Uyuşturucu Bağımlıları sokaklara döküldü

İlk günlerdeki furya gibi değil. Ama kenarda köşede kripto para birimleri alternatif bir ödeme aracı olarak devam etmektedir. Özellikle yer altı dünyası bu ödeme biçimini tercih etmektedir. Silah kaçakçıları, insan tacirleri, fuhuş dünyası, kumar işleri, ve tabii ki uyuşturucu dünyası.

Geçen gün dağıtık ve merkezsiz olmasına rağmen, ‘Weed-Coin’ sistemi çöktü. Altyapı ekipleri her türlü denemeye rağmen sistemi ayağa kaldıramadılar. Kesinti halen devam etmektedir. Bugün itibariyle bir haftayı geçti.

Basının ve polisin bu olayın farkına varması tuhaf oldu. Uyuşturucu bağımlıları sokaklara döküldüler. İhtiyaçlarını dark-net ve weed-coin ile çözerken, sistem çalışmayınca ne yapacaklarına şaşırdılar. Artık sokak satıcısı da pek kalmadığı için fenalaşan ve kriz geçiren ilk bağımlılar hastaneye kaldırıldılar. Evlerinde ve yer altında ve kayıtsız ortamlarda bugüne kadar saklanmış olan kısmen kimlikleri dahi olmayan kişiler böylece tespit edilmiş ve adalete sevk edilmiş oldular.

Ankaradaki Jip Sahipleri Kararı Protesto Etti

Ankara’daki hava temizliği maalesef artık her türlü standardın altına düştü. Havadaki kir oranı özellikle şehir içindeki keşmekeş trafikten kaynaklanmaktadır. Bir yönetici 3 – 5 koruma ile, 3 – 5 jip ile seyahat edince, şehir içindeki büyük ve ağır jip oranı normal araç sayısını geçti.

Çevre Bakanlığı tedbir almak zorunda kaldı ve jiplerin şehir kenarlarındaki otoparklara bırakılarak, şehir içlerine ulaşımın sadece elektrikli araçlarla, toplu taşımayla veya bisikletle izin vereceğini açıkladı.

Patronlar ve jip sahipleri karara çok tepkililer. Jip sahipleri bir konvoy oluşturup, kararı protesto ettiler. Diğer yandan patronlar farklı meslek kuruluşları ve dernekler üzerinden protesto ediyorlar. Bakalım yürütme kararı uygulayacak mı, kaldıracak mı?

Bisiklete binen, yürüyen, elektrikli toplu taşıma kullanan vatandaşlar bayram etti, kararı büyük bir mutlulukla karşıladılar. Çevreci derneklere göre bu karar ile kısa zamanda Ankara’nın havası tekrar temiz hale gelecek ve şehrin yeşil örtüsü yeniden canlanacak. Kim istemez ki?

3 yıl evvel dünyanın lider matematikçileri ve otonom araç ekosistemi bu fenomenin adını ‘Roundabout Phenomenon’ yani Türkçesiyle ‘Döner Kavşak Olgusu’ demişlerdir. Bunun için her yıl bilimsel bir yarışma ve bir konferans düzenlemeye karar vermişlerdir. 3. Yılında konferansa İstanbul ev sahipliği yapmıştır. Zira otonom araçlar oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, ve trafiğin durumu, kavşakların durumu bu fenomenin sıkça görülmesine sebep olmaktadır.

Çocuğa Çarpan Otonom Araç Tartışmaları Alevlendirdi

Ülkemizin bazı şehirlerinde otonom araç mevzuatları yürürlüğe girdi. Eskişehir, İzmir, Antalya gibi. Buna rağmen halkın ve endüstrinin heyecanı sınırlı. Zira hala sıkça kazalar cereyan etmekte, farklı hatalar ortaya çıkmaktadır. Yağışlı havalarda sensörlerde ve diğer ekipmanlarda meydana gelen sinyal bozuklukları, farklı durumlara sebep olmaktadır.

Neredeyse hiç bir ay geçmiyor ki otonom bir araç boş bir tarlaya dalmasın veya düz bir duvara çarpmasın. Ama önceki gün İzmir’de meydana gelen kaza bardağı taşıran damla oldu. Algoritması bozulmuş bir otonom araç, bisikleti ile okuldan dönen 12 yaşındaki kız çocuğuna çarptı. Hayati tehlike kalmadı, ama çocuk hala hastanede.

Otonom araçların yasaklanmasını isteyenlerin sesleri yine yükseldi. Sürücülere verdiği zararlar, kontrolsüz bir şekilde yapmış olduğu kazalar ve bazen de bu şekilde ölümcül veya ağır vakalar, sinirleri son derece bozmaktadır. Ulaştırma Bakanlığı kararlı durmaktadır, otonom araçların ve teknolojinin gelişim sürecinde bunların olabileceğini, gerekli düzeltme ve düzenlemelerin yapılacağını vurgulamaktadır. Bakalım, görelim…

Hubble III Teleskobu Yörüngeye Yerleşti

Hubble teleskopların müthiş başarıları devam ediyor. 3. nesil teleskop olan Hubble III başarıyla yörüngeye yerleştirildi. Venüs ile Merkür arasında bir yol çizen uydu, iki gezegeni görüntülemekte, bolca veri toplamakta ve detaylı hesaplamar yapmaktadır. Güneşe yaklaştıkça ekipmanlar yeni enerji ve ısı seviyelerindeki tepkileri izlenmekte, test edilmektedir. Hubble III teleskopu 20 yıl yörüngede kalması ve görüntüleme yapması planlanmıştır.

Geçmişte Bu Ay

Mart 2018

Bilim Evreninden Bir Yıldız Kaydı. İnsanlık Stephen Hawking’i Kaybetti.

Evet, her canlı ölümü tadacaktır. Bazılarına çok üzülüyoruz, bazılarına biraz daha çok üzülüyoruz. Yapay zekanın gelişimini biraz daha görseydi. Belki ALS tedavisi keşfedilecek miydi? Bilim dünyası Rock Star’ını kaybetti. Dünyanın belki de en tanınmış bilim insanlarından birisi olan Stephen Hawking dün gece gözlerini yumdu. Eserleri, düşünceleri ve uyarıları bizleri daha çok meşgul edecek.

Mart 1998

Galileo Uzay Aracından Jüpiter Ayı Olan Avrupa’da Su Olma Olasılığı Açıklandı

Evreka! Avrupa’nın adı boşuna Avrupa konmamış olabilir mi? Jüpiter’in bir ayının adı olan Avrupa yüzeyinde su bulunmuş olabilir mi? NASA’nın Galileo uzay aracından çekilen fotoğraflar bilim insanlarını umutlandırdı. Zaman gösterdi ki, şu an için işimize yaramayacak.

Mart 1978

Douglas Adams BBC4’de Galaksinin Otostopçunun Rehberi İlk Bölümü Okundu

Efsane eser ilk kez kamuoyu ile buluştu. O günlerde efsane olacağı hayal edilmiş midir? Sanmıyorum. Dahilerin dehası genelde nesiller sonra fark edilmekte, hakkı verilmektedir.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X