Beyoğlu trafiğe kapatıldı ve Slow City ilan edildi.

2030’tan beri devam eden yavaşlatma çalışmaları sonunda sonuç verdi. Beyoğlu halkı ve yönetimi ile doğal yaşam konusunda hemfikir. Beyoğlu son yıllarda doğal, organik ve yerel gıdaya ciddi oranda önem vermektedir. İstiklal Caddesi’nin 2023 yılında tümüyle araç trafiğinden kurtulmasından sonra, yan caddeler ve sokaklar da trafiksizleştirildi. Sevkiyatlar, çöpler, tüm altyapı hizmetleri yerin altına indirildi ve Beyoğlu’nun farklı köşelerinde konsantrasyon noktaları kuruldu.

Yaya trafiği, bisiklet yolları, elektrikli toplu taşıma sayesinde Beyoğlu’nun havası, İstanbul’un en temizi oldu. Bu sayede doğası her zamankinden daha canlı, daha yeşil, daha gürbüz ve daha verimli hale geldi. 10’lu yıllarda kurulan Roma Bostanı sonrasında 20’li yıllarda onlarcası eklendi. Son 7 – 8 yıl içinde Beyoğlu neredeyse tüm halkını doyurabilecek bostanlara, çatı bahçelerine ve dikey tarıma sahip.

Bahçelerde ve bostanlara yetişen meyve ve sebzeler günlük pazarlarda ve manavlarda satılmaktadır. Mahalle mutfaklarında pişirilmektedir. Böylece komşuluk ilişkileri çok gelişti. Beyoğlu ilçesinin çocukları ve gençleri şehir içindeki doğa ile yeniden tanıştı, neyin nasıl yetiştiğini öğrenerek büyümektedir. 2037 yılında son 2 fast-food restoranı da kapatıldı ve artık Beyoğlu’nda her mekanda organik, doğal ve yerel meyve ve sebzeler kullanılmaktadır. Trafik ortadan kalkmıştır.

Beyoğlu Belediye Başkanı 29 Ekim 2037’de Slow City belgesi için başvuru yaptı. 1 Ocak 2038 tarihinde onay geldi ve 2038 yılı itibariyle Beyoğlu artık bir ‘Yavaş Şehir’ olmuş oldu. Tüm Beyoğlu halkı Taksim meydanında büyük bir kutlama yaptı ve Beyoğlu’nda yetişmiş meyve ve sebzelerle harika bir ziyafet verildi. Beyoğlu Belediye başkanı kahraman ilan edildi.

Atatürk Oto Sanayideki dükkanın önünde sıra bitmiyor

2035 yılında otonom araçlar yasası meclisten geçti. Belli başlı büyük üreticilerin modelleri yüksek gelir gruplarında hızlıca alıcı buldu. Ancak araçların çoğu hala bildiğimiz sürücü tarafından sürülen araçlardır. Zeki ve girişimci bazı tamirciler, yanlarına akıllı mühendisler alarak, klasik araçları dönüştürmekteler, otonom sürüşe uygun hale getirmektelerdir.

Hasan Usta bu girişimci tamircilerin en meşhurudur. Dükkanın önünde sürekli sıra vardır. Yaklaşık 3 – 4 saat içinde, temel teknolojileri donatmaktadır, araca gerekli yazılımlar yüklenmektedir, internet bağlantısı sağlanmaktadır, ve sonunda otonom sürüşe uygun hale getirilmektedir.

2017 ve bundan daha eski olan modeller maalesef yükseltilmemektedir. Ayrıca onların CO2 emisyon oranları da çok yüksek olmasından dolayı, oldukça yüksek vergiler ödenmektedir. Bu araçların artık 2. El piyasası da oldukça düşmüştür, kimse bu araçlara rağbet etmemektedir. Hasan Usta acaba bunlar için bir çözüm bulabilecek mi?

3 yıl evvel dünyanın lider matematikçileri ve otonom araç ekosistemi bu fenomenin adını ‘Roundabout Phenomenon’ yani Türkçesiyle ‘Döner Kavşak Olgusu’ demişlerdir. Bunun için her yıl bilimsel bir yarışma ve bir konferans düzenlemeye karar vermişlerdir. 3. Yılında konferansa İstanbul ev sahipliği yapmıştır. Zira otonom araçlar oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, ve trafiğin durumu, kavşakların durumu bu fenomenin sıkça görülmesine sebep olmaktadır.

