Yapay Zekâ Oscarları Sahiplerini Buldu

Bu yıl yedincisi düzenlenen Yapay Zekâ Sineması Akademi Ödül Töreni’nin sunuculuğunu dünyaca tanınan komedyen Ricky Gervais’in klonu Gervais the Clone gerçekleştirdi. Gerçeğini aratmayan klon sunucu yapay zekâ sinemasına eğlenceli ve iğneleyici yaklaşımı ile seyircileri kahkaha tufanına sürükledi.

Geceye 5 dalda ödül alan Baidu yapay zekâsı Mov.ai damgasını vurdu. Mov.ai’nin gerilim, drama türündeki filmi “Before the End of Human Era”  en iyi film, yönetmen, kurgu, film müziği ve özgün senaryo dallarında oscarların sahibi oldu. Google’ın Deep Mind’ı ise bu sene iki ödülle yetinmek durumunda kaldı. En iyi sinematografi ve görsel efekt oscarlarını alan “Hands of a Child” Deep Mind’ın çektiği beşinci film. İlk iki filmi ile yapay zekâ sinemasının normal sinemadan ayırt edilemeyeceğini ispatlayan Deep Mind’ın son yıllarda performans düşüklüğü yaşadığı yapılan yorumlar arasında. Tamamen yapay zekânın üretimi ilk film 2024 yılında yapılmıştı.

Ödül alan diğer filmler ise şu şekilde:
IBM Watson – “Three Women and a LoveBot” – En İyi Uyarlama Senaryo
SoundHound – “First Dance, First Love” – En İyi Orijinal Şarkı
Prisma – “The Last AI” – En İyi Kostüm, En İyi Makyaj
Pinterest AI – “Shadows on the Sand” – En İyi Sanat Yönetmeni
Iris AI – “Best Scientists – Human and AI” – En İyi Belgesel
Descartes AI – “La vie de l’AI” – En İyi Yabancı Film

İnsanların Araç Kullanması Yasaklandı

Sürücüsüz araçlar 2020’li yıllara damgasını vuran, hayatımıza etkisi en büyük teknolojik gelişme olarak değerlendiriliyor. 2025 yılında dünya üzerindeki araçların neredeyse tamamı kendi kendini süren özelliklere sahip olmuştu. Bu sayede trafik kazalarının büyük oranda önüne geçilmesi mümkün oldu. 2028 yılında yapılan bir çalışmaya göre, sürüsüz araçlar sayesinde trafik kazaları bir önceki 10 yıla göre %96 oranında azaldığı belirtiliyor. 2009 – 2018 yılları arasında yılda ortalama 1.2 milyon insan trafik kazalarında hayatını kaybederken, bu rakam 2019-2028 yılları arasında 48bin olarak gerçekleşti. Yine aynı çalışmaya göre, ölümlü kazalarda insan hatası oranı %98 olarak gerçekleşti. Bu verilere dayanarak, 2028 yılından itibaren birçok ülke insanların araç kullanmasını yasaklama yoluna gitti. İnsanların araç kullanımının yasaklandığı ülkelerde trafik kazalarında ölüm sayısının yılda 50 kişinin altına indiği görüldü.

Türkiye’de yaşanan ölümlü trafik kazalarının büyük bir kısmı insan hatasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle geçtiğimiz yıllarda sürücüsüz araç dönüşümü için önemli yatırımlar yapıldı. İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Bursa, Gaziantep başta olmak üzere özellikle büyük şehirlerde ulaşımın tamamen sürücüsüz araçlar tarafından sağlanması yönünde atılan adımlar sonucunda sürücüsüz araç kullanımı %95 oranına kadar yükseldi. Dönüşümün sağlanması sonucunda, geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan 2175 numaralı kanunla, 81 ilin 76’sında insanların araç kullanması yasaklandı.

Türkiye’de yaşanan trafik kazası istatistiklerine bakıldığında, 2009 – 2018 yılları arasında yılda ortalama 10bin vatandaş trafik kazalarında hayatını kaybetmiş. 2019 – 2028 yılları arasında ise bu rakam yılda ortalama 1200 olarak geçekleşmiş. 2029 yılından günümüze ise 500‘ün altına inmesi sağlanmış.

Yeni çıkan kanunla birlikte, trafik kazalarında ölümün yılda 100 kişiyi aşmaması hedefleniyor. Özellikle tatil dönemlerinde dikkatsiz sürücüler nedeniyle ölümler yaşanabiliyor. Araç kullanırken yakalanan kişilerin 1-3 yıl arasında hapis cezasına çarptırılacağını belirten yetkililer, her ne koşulda olursa olsun vatandaşları araç kullanımından uzak durması gerektiğini vurguluyor.

