Bilim Merkezi’nde Doğal Yaşam Sanal Turları Başladı

İstanbul Bilim Merkezi‘nde geçtiğimiz hafta başlayan Doğal Yaşam Sanal Turları büyük ilgi görüyor. Çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de ilgisini çeken sanal turlarda kutuplardan ekvatora, Amazon’dan Muson Yağmur Ormanları’na birçok doğa harikasını görmek, güven içinde gezmek mümkün oluyor. Bilim Merkezi Sürdürülebilirlik Uzmanı Serdar Katman, biyoçeşitlilik ve doğal habitat konularına yoğunlaşan turların amacını şu şekilde ifade ediyor: “Çocuklarımız şehirde doğuyor, şehir yaşamına alışıyor. Doğadan kopuk bir şekilde yetişen çocuklarımız gezegenimiz tanımak için yeterli fırsatı bulamıyor. Doğal Yaşam turlarıyla amacımız, çocuklarımızın gezegenimizi daha yakından tanımasını sağlamak, sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak doğal habitatı deneyimleme fırsatı sunmak.”

Bilim Merkezi’nin en büyük sergi salonunda 8 farklı bölümde gerçekleştirilen sanal turlarda ziyaretçiler kutuplarda yaşam, vahşi doğa, yağmur ormanları, soyu tükenmekte olan canlılar, doğal parklar, denizde yaşam gibi çeşitli konularda doğal yaşamı deneyimleme fırsatı buluyor.

Yaz sonuna kadar devam edecek sanal turlar, hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap edecek şekilde hazırlandı. 10 farklı dilde anlatımı bulunan turların Türkçe versiyonunu ünlü tiyatrocu Selim Akan seslendirdi. Çocuklarınızla birlikte daha önce deneyimlemediğiniz türde bir doğa gezisine çıkma fırsatını kaçırmamanızı öneririz. Tur biletlerini merkezin internet sitesinden ve mobil uygulamasından satın alabilirsiniz.

Çağrı Merkezlerinde Hologram Devri

Çağrı merkezlerinde hologram devri başlıyor. Görüntüleme teknolojilerinin ilerlemesi sonucunda müşteriler ile daha yakın iletişimde bulunmak isteyen şirketler çağrı merkezlerinde müşterilerine hologram teknolojisi kullanarak hizmet verecek. Türkiye’de uygulamaya geçen ilk firma perakende devi SanTech A.Ş. olacak. 82 ilde mağazası bulunan firma, Kahramanmaraş’ta bulunan çağrı merkezinde hologram kullanarak hizmet vermek için düğmeye bastı.

Uzmanlara göre, hologram uygulaması müşteri memnuniyeti açısından firmalara büyük avantajlar sağlayabilir. Müşterilerle görsel iletişim kurabilmek, sorun yaşadıkları ürünlerin kolayca belirlenmesini ve yaşanan teknik sorunlara hızlıca çözüm üretilmesini mümkün kılıyor.  SanTech Çağrı Merkezi Yöneticisi Ahmet Duran test süreçlerinde, müşteri memnuniyetinde hissedilir derecede artışlar yaşandığını belirtiyor.

Akıllı Lensler Tarihe Karışıyor

Yeni geliştirilen beyin implantı sayesinde akıllı lens devri sona eriyor. Arayüz ihtiyacının ortadan kalkmasıyla son 10 yılın en önemli icatlarından biri olan akıllı lenslerin üretimine son verilecek. Kısa bir ameliyatla yerleştirilen beyin implantı arttırılmış gerçeklik ve karıştırılmış gerçeklik deneyimini bir arada müşterilere sunuyor. Müşterilerin merakla beklediği yeni ürün, beyine yerleştirilen implant sayesinde fotoğraf ve video çekimi yapabilme kabiliyeti olacak. Beyin implantı kullanılarak görsel olarak beliren sanal deneyimler yaşayan kullanıcı, baktığı kişinin sosyal medya profiline ulaşabiliyor. Yeni üründe oyunlar, kitap ve makaleler bulunuyor. Günlük hayatı kolaylaştırıcı, uygulamaları kişinin dilediği gibi kullanabileceği bir uygulama mağazası oluşturuldu.

Test süreci tamamlanan beyin implantlarının ilk ticari ürünü önümüzdeki haftalarda piyasaya sürülecek. Birçok sektörde tercih edilebilir ticari ürünün çıkışı heyecanla bekleniyor.