Akıllı kulaklık kullanan öğrenci dil sınavından ihraç edildi

Anında çeviri yapan kulaklık giderek yaygınlaşmaktadır. Hatta artık yabancı dil eğitimi sorgulanmaya başlanmıştır. Zira 100 TL’ye satın alabildiğiniz kulaklıklar yaygın dillerde otomatik tercüme yapmaktadır. Böylece İngilizce veya Fransızca bilmenize gerek kalmadı. Karşınızda bir Fransızın konuşmaları otomatikman kulağınıza Türkçeye çevrilmektedir.

Bu teknolojiyi kötüye kullananlar da mutlaka çıkacaktır. A. T. isimli bir Lise öğrencisi bu kulaklıklarla Fransızca dil sınavını geçmeye niyetlendi. Bir noktada derste öğrenilmemiş bir kipi kullanınca öğretmen fark etti. Öğrenciye nasıl bu cümleyi kurduğu sorulunca, kem küm etti. Bunun üzerine öğretmen doğruyu söylemesi için ısrar edince, öğrenci kulaklıkları çıkardı ve öğretmenine durumu açıkladı.

Öğrenci sınavdan ihraç edildi. Öğretmen kulaklıkları okul yönetimine teslim etti. Aileye bilgi verildi. Ama bu durum acaba başka kaç okulda daha yaşandı? Acaba kaç öğrenci yakalanmadan sınavları geçti? Milli Eğitim bu durumlar karşısında bir aksiyon alması ve bir düzenleme getirmesi gerektiği aşikar. Teknolojik gelişime ayak uydurulmalıdır. Dil bilgisi başka şekilde değerlendirilmeli ve sınav edilmelidir.

Maden işçilerine müjde: Yer altı işlerin tümü robotlara emanet edildi

Gelişen robot teknolojileri çok mantıklı bir kullanım alanı buldu. Yerin altında zor koşullarda çalışan maden işçilerine büyük ve önemli bir müjde geldi. Artık kömür madenlerinde, demir ve bakır madenlerinde ve buna benzeri her türlü tehlikeli yer altı işlerinde robotlar kullanılacak.

Maden işçilerin işsiz kalmamaları için, çok güzel çözümler düşünülmüş. Madenlerin yeryüzüdenki alanları bahçe ve bostan haline getirilmesine karar verildi. Maden işçileri burada çalışabilecek. Robotların yer altındaki karşılaşacakları durumlarla ilgili teknoloji ekiplerine bilgi vermek üzere, robot eğitmeni ve rehber olan bazı maden işçileri oldu.

Bu habere en çok sevinenler şüphesiz ki madencilerin aileleri oldu, eşleri ve çocukları. Her sabah babaları yerin altına inerken helalleşerek vedalaşmaların artık sonu geldi. Artık babaları kapkara eve dönmeyecek. Artık babaları diğer çocukların babaları gibi onlarla daha çok vakit geçirecek ve hayatları güvende olacak. En önemlisi de bu…

İçten yanmalı motorlu araçlara yüksek vergi dönemi başladı  

Elektrikli motorlu araçların yaygınlaşması ve hava temizliği üzerindeki olumlu etkileri giderek daha iyi anlaşılmaktadır. Pek çok metropol şehir merkezlerini araç trafiğine kapattı ve şehir içi toplu taşımayı olduğu gibi elektrikli araçlara çevirdi. Egzozundan dumanlar çıkan araçlara gözümüz artık hiç alışık değil, zihniyetimiz karşıdır.

Kalan son araçları da trafikten uzaklaştırmak için, caydırıcı bazı tedbirler alındı. İki yıldır tartışılan yüksek vergi sonunda kabul edildi ve 1 Ocak 2038 itibariyle yürürlüğe girdi. Elektrikli araçlara vergi avantajı, içten yanmalı motorlu araçlara 5 kat yüksek vergi uygulaması başlamıştır.

Vatandaşlara yapılan ankette, çoğunluğun bu uygulamadan memnun olduğunu, zaten araç sahibi olmanın çok demode olduğunu, illa ki sahibi olacaksanız da, elektrikli ve çağdaş bir araç sahibi olmanın çok daha uygun olacağını vurguladılar. Trafiğe açık araçların halen yarısı içten yanmalı motorlu ve benzin veya dizel ile çalışmaktadır. Bu tedbir sayesinde 2050 yılına kadar araç envanterinin büyük çoğunluğunu elektrikli motora dönüştürülmesi hedeflenmektedir. Göreceğiz.

2038 ‘Yardımlaşma’ yılı ilan edildi

Avrupa Birliği genelinde 2038 yardımlaşma yılı ilan edildi. Yılın 365 günü farklı aktiviteler düzenlenecek, yılın her haftasında bir kahraman ödül alacak. Mahalle içi yardımlaşma, komşuluk, muhtaç insanlara yardım gibi konular ön plandadır. Çocuklara, engellilere, yaşlılara ve göçmenlere yardım etmenin önemi vurgulanmaktadır.

