İstanbul yer altı Kargo sistemi YAKS 15. Yılını kutluyor

kargo

2020 yılına karar verilen ve 2022 yılında ilk tüneli kazılan İstanbul Yer Altı Kargo Sistemi (YAKS) Temmuz 2037 itibariyle 15. yılını doldurmuştur. Toplam uzunluğu 1.000 km’yi aşan uzunlukla dünyadaki yer altı kargo sistemleri arasında ilk beştedir.

İlk kurulduğunda sadece kargo taşımacılığı için düşünülüp, ana arterler üzerinde, limandan limana, gümrükten gümrüğe ve büyük organize sanayi bölgelerinden depo / lojistik bölgelerine bağlantılar kuruldu. Bu sistem sayesinde verimlilik on kat arttı, çevre kirliliği on kat azaldı ve yer yüzünde trafik hissedilir şekilde azaldı.

Vatandaş, sanayici, STK’lar ve kamu yönetimi tarafından büyük teveccüh gören sistem, yatırımcılar tarafından desteklendi ve 2030 itibariyle atık yönetimi sistemi de yerin altına taşınılmasına karar verildi. Hızlıca genişleyen sistem böylece katlanarak büyüdü ve 2037 itibariyle 1.000 km’yi aşan bir ağ kurulmuş oldu. Belediye yönetimi 2040’a kadar 2.000 km’ye ulaşmayı hedeflemekte ve ara sokaklara kadar girmeyi düşünmektedir. Şehrin yaşanılabilirliğine çok büyük katkısı olacaktır.

Yeşil İstanbul politikası Dünyaya Örnek oldu

istanbul

2017 yılında ilk Yedikule bostanlarının Kentsel tarım alanı ilan edilmesi ile geri dönüşü olmayan bir furya başladı. Mahallelerdeki yeşil alanların pek çoğu mahalleli tarafından küçük bahçelere dönüştürüldü. Kentsel tarım yapmak moda haline geldi ve tüm şehre yayıldı.

2023’ten sonra fazlaca betonlaşmış kent meydanları yeniden toprağa kavuşturuldu. Mahallelerde organik pazarlar kuruldu. İnsanlar yerel üretimin ne olduğunu tam manasıyla öğrenmiş oldular. Okullarda tarım derslerine başlandı. Sitelerde yeşil bahçeler tarımsal alanlara dönüştürüldü. Zaman içinde İstanbul’un iklim koşullarına en uygun meyve sebzeleri kendini gösterdi. Bu bilgilerin ve tohumların değiş tokuş yöntemiyle tüm şehre ve tüm ülkeye yayıldı.

İstanbul bu uygulamaları ile dünyaya örnek oldu. Pek çok ödül alan büyükşehir ve muhtelif mahalle turist ve özellikle de STK’ların ziyaretine uğradı. Beslenme, üretim ve paylaşım konusunda 20 yıl içinde toplumsal bir devrim gerçekleşti ve tüm ülke ve tüm dünya gıptayla izledi ve büyülendi. Darısı diğer metropollerimize…

3 yıl evvel dünyanın lider matematikçileri ve otonom araç ekosistemi bu fenomenin adını ‘Roundabout Phenomenon’ yani Türkçesiyle ‘Döner Kavşak Olgusu’ demişlerdir. Bunun için her yıl bilimsel bir yarışma ve bir konferans düzenlemeye karar vermişlerdir. 3. Yılında konferansa İstanbul ev sahipliği yapmıştır. Zira otonom araçlar oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, ve trafiğin durumu, kavşakların durumu bu fenomenin sıkça görülmesine sebep olmaktadır.

Mars Nüfusu 1.000 kişi oldu.

mars

Mars gezegeninde 2034 yılında kurulan ilk yerleşim yerine ilk ulaşan ekip 12 kişiydi. O zamandan bu yana her ay düzenli seferler yapılmakta ve Mars yüzeyinde araştırma yapan, yerleşimi ilerleten, tarım yapan kişilerin sayısı artmaktadır. Arada sorunlar yaşansa da, yeryüzünde Mars’ı merak eden macera tutkunu bilim insanı sayısı giderek artmaktadır.

Özellikle genç nesil farklı yaşam şekillerini görmek, deneyimlemek üzere Mars’ı çok merak etmekteler. Artan uzay ve havacılık şirketleri nedeniyle, Mars’a ulaşma bedelleri giderek azalmaktadır ve pek çok ülkenin uzay programında Mars yolculuğu bulunmaktadır.

