Sağlık Dolu, Çevreci ve Girişimci. Mobil Gıda 2.0

Hüseyin A. İstanbul’da Mayıs 2037 itibariyle ‘Mobil Sağlıklı Gıda Seyyar Satıcısı’ olarak akredite edilmiş bininci esnaftır. Bu salatalıklar permakültür standartlarına uygun olarak meşhur Yedikule Bostanlarında yetiştirilmektedir. Bu seyyar satıcıların mikro ekonomik modellere uygun olduğu için, yerel üretime ve yerel tüketime uygun olduğu için, çok tercih edilmektedir.
Ayrıca bu satıcıların gıda, sağlıklı beslenme, çevre bilinci, permakültür, ekolojik tarım ve benzeri konularda gtemel oryantasyon eğitimi aldılar. Böylece salatalık satarken, aynı zamanda vatandaşlara bu konularda bilgi vermekteler ve yerel üretimi, bireysel tarımı teşvik etmekteler. Ayrıca salatalıklar günlük, hiç toptancı haline uğramadan, doğrudan üreticiden bu seyyar satıcılar aracılığıyla, sağlıklı, hijyenik ve besin değeri yüksek bir şekilde tüketiciye kavuşturulmaktadır. Yedikule Bostanlarında yetişen ürünler İstanbul Avrupa yakasının güneydoğu bölgesinde dağıtılmaktadır. Kuzey bölgesine daha çok Sarıyer’de yetişen ürünler gitmektedir. Anadolu yakası için Çengelköy sırtları yeniden yeşillendi. Dolayısıyla seyyar satıcılar hem spor yapmakta, hem taze ve sağlıklı snack’ler satmakta, hem de ailesini bu şekilde iyi bir iş yaparak geçindirmektedir.

3. Döner Kavşak Konferansı düzenlendi. Yine sonuç yok!

2025’li yıllarda otonom araçların hızlıca yaygınlaşmaya başlamasından sonra, 2032 yılında, yani tam beş yıl önce tuhaf bir olay yaşandı. Sahibini bıraktığı yerden almaya giden otonom araç bir döner kavşağa girdi ve çıkamadı. Harici müdahale ile araç durduruldu ve manüel moda geçirildi ve sonra normale döndü. Zeynep B.’ye sorulduğunda, ‘Artık döner kavşaklara girmeye çekiniyorum, genelde güzergahında kavşak olmayan rotaları tercih ediyorum’ dedi.

Bilim insanları farkında olmadan yeni bir matematiksel problem keşfettiler. 4 veya daha fazla ucu olan kavşaklarda aynı anda dönen bir trafik ve yeni katılan bir trafik olduğunda, otonom araçların sistemleri sonsuz bir döngüye girip, çıkamıyorlar. Bugüne kadar geliştirilmiş tüm radar, lidar, navigasyon, otonom araç işletim sistemleri vb. insanın irrasyonel davranışlarını ve kavşaktaki çok boyutlu dinamikleri kurgulayamamış.

3 yıl evvel dünyanın lider matematikçileri ve otonom araç ekosistemi bu fenomenin adını ‘Roundabout Phenomenon’ yani Türkçesiyle ‘Döner Kavşak Olgusu’ demişlerdir. Bunun için her yıl bilimsel bir yarışma ve bir konferans düzenlemeye karar vermişlerdir. 3. Yılında konferansa İstanbul ev sahipliği yapmıştır. Zira otonom araçlar oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, ve trafiğin durumu, kavşakların durumu bu fenomenin sıkça görülmesine sebep olmaktadır.

Bu yılki konferansta çok iddialı çözümler paylaşıldı ve denendi. Kore’den çok iddialı bir ekibin çözümü pratikte denendiğinde, araç özgüvenli bir şekilde trafiğe karıştı, kavşağa girdi, ancak sonra hangi ucundan çıkacağını karıştırdı, trafik iyice sıkıştı ve ondan sonra yine sonsuz döngüye düştü, kendi kontrolünde çıkamadı. Deney başarısız oldu. Koreliler çok üzüldü. İstanbul Teknik Üniversitesi ekibi gelecek yıl Mumbai’de düzenlenecek konferansa çok iddialı bir matematiksel model üzerinde çalıştıklarını deklare ettiler. Göreceğiz…

Şifahane Hastaneler zinciri ilk insansız sağlık merkezini açtı!