Doğal felaketler, mülteci göçleri, iklim değişimin getirdiği kuraklık ve seller için insanların birbirlerine yardım etmeleri arzu edilmektedir, teşvik edilmektedir. Her ayın farklı temaları bulunmaktadır. Avrupa Birliği önemli bir bütçe ayırdı. Pek çok belgesel çevrilecek, yardımlaşmanın pek çok farklı boyutuna ışık tutulacaktır.

Dileriz ki 2038 ve sonrasında yardımlaşma yine itibarlı olur. Birbirlerine yardım eden insanların sayısı artar. Yardım eden onur duyar, yardım edilen şükranlık duyar, yardım konusu da aralarında kalır. Sağ elin verdiğini ve yaptığını, sol el bilmesin. Batının Doğudan öğrendiği pek çok kültürel incelik vardır.

Uzay İstasyonunda nüfus arttı

Uzaya gidiş gelişler normal uçuş seyahatlerine döndü. Uluslar arası uzay istasyonuna her hafta düzenli seferler yapılmaktadır. Amerika, Rusya ve Çin’den farklı hava üsslerinden her hafta sefer gitmektedir, yolcularını ve yüklerini bırakıp, tekrar geri dönmektedir.

Son seferde genetik bilim insanları kafilesi uzay istasyonuna uçtu. CRISPR ve benzeri teknolojilerin uzay ortamındaki uygulamaları ve etkilerini deneyimlemek için 6 ay istasyonda kalacaklar. Şu an toplam 105 insan ve 15 hayvan uzay istasyonunda yaşamaktadır. En uzun süredir orada bulunan kaptanın kalış süresi 2 yılı aştı. Ortalama kalış süresi 4 aydır.

Uzay istasyonuna yılda bir sefer ilave modüller eklenmektedir. Misafirler için yeni konaklama ve araştırma modülleri gerekmektedir. Ayrıca bu modülleri besleyecek yeni enerji panelleri ilave edilmektedir. ISS, 2018 yılındaki halinin 3 katına büyümüş durumdadır. NASA, ESA, ve Çin Uzay ajansının öngörülerine göre bu büyüme devam edecektir.

Geçmişte Bu Ay

Ocak 2018

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri İnsanlığı Uyardı!

2017 yılında insanlığın genel halinin çok iyiye gitmediğini, herkesin sorumlu olduğunu ve herkesin iyileşmesi için katkıda bulunabileceğiyle ilgili bir mesaj vermişti, Antonio Gueterres, Birleşmiş Milletler genel sekreteri.

Bu yıl genel sekreter temennisini bir uyarıya çevirdi. Daha hızlı aksiyona geçmemiz gerekmektedir. Seyirci kalamayız. Açlık, kölelik, iklim değişimi, insanlık dışı yaşam koşulları, savaş ve göçler. Medeniyetimiz bunu haketmiyor. Durumu acilen düzeltmeliyiz. Hepimiz sorumluyuz.

Konuşma için tıkla : https://www.youtube.com/watch?v=FNfSEI-kFEk 

Ocak 1998

Monica Lewinsky ve Bill Clinton Olayı Ortaya Çıktı.

Bu ay vahim bir olay ortaya çıktı. Aylar evvel dünyanın en önemli ofisinde ahlak dışı bir olay yaşandı. ABD hükümetinin sembolü olan ve başkanın en önemli ofisi olan ‘oval ofiste’ dönemin başkanı Bill Clinton bir stajyer ile cinsel bir münasebet yaşamıştır. Bugünlerde ABD oval ofisinde yaşanan olaylar başka bir tuhaflık. Ancak daha önceki dönemlerde yaşanmış olaylar unutulmamalıdır. Sadece sempatik ve daha yenlikçi gibi görünen kişilerin yaptıklara hatalar da aynı adalet ile ele alınmalı ve değerlendirilmelidir. Dileriz ki insanlık bu tür olaylar daha yaşamaz.

Ocak 1978

Son Tosbağa VW Fabrikasından Çıktı…

19 Ocak 1978 gününde Almanya’da son VW tosbağa üretildi. Almanya’nın en çok satılan efsane araçlarından olan tosbağa böylece tarihe geçti. Volkswagen şirketi de Almanya’nın en önemli sanayi kuruluşlarındandır ve Golf, Jetta, Passat gibi yeni efsanelere yelken açmıştır.
Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X