Sanal Gerçeklik Turları: Hayalinizdeki Tatil Mekânını Seçin

Kışın ortasında ne tatili demeyin! Hayalinizdeki tatil mekânlarını şimdiden turlamaya başlayabilirsiniz. Sanal olarak dünyanın birçok köşesini dolaştıktan sonra yaz tatilinizde yapacağınız gerçek tur için çok daha isabetli karar verebilirsiniz.

Sanal gerçeklik birçok alanda olduğu gibi turizmde de köklü değişimlere neden oluyor. EvdeTatil.com şirketinin yaptığı bir araştırmaya göre, sanal gerçeklik kullanarak tatil mekânını seçen turistlerde tatil memnuniyet düzeyi diğerlerine göre %80 oranında daha yüksek çıkmış.

Şirket 150‘nin üzerinde turistik mekânda sanal gerçeklik turları düzenliyor. Tura tanıdıklarınız ile birlikte katılıp görülmeye değer doğal alanlar, eğlence yerleri, restoran ve cefeleri toplulukla birlikte dolaşmanız mümkün oluyor. Tatiliniz sanal bir denemesini yaptıktan sonra seçeceğiniz varış noktası için gerçek turunuzun rezervasyonunu yapabiliyorsunuz.

Sanal gerçeklik turları gerçeğin bir ön deneyimi olmasının yanı sıra fiziksel olarak mümkün olmayan tatilleri de evinize getiriyor. Uzayın derinliklerinde, yeryüzünün ulaşılamayan mağaralarında, vahşi hayvanların içinde bir orman tatilini sanal gerçeklik turlarıyla deneyimleyebiliyorsunuz.

Ürün Reklamı: BEN-O Beyin Yedekleme Sistemi

Ben-O kullanıcıya beyin yedekleme süreci konusunda kolay ve kaliteli bir süreç seçeneği sunan bir Beyin Yedekleme Sistemi’dir. Beyin yedekleme süreçleri günümüzün popüler ve ilgi çeken aktivitelerinden biridir. Dünya nüfusunun yaklaşık %35’i beyinlerinin yedeklerinin aylık olarak alırken bu tür sistemlerin gittikçe yaygınlaşacağı öngörülmektedir. BYS’ler insanlara travmatik anılardan kurtulma ve kendisi için hayati öneme sahip olayları hatırlama, ayıklama ve depolama imkânı sağlar. Bu seneki Ulusal Bilim Fuarı‘ndan birincilik ödülü ile ayrılan Ben-O’nun piyasaya çıkmasıyla birlikte BYS’ler de insan hayatında daha büyük bir öneme sahip olacak gibi gözüküyor.

Ben-O standart BYS teknolojisini bir adım ileri taşıyarak, beyin yedekleme aktivitesini tıbbi bir süreç olmaktan çıkarıp günlük hayatın bir parçası haline getiriyor. Neredeyse bir ev yönetim sisteminden farkı olmayan Ben-O ile kullanıcı istediği zaman beynini yedekleyebiliyor veya anılarını ayıklayıp depolayabiliyor. Bir masaüstü merkeze ve çıkarılabilir algılama parçasına sahip olan Ben-O pratik olduğu kadar etkili bir sisteme de sahip. Ben-O bulut üzerinden işlem yapıyor aynı zamanda sisteme vücut içi veya vücut dışı mobil cihazlarla erişilebiliyor.

Beyin dalga izlerinden farklı kişileri anlayabilen Ben-O her bir kullanıcı için bulutta farklı bir dosya açıyor. Çevrimdışı olarak yedekleme özelliği kullanıcıya acil durumlarda beyin yedeğini alma imkânı sağlıyor.

İş İlanı: Büyük Veri Arşiv Uzmanı

Çevirimiçi tüketim ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmamıza Büyük Veri Arşiv Uzmanı alınacaktır. Söz konusu pozisyonda çalışacak kişiler geçerlilik süresi dolmuş büyük verilerin ve yapay zekâların sanal arşive yerleştirilmesinden sorumlu olacaktır. Başvuracak adaylarda aranan özellikler şu şekildedir:

– Çevrimiçi üniversitelerin ilgili fakültelerinden mezun,
Algoritma geliştirme, ileri düzey veri analizi ve  yapay zekâ eğitimi gibi temel konularda deneyime sahip,
– Sektörde en az 3 senelik deneyimli,
Yapay zekâ trendleri ve veri arşivleme konusunda bilgili.

Adayların özgeçmişlerini yapay zeka asistanları aracılığıyla firmamızın bulut sistemine ulaştırmaları gerekmektedir.

Start typing and press Enter to search

X