Temiz Gazete Ödülünü yine ‘Toplumun Aynası’ kazandı

On yıl ne kadar çabuk geçti. 2028 yılında hayata alınan Temiz Gazete Ödülü, etik değerlere uyan, hakiki bilgi veren, okuyucu insandan sayan, halkın her kesimine hitap eden, gerçekten tarafsız ve bağımsız olan gazeteye verilmektedir. Medya sektörünü, ister basılı ister dijital, tekrar toplumun önemli bir unsuru haline getirmek için, bu ödül ortaya atılmıştır.

Son on yıldır 5 defa kazanan ‘Toplumun Aynası’ gazetesi kazanmıştır. Bu sene farklı olarak ödülü yazarların çocukları teslim almıştır. Zira gazete sonraki nesillere temiz gazeteciliği emanet etmektedir.

Medyanın gerçekten tarafsız, bağımsız ve erdemli olmasının önemi çok iyi fark edilmiştir. Temiz Gazete ödülü ‘Toplumun Aynası’ yayınına çok önemli prestij kazandırmıştır. Bu sayede en iyi gazeteciler bu mecraya geçmiştir. Okuyucu büyük teveccüh göstermiştir. Temiz ve kaliteli yayını sayesinde gazete okumak yeniden popüler hale gelmiştir.

Nasa InSight Mars’ın altını üstüne getirdi

Mayıs 2018 ayında Vandenberg üssünden fırlatılan InSight isimli uzay aracı 20 yıldır Mars’da araştırma yapmaktadır. Özellikle Mars’ın jeolojik tarihçesini inceleyerek, Mars’ın oluşumu hakkında bilgi edinmeye gayret etmektedir.

2037 yılında Mars’a gelen ilk astronotlar Nasa’nın InSight uzay aracına itinayla bakmaktalar. Hala görevini aksaksız bir şekilde yerine getiren araç, tüm incelemelerini yer yüzüne aktarmaktadır. Onun bulduğu sonuçlar Nasa’yı ve diğer uzay ajanslarını cesaretlendirmiştir. Mars’a insanlı yolculuk konusunda gerekli bilgiler elde edilmiştir.

ABD dışında özellikle Çin’liler Mars’a yerleşti. Rusya’nın ve Avrupa Birliğinin de üssleri bulunmaktadır. Şu an birbirlerinden yeterince uzak oldukları için, ve henüz yeterince kaynak ve yer bulunduğu için bir sürtüşme yaşanmamaktadır. Bakalım Mars’daki huzur kaç yıl devam edecek…

Dünyanın en hafif arabası Çin’de üretildi

Grafen ve benzeri malzemeleri seri üretime sokabilmiş olan Çin, 100 kilogram ağırlığında iki kişilik şehir arabası üretti. 2,50 metre uzunluğundaki araç iki kişiyi ve alışverişlerini rahatça taşımaktadır. Elektrikli motoru olan araç sadece 30 kg ağırlığında özel pili sayesinde 500 km yol yapmaktadır.

Çin’in gelişen genç orta direği bu aracı çok beğendi. Yok satan City Car gelecek yıldan itibaren tüm dünyaya ihraç edilecek. Avrupa’da, Amerika’da ve Afrika’da kurulacak olan yeni üretim tesislerinde Grafen ve benzeri nanoteknoloji malzemelerle üretim yapılacak.

Böylece yolların ve köprülerin de durumu yeniden tasarlanması gerekmektedir. Tonlarca ağırlığındaki araçlar, otobüsler ve kamyonlar yerine artık hafif araçlar geçecek. Zaten insanların eğilimi toplu taşımaya yönelik gelişti. Yine de araç kullanacağı zaman bu tür küçük, hafif ve tasarruflu araçlar tercih edilmektedir.

Sophia hak ettiği yeri kazandı. Madame Tussauds Hong Kong müzesi’nde

Bundan 20 yıl evvel pek popüler hale gelmişti. Kısa sürede hiç bir işe yaramadığı anlaşılan Sophia robotu bir kaç yıl daha farklı fuarlarda atraksiyon olarak sergilendi. Sonrasında Hanson Robotics şirketi iflas edince, Sophia robotu tarihe karıştı.

Yıldönümü nedeniyle Hong Kong müzesi ona özel bir köşe ayırmaya karar verdi. Ama o kadar çok popüler insan vardı ki, Sophia pek ilgi çekmedi. bir aylık teşhir süresi sonrasında Japonya’daki Miraikan Bilim Müzesine transfer edildi ve Asimo’nun yanında yerini aldı.

Bugün artık çok daha akıllı, çok daha işlevsel robotlarımız var. İnsana benzer robotların çok yararsız olduğu anlaşıldı ve elektrikli süpürge, servis robotu, sosyal robot gibi kategoriler hızlıca gelişti ve yaygınlaştı. Hey gidi Sophia hey…

Ülkemizdeki Son Poşet Fabrikası Kapatıldı

Aslında çoktan beri kumaş çanta ve sepet kullanımına geri döndük. Ancak hala bazı kendini bilmez tüketiciler yüksek bedellerine rağmen alışverişlerini poşete koymakta ısrar etmekteler.

2020 yılında poşetler ülke genelinde mecburi ücretli hale getirilmişti. İlk başta 25 kuruş idi, 2030 yılında 1 TL’ye yükselmişti, 2035’te 3 TL’ye kadar yükseldi. Pek çok mağaza kese kağıdı vermekte veya 5 TL’ye kumaş çanta satmaktadır.

Bilinçli tüketiciler ve özellikle gençler yanlarında sırt çantası ve içinde yedek kumaş çanta bulundurmaktadır. Tarzına dikkat eden, organik gıda alışverişinde özellikle geleneksel sepetler yeniden moda haline geldi. Özellikle Anadolu’daki sepet ören ustalar bu duruma çok sevindi.

Ayın Ürünü: Akıllı Kask Hayat Kurtarır, Konfor Artırır

Geçmişte Bu Ay

Mayıs 2018

71. Cannes Film Festivalinde Selfie Yasağı

Şok, şok şok. Kırmızı halıda selfie çeken festivalden ihraç edilecek. Sonunda selfie çılgınlığının topluma yararı olmadığı, medeniyeti geliştirmediği fark edilmişti. Düzenleyici otoriteye çok teşekkür ederiz. Tarih onları hatırlayacak ve olumlu şekilde anacaktır.

Mayıs 1998

Mercedes ABD’li Chrysler’i Satın Aldı

Otomotiv sektöründe küreselleşme ve konsolidasyon son sürat devam etmektedir. Alman Mercedes ABD’li Chrysler’i satın aldı. Sonra zaman gösterecektir ki, kurum kültürleri çok farklı olduğu için, kısa süre sonra bünyeden terk edecektir.

Mayıs 1978

İlk kez Güneş Günü Düzenlendi

ABD Başkanı Jimmy Carter döneminde güneş enerjisinin önemini vurgulamak için 3 Mayıs günü Dünya Güneş Günü olarak kutlandı. Hala önemini hiç yitirmedi. Tam aksi, küresel iklim değişimi nedeniyle her zamankinden daha güncel ve daha önemlidir.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X