İlk Uzay Madeni Açılıyor

İlk uzay madeni Mars ile Jupiter’in yörüngeleri arasındaki astroid kuşağında açılıyor. Yaklaşık 20 yıldır Uluslararası Uzay Araştırmaları Enstitüsü tarafından geliştirilmekte olan Uzay Madenciliği konsepti insanlığın kurduğu en büyük hayallerden biri olmaktan çıkıp gerçek bir faaliyete dönüşüyor. Kamu ve özel sektörün ortak çabalarıyla inşaatı tamamlanan uzay maden tesislerinin açılışı tüm dünyada canlı olarak yayınlanacak. Tüm dünya halkları büyük bir heyecanla açılışa odaklanmış durumda. Uzay madenciliğinin dünyadaki enerji sıkıntılarına önemli bir çözüm olması bekleniyor. Ayrıca, dünyada kıt olan bazı materyaller açısından yeni kaynaklar yaratılması da mümkün olacak.

Uzayda kurulacak tesislerde madencilik faaliyetlerinin yanı sıra maden işleme süreçleri de yer alacak. Böylece, dünyaya geri taşınacak olan materyallerde hacimsel olarak tasarruf sağlanması bekleniyor. Altın, iridyum, gümüş, paladyum, platinyum, nikel, alüminyum ve titanyum tesisin ilk etapta odaklanacağı maden ve materyaller arasında yer alıyor. Ayrıca yerinde yapılan demir-çelik faaliyetleriyle maden işleme tesislerinin genişletilmesi hedefleniyor. Uzmanlar uzay madenciliğinin 21. yüzyılın en önemli gelişmelerinden birisi olacağı konusunda hemfikir.

Ürün Reklamı: RREC – Kulak Arkası Rüya Kayıt Cihazı

Gece görülen rüyaları kaydeden Rrec, cilt üstünde çalışan bir teknoloji. Rrec, kulak arkasına yerleştirilen aparatı sayesinde beyin dalgalarınızı okuyan ve rüyalarınızı yüksek kalitede kaydeden bir cihazdır. Kaydettiği rüyayı uyandığınızda tekrar izleme imkânı vermektedir. Mobil cihazlar ve vücut implantlarına indirilebilen uygulaması üzerinden rüyalarınızın istediğiniz kısımlarını silebilir, istediğiniz kısımlarını sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda beyin dalgalarınızı ayarlayabilir ve REM uykunuz sırasında daha önceden belirdiğiniz senaryolar dahilinde rüyalar görebilirsiniz. Rrec ile birlikte rüyalarınızın yönetmeni siz olacaksınız.

İş İlanı: Siber Temizlik Uzmanı

Medyada gözüken birçok firma yöneticisine ve sanatçıya kariyer danışmanlığı hizmeti veren şirketimize Siber Temizlik Uzmanı alınacaktır. Alınacak uzman söz konusu müşterilerin sanal ortamdaki izlerini sürmek ve stratejik planlama dahilinde bu izleri düzenlemekle görevli olacaktır. Aynı zamanda müşterilerin gündemlerine göre görünürlük stratejilerini de oluşturacaktır. Başvuracak adaylarda aranılacak özellikler aşağıdaki gibidir:

– Üniversitelerin Sosyal Medya ve Siber Güvenlik ile alakalı lisans programlarından mezun,
– Bu alanda en az 3 yıl tecrübeli,
– Sosyal Medya ve Siber Güvenlik yönetmeliklerine hakim,
– Aktif, girişken ve hızlı adapte olabilen,
Yapay zekâ ile entegre uzun dönem projeksiyonlar yapabilecek.

İlgilenen adayların benzer pozisyonlarda yaptıkları projeleri kapsayan portfolyoları ile birlikte şirketimizin anlaşmalı olduğu yapay zekâ İK merkezlerine başvurmaları gerekmektedir.

Geçmişte Bu Ay

4 Nisan 2017 

Otonom Araçlar Alman Meclisi’nde

Dünyada Volkswagen, Daimler ve BMW gibi büyük şirketlere ev sahipliği yapan Almanya, otonom araçlar için kanun düzenlemesi yapılmasını Meclis’te tartışmaya açtı. Zamanın Başbakanı Merkel, otomotiv sektöründe otonom araç üretimini destekleyeceğini bildirdi.

1 Nisan 1997 

Pokemon Japon Televizyonunda

1996 yılında video oyunu olarak üretilen Pokemon, Japonya’da ilk defa Pokemon Monsters “Poketto Monsutā” adı ile yayınlandı. Çocuklar tarafından büyük ilgi topladı. Televizyon serisine ek olarak, Pokemon kart oyunu ve çizgi romanları üretildi.

12 Nisan 1977 

Atari Oyun Konsolu Hayatımıza Girdi

Tek tuşlu kontrol aracına (Joystick) sahip Atari 2600 piyasaya sürüldü. Renkli oyun oynama keyfi ve Joystick kullanımı ile bu dönem, oyun konsollarının tüm dünya tarafından tanınıp sevilmesinde bir milat olarak kabul edilmektedir.

Atari

Start typing and press Enter to search

X