İstanbul Valiliği İş ve Okul Servisleri için Yol Optimizasyon Sistemine Geçişte Son Tarihi Açıkladı: Mayıs 2036

İstanbul Valiliği’nden dün yapılan açıklamaya göre il sınırları içerisinde faliyet gösteren tüm iş yeri ve okul servisleri Mayıs 2036 itibariyle Yol Optimizasyonu Sistemi ile uyumlu hale gelmek zorunda.

Servisler için uygulanacak yol optimizasyonu sistemi şahısların kullandığı yol optimizasyonu sistemine benzerken bir takım farklılıklar da içeriyor.

Halk içinde yaygınca kullanılan yol optimizasyonu uygulamasını bireyler yola çıkacakları zaman varış noktalarına hangi yoldan gideceklerine karar vermek için kullanıyor. Uygulama varış noktasına giden alternatif yolları oluştururken hem trafik yoğunluğunu göz önünde bulunduruyor hem de aynı anda yolda olmayı düşünen diğer bireylerin de geçeceği yolları hesaba katıyor. Benzer zamanlarda yolda olacak ve aynı bölgedeki trafiğe katkı sağlayacak tüm bireylerin yol haritaları oluşturulurken trafiği popüler yollardan daha geniş bir bölgeye yaymak hedefleniyor. Sistemi kullanan herkes yolunu çok da fazla uzatmadan ama ortak trafiği en az arttıracak şekilde varış noktasına ulaşıyor.

Yaklaşık 10 yıl önce hayatımıza giren sistem her gün trafikte olan milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Ortak trafik yoğunluğu haritasının oluşturulmasına katkı sağlaması için bireylerin varış noktası bilgisini paylaşması gönüllülük esasına dayanıyor. Kullanıcıların çok az bir kısmı güvenlik kaygıları sebebiyle varış noktası bilgisini paylaşmaktan çekinirken, 10 yıllık süreçte sistemin hiç bir güvenlik açığı bulunamadı. Bununla beraber yol optimizasyonu sistemi kara trafiği problemine şimdiye kadar bulunan en iyi çözüm olarak gösteriliyor.

Servisler için kullanılacak olan yol optimizasyonu sistemi bilinen yol optimizasyonu sisteminden biraz farklı. Bu sistemde servisi kullanan tüm bireyler her gün servisi kullanıp kullanmayacağını da bildirmek zorunda. Böylece servislerin hangi evlere uğrayıp uğramayacağı her gün güncellenecek. Tüm servislerin uğrak noktaları ve varış noktaları her sabah sistemde tekrar değerlendirilerek her bir servise o güne özel izleyecekleri rota bildirilecek. Servis optimizasyon sistemi bireylerin kullandığı yol optimizasyonu sisteminden gelen verileri de değerlendirme kriterlerine katacak.

Valilik şirket ve okullara sistemle uyumlu hale gelmeleri için iki ay süre tanıdı. Gerekli alt yapı işlemlerinin nasıl uygulanacağı valiliğin internet sitesinde duyuruldu. Proje ile önü açılacak diğer bir konu ise sürücüsüz servis araçları teknolojisinin hayatımıza girmesi. İstanbul’da yüz binden fazla servis aracının bulunduğunu belirten valilik sürücüsüz servisler misyonu ile sürücü kaynaklı servis aracı kazalarının da önlenmesini hedefliyor.

58. Avrasya Koşusu’nun Galibi Yarışa Evinden Katılan Hakan Batmaz Oldu

Bu yıl 58’incisi düzenlenen Avrasya Maratonu’nu kazanan yarışmacı İzmir Karşıyaka’dan katılan 32 yaşındaki Hakan Batmaz oldu. 354001 numaralı koşucu Hakan Batmaz fiziksel olarak koşuda bulunmamasının motivasyonundan hiç bir şey kaybettirmediğini ispatladı.

Profesyonel sporcu olan Hakan Batmaz yaptığı açıklamada yıllardır Avrasya Maratonu’na katıldığını, derecelerinin her yıl daha iyiye gittiğini, İstanbul’dan taşınmak zorunda kaldığı için iki yıldır yarışa sanal olarak evden katıldığını söyledi.

Avrasya yarışına sanal katılım son beş yıldır mümkün oldu, bundan önce yarışmacıların hepsinin koşunun yapılacağı İstanbul’a gelmesi gerekiyordu. Beş yıllık süreçte ilk defa bu yıl sanal bir koşucu yarışta birinci geliyor. Gerçek koşucuların birincisi ile Hakan Batmaz arasında sadece 3 saniyelik bir fark var. Bu fark yarış kontrol merkezinde tüm sanal ve gerçek koşucuların performansları sıralanarak bulundu.

