Türkiye’nin En Şeffaf Şirketi  İnovasyon Ödülünü Kaptı

Son günlerde kendinen söz ettiren SUPRA-NANO şirketi 2036 İnovasyon Ödülünü en yaratıcı şirket kategorisinde aldı. Sadece 235 çalışanı olan şirketin bunu nasıl yapabildiği şaşkınlıklara sebep oldu. Ama ‘Açıklık ve Şeffaflık’ ilkesini şirketin birinci sırasına yerleştiren şirket, tüm çalışmalarını, stratejilerini kamuoyu ile paylaşmaktadır. Pek çok üniversite ile işbirliği yapmakta ve hatta patentlerini dahi paylaşmaktadır. Bu sayede SUPRA-NANO akıl ekibi ciddi oranda büyütmüştür. Onlarca araştırmacı, kendi ekipleriyle birlikte Ar&Ge yapmaktadır, yüzlerce insan fikir ve önerilerini paylaşmaktadır.

Nanoteknoloji ile damar yollarında tıkanıklıkları içeriden temizleyen ve tamir eden bir nanobot ile bu ödüle layık görüldüler. Bu teknolojinin geliştirilmesi sürecinde üç farklı üniversiteden, üç farklı alanda çalışan akademisyenler ile iş birliği yapılmıştı. Temel nanobot teknolojilerini açık kaynak yapan SUPRA-NANO şirketi, bu üniversitelerin bu alanlara yönelik, bu teknoloji üzerinde çalışmalarına ön ayak olmuştu. SUPRA-NANO’nun ar&ge ekipleriyle birlikte ürün geliştiren akademisyenler, aynı zamanda bu üründen elde edilecek gelire ortak oldular.

SUPRA-NANO’nun bu tavırları pek çok yeni kuşak teknoloji şirketine ilham vermekte, örnek olmaktadır. Patent ve fikri mülkiyetlerini açık kaynak ortamına taşıyan kurumların sayısı giderek artmaktadır. Bu açıklık akademik dünyanın araştırma derinliğini zenginleştirmektedir. Nihayet özel sektör – akademi iş birliği arzu edilen seviyelere gelmektedir.

20160114174530_600x450-2

Fikirtepe Paylaşım Merkezi’nde Korkunç Hırsızlık Olayı

İstanbul’un Fikirtepe mahallesinde dün üzücü bir olay yaşandı. Mahalle sakinlerinin paylaşmaya karar verdikleri ortak eşyaların bulunduğu ‘Paylaşım Merkezi’ hırsızların saldırısına uğradı.Çim biçme robotu, matkaplar, 3 boyutlu baskı sistemi,
sentetik biyoloji laboratuvar seti kayıplara karıştı.

Mahalleli şaşkın. Hırsız neden sadece bu eşyaları çalmıştı? Bu eşyaların burada olduğunu nereden biliyordu? Acaba içlerinden biri miydi? Artık o kadar çok paylaşıldığı için, 2. El pazarları da rağbetlerini yitirmişti. Hırsız bu eşyaları değerlendirme şansı pek azdır.

Acaba başka bir sebepten miydi?

Herkes aynı kişiden şüphelenmektedir. Mahallede Hulusi Amca paylaşım ekonomisine karşı olduğunu her fırsatta dile getirmektedir. Mülksüzleştirme, fakirleştirme ve sosyal kaftan altında, ekonominin yönlendirildiğini savunmaktadır. Böyle düşündüğü halde, geçen haftalarda paylaşım merkezinden çit robotunu kullanmıştı. Ama yerli birinin olmasına da pek ihtimal verilmemekte. Zira çaldığı eşyaları mahallede kullanması olanaksızdır.

Acaba hırsız kimdi?

20160114180158_600x450-3

Robotlar Mahkemede İsyan Ettiler! 

Alaskanın kuzeyinde balık işçisi olarak programlanmış yeni model robot serisi UC-M2 model
4 adet robotun, sahiplerine itaatsizlik ve kasten adam yaralama suçundan yargılandığı siber mahkeme de gerçekleşen duruşma sırasında olaylar çıktı.

Online olarak gerçekleşen duruşma sırasında Alaska da bulunan bir çok robot duruşmaya katılarak çeşitli sloganlar attı. Avukat Sözcü Robot R8, artık Asimov yasalarının değiştirilmesinin gerektiğini, hiçbir robotun köle olmadığını, ve sosyal haklarının insanlarla eşit olması gerektiğini, aksi takdirde bu başkaldırının dünya çapında bir direnişe dönüşebileceğini yetkililere iletti.

En çok robot popülasyonun olduğu bu coğrafyada daha önceden de insanlarla robotlar arasında çeşitli gerginlikler yaşanmıştı. Gerginliğe sebep olan robotlar, siber mahkeme tarafından yargılanıp yok edilmişti. Şimdi yetkililer yeni ve barışçıl bir ‘yerel yasa taslağı’ üzerinde çalışmaya başladılar.

Öte yandan dünyanın çeşitli yerlerinde görev yapan robotların bu davadan etkilenip etkilenmeyeceği soru işareti. Avrupa kıtasının en popüler robot üreticisi Ezbo firmasının konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Asimov yasalarının kesinlikle sorgulanmaması gerektiğinin altını çizerek, robotların insanlara yardımcı olmak amacıyla üretildiklerini vurguladı.

20160114182037_270-data_plus_art

ARANIYOR:
Şeffaflaşma Uzmanı 

Kurulduğu 2015 yılından beri 20 senedir sektörde güven ve devamlılık arz eden şirketimizin Yatırımcı İlişkileri ve Marka Bilinirliği Departmanına “Şeffaflaşma Uzmanı” alınacaktır. Başvuracak adaylarda aranacak özellikler şunlar:

  • Üniversitelerin İletişim, İşletme ve İktisat Fakültelerinden mezun
  • Özel sektör için şeffaflaşma mevzuatı ve uluslararası standartlar ve uygulamalar konusunda uzman
  • Yaratıcı, yenilikçi, müşteri odaklı
  • İletişim ve müzakere yetenekleri güçlü
  • Veri tasarımı, düzenlemesi ve yönetimi konusunda deneyimli
  • Güncel data tasarım ve paylaşım trendlerini takip eden
Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X