Hız Limitleri Kaldırıldı.

hizSürücüsüz araçların kendini kanıtlamış olmasıyla, kazaların azalması, bazı ortamlarda ortadan kalmasıyla birlikte, öncelikle otoyollarda, artı buna uygun diğer karayollarında hız limitlerinin kaldırılmasına karar verildi. Zira sürücüsüz araçlar son derece güvenli bir şekilde yüksek hızlarda seyredebildiği görüldüğü için, artık insanların algılama kapasitesine, refleks hızlarına göre belirlenmiş olan limitler ortadan kaldırılmasının uygun olacağı düşünüldü.

Güvenli ortamlarda yapılan denemelerde sürücüsüz araçların 100 km/h ve üzerinde son derece güvenli, yakıt tasarruflu bir şekilde seyrettikleri görüldü. Bundan dolayı eskiden kalmış hız limitlerine gerek olmadığına karar verildi. Sürat limitleri böylece tarihe karışmış oldu. Işınlamaya bir adım daha yaklaşmış olduk…

Marmaris’te Emekli İftaiyeciler Yeniden Göreve Çağrıldı

yanginGeçtiğimiz günlerde Muğla İl Orman Müdürlüğü yaptığı duyuruyla bu yıl yaz aylarıyla sınırlı kalacak şekilde emekliye ayrılan orman itfaiyecilerinin bir kısmını geçici olarak görev başına geçeceğini bildirdi.

2030 yılında devreye alınan otomatik yangın söndürme sistemleri orman itfaiyecilerinin kademe kademe emekliye ayrılmasıyla sonuçlanmıştı. En son itfaiye ekibi de Antalya Kemer beldesindeki çalışma alanlarını yeni otomatik sistemlere devrederek geçen yıl emekliye ayrılmıştı. Yangını söndürürken bir insanın çevikliğine ihtiyaç duyulacak dar alanların ve sık binaların olması sebebiyle şehirlerdeki itfaiye birlikleri uygulamanın kapsamına dahil edilmemişti.

Ormanlardaki yangın söndürme sistemleri tamamen otomatik pilotlara teslim edilmesinin üstünden henüz bir yıl geçmişken Muğla ilimizden gelen çağrı akıllarda soru işaretleri uyandırdı. Kimi kesimler tarafından ormanlarda tekrardan insanlı yangın söndürme sistemine geri dönüşün bir ön işareti olarak değerlendirildi. Emekliye ayrılmak zorunda bırakılan onca emekçi itfaiye erinin haklarını korumak üzere sokağa dökülmüş kalabalıklar bu haberle yeniden heyecanlanıp adeta haklı çıktıklarının ispatı olarak birbirlerine gösterdiler.

Muğla İl Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamanın detaylarına bakıldığında durumun geçici olarak talep edildiği görülse de kamuoyu baskısına dayanamayan Orman Bakanlığı basın toplantısı düzenleyerek soruları yanıtladı. Yapılan toplantıda otomatik sistemlerin insan kullanılan sistemelere göre yangını yarı yarıya daha hızlı tespit ettiğini, yangın yerine ortalama 20 dakika daha erken vardığını ve 7/24 360 gün ful kapasite çalışabildiğini belirtildi. Otomatik sistemlerin devreye alınışı itibariyle yaklaşık iki yüz bin yangına müdehale ettiğini ve hepsinin altından başarıyla kalktığının tekrar vurgulandı. Bakanlık orman yangınlarında otomatik sistemlerin kullanılmasının artık geri dönülmez olduğunu, Muğla ilinin yaz aylarında boy gösteren aşırı sıcaklarda takviye otomatik yangın söndürme sistemlerinin siparişi teslim olana kadar geçici olarak insan itfaiyeci kullanmak için çağrıda bulunduğunun altı çizildi.

Otomatik yangın söndürme sistemleri yangın tespit edici kameralar, sensörler, yangın söndürücü dronlar, robotlar ve otomatik küçük uçaklardan oluşuyor. İnsan kurtarma operasyonu çok nadiren gerektiği için otomatik sistemlerin devreye alınması için en uygun ortamın ormanlar olduğu düşünülüyor. Robotların ve dronların hareket kabiliyeti arttıkça şehirlerdeki yangın söndürme ekiplerinin de zamanla otomatik sistemlere yerlerini devretmeleri bekleniyor.

New York’un Zirvesinde Bahçe Katı

newyorkGeleceğin Gökdeleni

Gökdelenler genelde sıkıcı binalardır. İçi çelik, dışı cam, her katı birbirinin kopyası, ruhsuz, zevksiz binalardır. Böyle olmak zorunda değil. ODA Architects bürosunun mimarları, yeni bir tasarımla, katları ve bahçeleri birbirlerine yaklaştırmış.

Detaylı görseller için:

New York’un En Tepesinde Bahçeniz Hazır

Ayın Ürünü – Yutulabilir Parfüm

Kim demiş parfüm dışarıdan sürülmelidir. Yep yeni bir deneyime hazır mısınız?

Yutulabilir Parfüm

Ayın İş İlanı – Chief Well-Being Officer

Şirketlerde çalışanların bedensel ve zihinsel sağlığı son derece kritiktir. Ne kadar sağlıklı çalışanlar, o kadar sağlıklı şirketler. Sağlıklı çalışanlar mutludur, verimlidir, paylaşımcıdır, inovatiftir. Böyle bireylerden oluşan kurumlar da aynı şekilde verimlidir, mutludur, inovatiftir. Bundan dolayı şirketimizde bu konunun sorumluluğunu üstlenecek bir lider aranmaktadır.ilan
Yetkinlikleri:
  • Bedensel sağlık konusunda uzmanlıkları bulunan (5 yıl fitness deneyimi)
  • Zihinsel sağlık konusunda uzmanlıkları bulunan (5 yıl terapi merkezi deneyimi)
  • Fitness, detoks, sağlıklı beslenme, GDO, nurti-genetics vb. konularda uzmanlıklar
  • Kişisel olarak %100 sağlıklı olan, 100+ ömür beklentisi olan
  • Daha önce böyle veya benzeri bir görevde çalışmış olmak
Görevleri:
  • Kurumsal Mutluluk Katsayısını yükseltmek
  • Kurumsal Fitness Katsayısını yükseltmek
  • Kurumsal İnovasyon Katsayısını yükseltmek
  • Çalışanların well-being, mutluluk, sadakat performanslarını yükseltmek
Adayların 3 dakikalık bir video ile kurumumuzun YouTube kanalı aracılığıyla başvurmaları beklenmektedir. Teşekkürler.
Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X