Sanal katılımcılar durumdan çok memnun. Bir çoğu İstanbul’a gelme zorunluluğu olsaydı yarışa katılamayacaklarını ama sanal koşu imkanı sayesinden bu deneyimi yaşayabildikelerini söylüyorlar.

Yetkililer sanal katılım kabulünden önce koşucu sayısını fiziksel şartlardan dolayı 7500 ile sınırlamak olduklarını şimdi ise sonsuz sayıda kişiyi koşuya kabul edebildiklerini belirtti.

Sanal koşu sistemini evinizde kurmanız çok kolay. Tek ihtiyacınız olan bir koşu bandı ve sanal gerçeklik gözlüğü. Sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde gerçekten de yarışın yapıldığı İstanbul yollarında koştuğunuzu hissedebilirsiniz. Koşu bandı ve sanal gözlük yarış kontrol merkezi ile haberleşerek koşu bilgilerinizi kontrol merkezine iletiyor. Merkezde tüm sanal koşucuların ve gerçek koşucuların bilgileri birleştirilerek yarış sonunda sıralama yapılıyor.

Sanal koşu sistemi sadece maratondan maratona kullanılan bir sistem de değil. Sanal gerçeklik gözlüğünüzdeki “RunTogether” uygulaması ile istediğiniz sanal ortamda o an yarışa hazır dünyanın bir çok ülkesinden katılımcı ile istediğiniz an kendi maratonunuzu düzenleyebilirsiniz. Uzmanlar sanal koşu çılgınlığının birbirlerini görmeseler bile birlikte bir şey başardıklarına inandıklarından insanların ilgilerini çektiğini düşünüyor.

Polis Teşkilatı Yılın Kahraman Dronunu Seçti

DrE035tt seri numaralı dron dün gerçekleşen Polis Teşkilatı Moral Yemeği’nde yılın kahraman dronu seçildi. Bu yıl ilk kez verilen ödülün DrE035tt’ye gitmesi kimseyi şaşırtmadı.

Aslında hepimiz onu haber programlarından biraz tanıyoruz. Polisin uzun takipleri sonucunda köşeye kıstırdığı kanun kaçakalarını saklandıkları ücra köşelerde bulan ve bayıltıcı tabanca ile etkisiz hale getiren DrE035tt teşkilatın göz bebeği. Yapay sinir ağları ile kendi kendine öğrenebilen DrE035tt kısa sürede teşkilattaki benzer dronları geride bıraktı.

Tüm ödüller sahiplerine takdim edildikten sonra Polis teşkilatı başkanı konuşma yaparak gecenin anlam ve öneminden bahsetti. Teşkilatta ödül alan polislere övgüler dizdikten sonra operasyonlarda yardım aldıkları köpekler ve dronlardan da bahseden başkan konuşmalarını şu sözlerle sonlandırdı “Polisimiz teknolojiyi takip etme konusunda yurt dışındaki muadillerini geride bırakır bir durumdadır. DrE035tt gibi projelerimiz de gösteriyor ki bu alanda yaptığımız yatırımlar yüzümüzü kara çıkarmayacaktır. Çok yakında DrE035tt’nin gelişmiş versiyonunu devreye alıyor olacağız. Halkımızın da konuya duyduğu sempatiden dolayı DrE035tt’i emekliye ayırmaya planladığımız sonbahar döneminde okullara geziler düzenleyip DrE035tt’yi çocuklara daha yakından göstereceğiz. Bu etkinliklere veliler de çağırılacak ve DrE035tt canlı gösteriler yaparak polisimiz ile halkımızı kaynaştıracaktır.”

Başkanın konuşmalarından bir diğer önemli dipnot ise Polis ve Jandarma teşkilatları arasındaki dron yarışlarının artık adının konulacağı ve bu teknoloji yarışının bir yarışma etkinliği ile taçlandırılacağı haberiydi.

Geceye şeref konuğu olarak katılan dronun mucidi firma sahibi yüksek mühendis Erhan Acar “DrE035tt’nin teşkilata verdiğimiz diğer dronlardan farklı değil sadece daha fazla operasyona götürüldüğü için kendini daha çok geliştirme şansı oldu. Sanıyoruz ki ilk zamanlarında tesadüfen diğer dronlara göre bir iki kez daha fazla operasyona götürüldü ve DrE035tt bu şansı değerlendirerek diğer dronlara fark attı. Sonrasında da atışları daha başarılı olduğu için ekip yanında DrE035tt’yi götürmeyi tercih etti ve bu tercih DrE035tt’yi bu günlere getirdi.” şeklinde açıklamada bulundu.

DrE035tt’nin gidişine üzülen hayranları için de güzel bir haberimiz var. DrE035tt’nin şimdiye kadar edindiği tüm tecrübeler yeni versiyona da direkt aktarılacak. Böyece yeni dronlar da suçlu yakalama dünyasına sıfırdan başlamak zorunda kalmayacak. DrE035tt bir nevi yaşamaya devam edecek de denilebilir.

