Otomatik etik kontrol gençler arasında çok tuttu

Mesajlaşmak hala hayatımızın önemli parçalarından birisi. Buluşmak için, randevulaşmak için, duygularımızı ifade etmek için, tekliflerde bulunmak için, özür dilemek için, ve daha neler neler…

Yapay zeka çok gelişti. Kelime hataları, cümle ve imla düzeltmeleri otomatik yapılmaktadır. Zaten buna hepimiz fazlasıyla alıştık. Sesle dikte etmek ve mesaj göndermek de günlük rutinimiz haline geldi.

Bugünlerde yeni bir fonksiyon daha eklendi. Gençler çok sevdi ve hemen adapte oldular. Yazdığınız mesajın karşı tarafın duygularını incitip incitmeyeceğiyle ilgili mesajlaşma platformu sizi uyarmaktadır. Size tavsiyelerde bulunmaktadır. Ayrıca kurduğunuz cümleleri takip etmekte ve genel geçerli etik kurallara uygun olup olmadığını kontrol etmektedir. Yine size tavsiyelerde bulunmaktadır.

Böylece pek çok kavga, pek çok küskünlük, pek çok kalplerin kırılması önlenmektedir. Gençlerin büyük çoğunlu ‘Oto Etik’ fonksiyonunu standart olarak açık bırakmaktadır. Bu kurallara uymayanları dışlamaktadır. Nihayet teknoloji insanlığın gelişimine doğrudan ve güzel bir katkıda bulundu.

Uzay çöplerini temzileme misyonu başladı

2018 yılında SpaceX şirketinin bir Tesla aracını dünyanın yörüngesine bırakması ile yepyeni bir reklamcılık furyası başlamıştı. Büyük markalar eşyalarını ve reklamlarını uzaya gönderdiler ve bunun PR değerini sömürdüler. Son 20 yıl içinde yüzlerce şirket bunu yaptı ve uzay bir çöplüğe dönüştü.

Uydulara çarpan ve genel yayınları manipüle eden bu çöplerin temizlenmesine karar verildi. Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Uzay Ajansı bu görev için Türkiye’yi görevlendirdi. Türk uzay araçları ve Türk astronotlar uzayın bu çöplerden arındırılması için görevlendirdiler.

Ayrıca Dünya Uzay Ajansı bu tür reklam faaliyetlerinin yasaklanmasına karar verdiler. Dünyanın yörüngesine bırakılacak eşyalar için alınması gereken izinler yine Dünya Uzay Ajansı tarafından verilecektir. Türkiye Uzay Ajansı ve uzaycılık sektörü için önemli deneyimler kazanma fırsatı ve bir miktar gelir imkanı oluşmuştur.

3 yıl evvel dünyanın lider matematikçileri ve otonom araç ekosistemi bu fenomenin adını ‘Roundabout Phenomenon’ yani Türkçesiyle ‘Döner Kavşak Olgusu’ demişlerdir. Bunun için her yıl bilimsel bir yarışma ve bir konferans düzenlemeye karar vermişlerdir. 3. Yılında konferansa İstanbul ev sahipliği yapmıştır. Zira otonom araçlar oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, ve trafiğin durumu, kavşakların durumu bu fenomenin sıkça görülmesine sebep olmaktadır.

Denizli tümüyle yenilenebilir enerjiye geçti

Türkiye’de yenilenebilir enerji üretimi son yıllarda iyice gelişti. Enerji bakanlığının teşvikleri, yerli teknolojilerin gelişmesi ve toplumsal baskının artması sonucunda iller adeta bir yarışa girdiler. Konya güneş enerjisi üretimi konusunda Türkiye lideri haline geldi.

Ancak Denizli bir yandan güneş, bir yandan rüzgar, diğer yandan da termal kaynakları kullanarak enerji üretimi portföyünü çeşitlendirmiştir. Şebeke altyapısını da yenileyen Denizli ili enerji iletiminde minimum kayıp yaşayarak, akıllı şebeke düzenine geçmiştir.

Özel sektör, akademi ve toplum da bu sürece dahil olmuştur. Pek çok çatı enerji üretmektedir. Vatandaşlar çok daha bilinçli davranmaktadır. Enerji dönüşümü sadece altyapının kurulması değil, ana sınıfından lise son sınıfında kadar devam etmesi gereken bir bilinçlendirme çalışması da gerektirmektedir. Denizli bu çabaları için pek çok ödül almıştır.

GPS Verileri Sıfırlama Atölyesi basıldı

Araçlar akıllı hale geldiğinden beri başımıza türlü türlü olaylar geldi. Ama en büyük sorun verilerin saklanmasıdır. Eskiden 2. El araç satışı için kilometreleri geri alınmaya çalışılırdı. Bugünlerde dert çok daha farklı, çok daha vahim. Aracın nerelere gittiği bilinmektedir.