Son kafile özellikle 13 kişi olmasına karar verildi ve 13. yolcu kura ile çekildi. Türkiye’den Zeynep A. şanslı kişi oldu. Kendini bildi bileli uzaya gitmek isteyen, uzay mühendisliği okumuş ve şu an 37 yaşında olan Zeynep’in çocukluk hayali bu çekiliş ile gerçek oldu. Uzayda tarım üzerine uzmanlaşmış Zeynep, Mars istasyonundaki tarım ekibine çok önemli katkılarda bulunacaktır.

81 İlde Maker Faire yapıldı

Dünyada 2006 yılında başlayan Maker Faire festivalleri 31. yıldönümünü kutlarken, Türkiye’de de 2014’ten bu yana düzenlenmektedir. İlk yıllardan itibaren Anadolu’ya da yayınlan Maker Hareketi sürekli yeni taraftarlar, yeni meraklılar bünyesine çekmiştir.

Her yıl üç dört yeni ilimizi daha ekleyen Maker ekibi, 2027 itibariyle Türkiye’nin yarısını kapsamıştı. Maker kültürünün eğitim, sanat ve inovasyon alanında büyük teveccüh görmesi sayesinde, diğer illere de zaman içinde yayıldı. Merkezi ekibin desteği gerekmeksizin, her ildeki yerel Maker topluluğu kendi Maker Faire etkinliğini düzenledi.

Sayıları yüzü aşkın Maker mekanları hem öğrencileri, hem girişimcileri, hem sanatkarları, hem de meraklı tüm vatandaşları çekmektedir. Ortak üretmelerini, deneyimlerini paylaşmalarını ve bir arada öğrenmeyi, öğretmeyi ve ortaya bir şeyler çıkarmayı sağlamaktadır. Ülke genelinde düzenlenen Maker yarışmalarında farklı kategorilerde pek çok genç ve vatandaş ödüller almaktadır. Türkiye Maker hareketini çok sevdi.

Geçmişte Bu Ay

Temmuz 2017 

Silikon Vadisi Cinsel İstismar Olayları İle Çalkalanmaktadır

Maalesef tekil bir vaka değil. Hatta üzücü bir şekilde bazı çevrelerde olağan bir muameleye dönüşmüş durumda. Bayan olarak iyi bir iş mi arıyorsun. Patronun rızasını kazanmak ahlak dışı yollardan geçmektedir. Bayan girişimci olarak yatırım mı arıyorsun, (çok özür dileyerek yazıyorum) önce kendin yatırılıyorsun.

Yatırımcılar bununla ilgili alenen şakalar yapmakta, bu tür davranışları meşrulaştırmakta ve güçlü pozisyonlarını aşırı gayri-etik bir şekilde kötüye kullanmaktalardır. Silikon Vadisindeki insanlık dışı davranışlar, siyahi ve hispanik menşeli insanlara karşı ayrımcılık, bencillik ve duyarsızlık uzun süredir bilinen bir gerçekti. İşin bu boyutu üzerine eklenince, Silikon Vadisi tamiri pek mümkün olmayan bir erdem darbesi yemiştir.

Temmuz 1997 

Pathfinder Aracı Mars yüzeyine Başarıyla İndi

pathfinder

İnsan evladının en büyük meraklarından birisi olan uzay yolcuğunda bugün çok önemli bir gelişme daha oldu. Aydan sonra NASA liderliğinde Pathfinder isimli uzay araştırma aracı Mars yüzeyine başarıyla indi. Mars ile ilgili araştırmalar yapacak ve bilgileri yer yüzüne gönderecek. NASA için önemli, insanlık için dev bir adım daha…

Temmuz 1977 

13 – 14 Temmuz 1977 Günleri New York’ta Büyük Elektrik Kesintisi Oldu

Zaten moraller bozuktu. Kriz vardı. Ekonomi kötüye gidiyordu. Bir de 13 Temmuz 1977 gecesi elektrikler kesilince, halk hepten sinirlendi. Sokağa çıkanlar, bunalıma girenler, intihar edenler. Elektrik, aydınlanma, telefon hayatın önemli unsurları haline gelmiş. Kesintilere tahammülümüz artık yoktur.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X