türkiye’nin iç ve güney kesimleri epeyce çölleşti. Dünün verimli toprakları artık çöl oldu.

Kuvvetli Lodos Ege ve iç kesimlerdeki çöllerin üzerinden esmiştir. İçini çölün kumunu ve tozunu dolduran rüzgar, Marmara Denizi üzerinden İstanbul’a ulaşmıştır. Günlerce gökyüzü sapsarı olmuştur ve rüzgarlar toz ve kumunu İstanbul’un üzerine boşalttı.

Bilim insanları bunun bundan sonra daha sık görülebileceğini ifade ettiler. Yetkililer buna karşılık bazı tedbirler almanın gerekli olduğunu söylediler. Hayırlısı, doğaya nasıl karşı koyabileceğimizi göreceğiz.

Fast food zinciri kapandı

Son yıllarda fast food restoranları giderek popülaritelerini kaybetmeye başladılar. Son 10 yıl içinde onlarcası kapandı. Bu sefer de iflas dünyanın en büyük fast food zinricinin kapısını çaldı.

Türkiye’deki binlerce restoranı boş kaldıkça, para kazanama hale geldiler. Para kazanamadıkça personel çıkarmak zorunda kaldılar. Personel çıkarmaları basına çok fena yansıdı.

Sağlıklı beslenme konusunda son yıllarda ciddi bir bilinçlenme yaşandığı için, bu tür fast food zincirlerine rağbet hızlıca düşmüştür. Aileler çocuklarının sağlıklı beslenmelerini daha öncesinden çok daha önemsemekteler. Meyve, sebze, otlar ve benzeri sağlıklı ürünler çok daha rövaştadır.

Geçmişte Bu Ay

Temmuz 2018

Fransa İkinci kez Futbol Dünya Şampiyonu Oldu

Temmuz 1998

Fransa İlk kez Futbol Dünya Şampiyonu Olmuştu

Temmuz 1978

Rusya ve ABD Muhtelif Nükleer Bomba Testleri Yaparlar

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X