Böylece suç işleyen, hırsızlık yapan, insan kaçıran, kaza yapan veya eşini aldatanların izini sürmek oldukça mümkün hale gelmiştir. Tabii ki hukuken savcılık kararı gerekmektedir. Ama hacker yetkinliğine sahip kişiler bu verilere farklı yollardan erişmektedir.

Bazı arabalarda bu veriler araçta tutulurken, bazı üreticiler bulut tabanlı çözümler tercih etmiştir. Kıskanç erkekler sevgililerin arabayla nerelere uğradığı, nerelerde vakit geçirdiğini öğrenmek isteyince, hacker yardıma yetişti. Sevgilisinin düzenli olarak en yakın arkadaşının evine gidip, geceleri orada kaldığı ortaya çıkınca, maalesef büyük dram önlenemedi. Kıskanç erkek sevgilisini ve arkadaşını vurdu.

Soruşturma esnasında bunu nasıl öğrendiği ortaya çıkınca, polis hemen harekete geçti. Hacker tarafından bırakılan izler sonucunda hemen yakalandı. Kendini kurtarmak için bunu organize bir şekilde yapan atölyeyi ele verdi. Sanayi mahallesini basan polis atölyede onlarca hacker programcıyı yakaladı. Daha kaç tane böyle atölye var kim bilir…

Gebze’den bir ilk daha: İlk karanlık fabrika GOSB’da

Sanayideki dijitalleşme son sürat devam etmektedir. Verilen teşvikler ve gelişen yetkinlikler sonuç vermektedir. Son 20 yıl içindeki çabalar meyve vermeye devam etmektedir. Sanayi kuruluşları yaptıkları dijitalleşme çalışmaları ile verim kazanmakta, kalite artışı, kapasite artışı, sürat ve esneklik kazanmaktalar.

Robot teknolojilerinin yaygınlaşması, nesnelerin interneti ve büyük veri, hatta pek çok ortamda yapay zeka uygulamaları gelişti. GOSB içinde otonom araçlar dolaşmakta ve fabrikalarda da otonom forkliftler, otonom bantlar, otonom taşıma araçları oldukça yaygınlaştı.

Mavi yakalı çalışan sayısı azaldıkça, beyaz yakalı mühendisler, planlamıcalar ve teknoloji uzmanlarının sayısı giderek arttı. Etraftaki meslek liseleri, yüksek okullar ve üniversiteler Endüstri 4.0 ve sanayinin dijitalleşmesine odaklandılar. GOST ve GTÜ liderliğinde çok ciddi eğitim programları hazırlandı ve binlerce insana yeni ve muteber yetkinlikler kazandırıldı.

Otomotiv yan sanayinin önemli bir kuruluşunda dijital dönüşüm en uç noktaya gitmiştir. OTO2050 isimli şirketin tüm üretim ve lojistik süreçleri insansız hale getirilmiştir. GOSB içindeki tesis tümüyle otonom bir şekilde çalışmaktadır. Fabrika, depo ve tüm lojistik dijital ikiz üzerinden Ümraniye’deki EBM – Endüstriyel Beceri Merkezi üzerinden planlanmaktadır, yönetilmektedir, yürütülmektedir. OTO2050 üst yönetimi akıllı tablet cihazlarla gittikleri her ortamdan şirketin tüm vaziyetini takip edebilmekteler. Darısı diğerlerin başına…

Pet Şişesi kullanımı tarihi dip yaptı

Yıllardır çok tartışılan bir konudur. Dünya devi su üreticileri memba sularını iş modeline dönüştürmektedir. Çeşmeden akması gereken suları kendine çevirip, şişelemekte ve milyarlarca dolar gelir elde etmektedirler.

Bir yandan faaliyet gösterdikleri ülkenin doğal sularını işgal etmenin ötesinde ciddi çevre kirliliğine sebep olmaktalar. Avrupa Birliği genelinde pet şişelere depozito getirildi, geri dönüşümleri ve tekrar kullanımları sağlandı. Dünyanın pek çok ülkesi bu modeli takip etti.

Hindistan bir adım öteye gitti. Ülkenin bazı bölgelerinde pet şişe kullanımı yasaklandı. Perakende de satılması gereken su için cam şişe, ev kullanımı için ise mevcut şebekeye dönüldü. İnsanların matara kullanma alışkanlıkları tekrar arttığı gözlemlendi. Yıllar evvel yuva, kreş, ana sınıfı ve ilk okulda verilen eğitimlerin ve konulan kuralların işe yaradığı görülmektedir. Yeni yetişmiş gençler su tüketimi ve çevre konusunda çok daha bilinçliler. On yıl öncesine göre Hindistan’daki pet şişe kullanımı yüzde birine düştü. Önümüzdeki yıllar içinde tümüyle ortadan kalkması hedeflenmektedir.