Acaba insansız, yani personelsiz bir hastane mümkün olabilir mi? EVET! Şifahane hastaneler zincirisi yoğun arge faaliyetleri sonucunda 100. merkezini tam otomasyonlu ve personelsiz hale getirdi. Daha doğrusu personel var, ama insan değil. Tümü robot.

Merkeze gelen hastalarla yapılan röportajlar gösteriyor ki, robotların servis kalitesi çok yüksek, tahlil ve teşhis kalitesi çok yüksek, sıra yok, bekleme yok, nazlı bakışlı hemşireler yok, insanın yüzüne dahi bakmayan doktorlar yok. Onların yerine son derece duyarlı, yüksek kalite hizmet veren, son derece hassas cihazlar var. Deneyim buna göre tasarlanmış. Hastalar son derece memnun.

Hastane müdürü bir yapay zeka. Onunla konuştuğumuzda bize megaloman cevaplar vermek yerine, doğrudan veriler paylaştı, kaç hasta, kaç ameliyat, kaç ilaç, kaç tahlil, ve benzeri bilgiler verdi. Görüleceği üzere son derece rasyonel, son derece profesyonel, son derece verimli bir ortam oluşturulmuş.

Tebrikler, hayırlı olsun.

Geçmişte Bu Ay

10 Mayıs 2017 

Solar World İflas Etti

SolarWorld ABD ve Avrupa’daki yasadışı fiyat dampingine karşı savaşa öncülük etti. Bununla birlikte, bu damping yoğunlaştı “dedi Asbeck Çarşamba günü yapılan açıklamada,” SolarWorld, yönetim kurulu ve personeli ile Almanya’daki güneş endüstrisi için acı bir adım “dedi.

Almanya, Asya ve Amerika da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki panel üreticilerine iş veren cömert hükümet desteğiyle talep edilen güneş panelleri için dünyanın en büyük pazarını oluşturuyordu.

solar_world_iflas_etti.fw_

Grubun ABD biriminde Asbeck, Çin panellerinde ithalat vergileri için baskı yaparak, düşük işçilik maliyetleri ve yerel yönetim desteğiyle Çinli rakiplerine haksız bir avantaj sağladığını savundu.

Şimdi sırada ne var?

1 Mayıs 1997 

IBM Deep Blue Gary Kasparov’u Yendi.

Dünya tarihinin en iyi satranç oyuncusu olarak gösterilen ve  hala satranç deyince akla gelen ilk isim olan Garry Kasparov, IBM’in kendisine meydan okumasını kabul etmiş ve süper bilgisayar Deep Blue ile satranç maçı yapmayı kabul etmişti. 1996 yapılan ilk maçı kazanan Kasparov, bir bilgisayarın hiçbir zaman bir insandan daha zeki olamayacağı gibi bir izlenim bırakmıştı. Yine 6 setten oluşan bu maç sonucunda Deep Blue Kasparov’u 2.5 a karşı 3.5 puanla yenmeyi başardı. Böylece insanlık tarihinde ilk kez bir bilgisayar, dünya satranç şampiyonunu yenmiş oldu.

kasparov.fw_
kasparov2.fw_

25 Mayıs 1977 

Star Wars Gösterime Girdi.

Star Wars; Yıldız Savaşları, Hollywood’un görsel zenginlik anlamında en kısıtlı olduğu bir dönemde yaratıldı. Lucas ‘Star Wars’ serisinin senaryosunu 1973 yılında bitirdi ancak dönemin umutsuz Hollywood yapımcıları dokuz ana bölümden oluşan serinin altıncısı ile başlanmasını şart koştu. Daha sonra seri altı ana bölüme indi ve “Yeni Bir Umut” başlığını taşıyan dördüncü bölümle ilk Star Wars filmi çekildi. Yapımcılar hâlâ filmin iş yapmayacağı düşüncesinde olsalar da, film 25 Mayıs 1977’de az sayıda sinemada vizyona girdi.

star-wars

Start typing and press Enter to search

X