Oculus Rift İstanbul Bilim ve Teknoloji Müzesinde yerini aldı

Bundan tam 20 yıl evvel teknolojinin geldiği son nokta olan sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift, 15 Nisan 2036 tarihinde iphone, Kindle, 3D Printer gibi müzeye kaldırılan diğer araçların hemen yanında yerini aldı. 20 yıl içinde eğitim, eğlence, spor, sağlık ve daha pek çok alanda çığır açan arayüz ve deneyimleri bize sundu. Ama 10 yıl evvel lens ve farklı yansıtma teknolojileri ile hologramların hızlı yaygınlaşmasıyla birlikte sanal gerçeklik epeyce ilkel bir teknolojiye dönüşüverdi.

bild_0İstanbul’da 2020’de açılmış olan Bilim ve Teknoloji Müzesi insanlığın ilk gününden bu yana icat edilmiş, yaygın kullanıma girmiş ve insanlığın gelişimine önemli etkileri olan teknolojik ekipmanları sergilemektedir. Özellikle güncel teknolojiler sergileri çok popüler. Özellikle de etkileşimli bir deneyim sunan bilişim tarihi. İlk bilgisayardan bugüne kadar gelen tüm cihazları bir arada görmek, resmen bir zaman yolculuğu yaşatıyor.

Sanal gerçeklik bölümünde Oculus yanı sıra, Microsoft’un Hololens gözlüğü, Google Glass ve bir kaç başka model daha bulunmaktadır. Elbette her ziyaretçiye bir cardboard sanal gerçeklik hediye edilmektedir. Eski zamandan kalma 4 inç ekranı olan bir akıllı telefon ile o günlerin deneyimi tekrar hatırlatılmaktadır.

Koridorun sonunda ise lensler ve hologram enstalasyonu bulunmaktadır. Beyin gücü ile insanın hayal ettiği manzara son derece hızlı bir şekilde üretilip, sanal olarak yaşatılmaktadır. Nem, ses efektleri, koku efektleri ve hareketli zemin ile bu deneyim oldukça gerçeğe yakın yaşatılmaktadır. Hatta müzeye gelmeyen bir arkadaşınızı veya aile üyenizi de uzaktan bu deneyimin içine çekip, hayal ettiğiniz ortamı birlikte deneyimleyebilirsiniz.

Kim bilir deneyim hangi yönde daha nasıl gelişecek, daha neler göreceğiz…

Ürün Reklamı: AirPo Hava Temizleyici

TEMİZ HAVA SAĞLIKLI HAYAT…

AirPo ile evinizin havasını değiştirmeye hazır mısınız? Sadece bir hareketinizle, Himalayalar’ın serin ve enerjik esintileri ya da Hollanda’nın çiçek bahçelerinin kokuları evinizi dolduracak. Günümüzde revaçta olan aerodinamik teknoloji sayesinde, AirPo havada kolayca süzülebilir. Mikrosensörleri sayesinde içinde bulunduğu mekânın hava kalitesini ölçerek gerektiği zaman gereken alanda bulunur.

AirPo standart bulut sistemine bağlanabilen her cihaz üzerinden kontrol edilebilir. Bağlantının olmadığı ender karşılaşılan durumlarda dahi 120 saate kadar çalışma süresine sahiptir. Wifi üzerinde standart şarj sistemine dâhil olan AirPo kullanıcı dostu kolay bir arayüze sahiptir. Çocukların ve yaşlıların kullandığı vücut içi cihazlarla da bağlantı kurabilir ve bu cihazlar üzerinden kontrol edilebilir.

AirPo hava kalitesinin yüksek olduğu sağlıklı ve kişiselleştirilmiş bir ortam kurmak için en büyük yardımcınız olacak.

İş İlanı: Sanal Gerçeklik Mimarı Aranıyor

Sanal deneyimler üzerine uzmanlaşmış firmamızın, yaşlılar için gerçeklik deneyimi projelerinde sanal gerçeklik mimarı olarak çalışacak yeni mezun adaylar aranmaktadır. Adaylarda aranılan özellikler şu şekildedir:

  • Uluslararası Sanal Gerçeklik Üniversitesi (IVRU) ’nden iyi derecede mezun
  • VR ve AR konusunda deneyim sahibi
  • VirtualCAD , 4DFusion, Rhino11.0 programlarında uzman
  • Sanal Mimari trendlerini takip eden

Not: Adayların VR Community (VRC) öğrenci topluluklarına üyeliği olması tercih sebebidir.

Adayların daha önce çalışmış olduğu VR projelerini başvuru sırasında bulut üzerinden paylaşmaları gerekmektedir. Projeler yine bulut üzerinden yapılacak mülakat sırasında deneyimlenecek ve puanlanacaktır.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X