Hakkını arayan dul anne yapay zekanın kararını iptal ettirdi

3 yıl evvel eşini kaybetmişti Necla Hanım. 2 çocuğu ile yaşamı sürdürmeye çalışmaktadır. Aldığı eğitim artık güncel olmadığı için tekstil sektöründe çalışamamaktadır. Endüstri 4.0 pek çok istihdam alanını etkilemiştir. Bir süre sonra işsiz kalan Necla Hanım sosyal yardıma başvurmak zorunda kalmıştır.

Ancak sosyal yardım kurumunun kararı olumsuz oldu. Necla Hanım bunu kabul etmedi. Açıklama istedi. Kurumun açıklaması gayet basit ve kısa oldu: Sistem böyle karar verdi. Sistem dedikleri de yapay zeka temelli bir algoritma. Necla Hanım’ın eşinden kalma bir ev varmış. Ondan dolayı yardıma uygun görülmemiş.

Oysa bu ev harabe halinde ve eşinin memleketi olan Sivas’ın bir köyünde. Ne kira geliri var, ne de başka bir şekilde değer arz etmektedir. Bunun üzerine Necla Hanım karara itiraz etti, mahkemeye başvurdu. Orada da yapay zeka ile karşılaştı. Ama pes etmedi. Sonunda sistemleri devre dışı bırakarak, nihai duruşmada gerçek bir yargıç olmasını talep etti ve ona durumunu açıkladı. Yargıç durumu algıladı ve doğru kararın verilmesini sağladı.

Mars ikinci köyüne kavuştu

10 yıl önce başlayan yerleşimler önce bir bina ile başladı. Yanına hemen bir kaç tane daha ilave geldi. Enerji üretimi için santral kuruldu. Gıda üretimi için bir biyotop kuruldu. Geçen yıllar içinde 20 – 30 kişilik bir ekip kalıcı olarak yerleşti. Umutları geri dönüşün de mümkün olduğu günler…

3 yıl evvel ilk yerleşim yerin nüfusu 100’ü buldu. Bundan dolayı 15 km uzaklıkta ikinci köyün kurulmasına karar verildi. Mars çok popüler. Yeryüzündeki bekleme sırası giderek uzamaktadır. Dönüş bileti olmasa dahi, Mars’a gelmek için can atan pek çok insan bulunmaktadır.

Yeni köyün adı basitçe Kuzey Köyü oldu, Northern Village, zira ilk yapılanın kuzeyinde olduğu için. Gerçi yerleşik olanlar ‘New Paris’ olarak anmaktalar, çünkü Fransız vatandaşların oranı fazlaca. Özgürlük, Kardeşlik, Eşilik sloganıyla yeni köy Mars’ın sağladığı malzemeler ve 3 boyutlu yazıcılar teknolojileri ile inşa edildi.

İki yerleşim yeri arasında hızlı tren şeklinde bir bağlantı kuruldu. Ayrıca dron uçuşları ile karşılıklı seferler düzenlenmektedir. Acaba insanlık Mars’ta kalacak mı? Acaba insanlar soylarını burada devam ettirecek mi? Acaba dünyaya geri dönmek mümkün olacak mı? Acaba Mars’tan başka gezegenlere, hatta başka galaksilere ulaşmak mümkün olacak mı? Büyük sorular, büyük belirsizlikler. Hep birlikte görülecek…

Geçmişte Bu Ay

Şubat 2018

Pyeong Chang 2018 Kış Olimpiyatları Kapılarını Açtı

Sporun barıştırıcı ve birleştirici özelliği kendini gösterdi. Kuzey Kore ile gerginlik yaşanan bugünlerde olimpiyatlar çok iyi geldi. Kuzeydeki komşu küçük de olsa bir sporcu kafilesini güneye gönderdi. Hatta onları alkışlayan taraftarlar oldukça ilgi gördüler.

Şubat 1998

Apple Newton Cihazını Terk Etti

Büyük bir heyecanla piyasaya lanse edilen Apple Newton cihazı bir türlü beklentileri karşılamadı. Bugünlerde avuç içi akıllı asistan cihazlar yaygınlaşacak diye bir beklenti oluştu. Ama öyle olmadı. Büyük reklam kampanyalarına rağmen Newton cihazı bir türlü rağbet görmedi. Apple’ın piyasa değerini de aşağı çekti, tüketicinin gözünde imajını da oldukça yıprattı.

Şubat 1978

Çin Sansürü Hafifletti

Çin sıkı sansür politikalar uygulamaktadır. Partinin uygun bulmadığı içerikten halkını mahrum bırakmaktadır. Uzun süredir yasaklı olan Aristo, Dickens ve Shakespeare eserlerine izin verildi. Daha gidilecek çok uzun bir yol olmasına rağmen, doğru yönde ilk adımlar vatandaşları, akademisyenleri ve gazetecileri oldukça sevindirdi.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X