Türkiye’nin İlk Sanat Alışveriş Merkezi Açıldı

Madem ki her şeyin çözümü tüketim toplumu ve kapitalist sistem üzerinden oluyor, o zaman güzel bir şeyi de dejenere etmeden, bu yolla sanatı vatandaşlarla buluşturmalı, üretenlere imkânlar sağlanmalı. Toplumda sanat anlayışını yaygınlaştırmak için, evlerde ve ofislerde daha çok sanatın görünmesi için, sanatsever iş adamı Eser Naccarzade, bu yola başvurdu.

Şehrin yeni gözdelerinden biri olan Arnavutköy’de açılan Şaheser Merkezi isimli Sanat Alışveriş Merkezi’nde resimden heykele, tasarımcı dekorasyondan mobilyaya, elektronik ekipmanlardan genetik enstalasyonlara, mekâna özel görsel projeksiyonlardan kişiye ve ruh hâline göre değişen giyilebilir sanat eserlerine kadar pek çok kategoride eser bulunmaktadır.

Şaheser Merkezi’nde, kısa adıyla ŞEM’de, en çok ilgi gören iki alan performans sahnesi ve sanat atölyesi oldu. Sahnede her gün canlı performanslar sergileniyor. Bu sanatçıları aynı zamanda evinize, ofisinize ve özel etkinliklerinize davet edebiliyorsunuz.

Atölyede ise sanatçılar, tasarımcılar ve Maker’lar canlı canlı eserlerini üretiyor, ziyaretçiler ise sanatçıları izleme şansı buluyor.

Eser Naccarzade Türkiye’nin farklı kentlerinde yeni ŞEM’ler açmayı planladığını, ayrıca Kuzey Afrika ve Kafkasya’da da ilgilenen şehirlerin olduğunu söyledi. Hep birlikte göreceğiz. İlki hayırlı olsun. Bol sanatlı günler dileriz.

Havadan Grafen Ütreten Teknoloji

İklim değişimi ve küresel ısınma 2000’li yıllara göre yavaşlamış olmasına rağmen, maalesef hala devam etmektedir. Artan dünya nüfusu, artan dünya üretimi ve bunun sonucunda artan enerji tüketimi, aynı zamanda artan bir CO2 salınımına neden olmaktadır.

Atmosferde gereğinden fazla bulunan karbonu girdi olarak alan ve sentetik bir süreçten geçirip, atmosfere O2 bırakıp, karbon atomlarından grafen üreten teknolojiyi icat eden ve seri üretebilen girişimciler büyük yatırım aldılar. Tabir uygun görülürse, bir nevi havadan yeni malzeme üreten bir mucize gerçekleşiyor.

Üretilen grafen su filtreleme sistemlerinde, yenilikçi yapı malzemelerinde, yeni hafif ve elektrikli otomobillerde kullanılacak. Çok az enerjiyle çalışan, hammadde olarak atmosferi kullanan ve her yerde kurulabilecek kadar küçük ve kullanışlı olan bu teknoloji, çok hızlı yaygınlaşacaktır.

Nano-Robotlar Damar Yollarını Açıyor

Damar tıkanıklıklarına son. Bir hapla yutulan onlarca nano-robot-buldozer kana karışıyor ve damarların içini temizliyor. Damar çeperlerinde biriken plak, kolesterol ve benzeri maddeleri görüntü işleme yapay zekâ kabiliyeti ile tespit ediyor, nano-dişliler ile tırtıklıyor ve damar dokusuna inene kadar, damarın içini temizliyor.

Kırılan plak malzemeleri bünyesinde depolayıp, tekrar damardan çıkıp, dışkı yoluyla vücudu terk ediyor. Önde gelen üniversitelerin multidisipliner işbirliğiyle geliştirilmiş olan bu proje her türlü sağlık onayından geçmiş ve Ocak 2037 itibariyle piyasaya sürülecektir.

Ürün Reklamı: Holo-E Akıllı Ev Yöneticisi

Holo-e akıllı bir aile asistanıdır. Holo-e sayesinde aile bireylerinin konumlarından hava durumuna, trafik akışından şehirle ilgili önemli haberlere ulaşabilirsiniz. Akıllı şehir bağlantısına otomatik olarak dahil olabilen Holo-e, bakanlık ve yerel yönetim yönetmeliklerine uygundur. Bu ürün sayesinde şehrinizin iç iletişim ağına dahil olabilir ve etkinliklere ve bilgi akışına kolaylıkla katkıda bulunabilirsiniz.

Holo-e’nin bir diğer ilgi çeken özelliği ise yeni geliştirilmiş etkileşimli hologram teknolojisidir. Bu yeni hologram teknolojisi sayesinde görünür arayüzle etkileşime girebilir, somut bir arayüze ihtiyaç duymazsınız.

Holo-e sanal ortam üzerinden yürütülen her türlü hizmete dahil olabilmenizi sağlar. Ürün üzerinden sanal doktorunuzla, iş asistanınızla ya da marketinizle iletişime geçebilirsiniz.

Dışarıdayken ev sisteminizi, evdeyken de sanal çevrenizi yönetmenizi sağlayan Holo-e ikinci nesil ev asistanlarını gölgede bırakmayı ve kısa sürede ev yönetim sistemini değiştirmeyi hedefliyor.

İş İlanı: Organize Robo-Sanayi Bölgesinde Çalışacak Usta Aranıyor

Organize Robo-Sanayi Bölgesi’nde bulunan, robot parçaları üreten ve tamir yapan atölyemizde çalışacak usta aranıyor. Ev robotları tamiri ve parça üretimi yapan atölyemizin kaynak ve montaj departmanına usta alınacaktır. Başvuracak adayların: 

  • Montaj için tedarik edilecek dış iskelet modülünü ya da montaja uyumlu biyonik uzuvları kullanabiliyor olması,
  • Biyonik uzuv kullanıcılarının sağlık ve çalışma bakanlıklarından onaylı kurumlardan alacakları “Montaj uzvu kullanabilir” belgesi, dış iskelet kullanacak adayların da “Dış iskelet kullanma ehliyeti” bulunması,
  • Gerçek dünyada en az 8 senelik iş tecrübelerinin bulunması (ağ üzerinden uzaktan montaj yapan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır) ve 35 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.

Başvuran adaylar için robo-sanayi bölgemizin sanal platformundaki yapay zekâ iş uzmanları ile mülakatlarını gerçekleştirebilir.

Start typing and press Enter to search

X