Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde Endüstri 4.0 Sertifikası Olmayan İşletme Kalmadı

1500 firmanın faaliyet gösterdiği Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Türkiye’nin en büyük sanayi bölgesi konumundadır. Gaziantep özellikle halı ve tekstil ihracatının yüksek seviyede gerçekleştirildiği bir ilimiz olmasının yanı sıra yeni teknolojilere hızlıca adapte olan bir iş dünyasına sahiptir. Bunun bir sonucu olarak, Endüstri 4.0 dönüşümünü en hızlı gerçekleştiren sanayi kuruluşları bu ilimizde yer almaktadır. 2020’li yıllarda hız kazanan Endüstri 4.0 dönüşümü, özellikle Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan firmalarda yaşanmıştır. Uzun soluklu bu serüvende önemli bir kilometre taşı geçtiğimiz ay içinde geçilmiştir. Bölge Müdürü Kazım Öztara tarafından yapılan açıklamada, Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan tüm firmaların Endüstri 4.0 dönüşümünü tamamlandığı ve sertifikasını almayan firma kalmadığı belirtilmiştir.

Rakamlara baktığımızda, sanayi bölgesinde yer alan toplam 1500 firma aktif olarak 112bin adet robot kullanarak üretim yapmaktadır. Toplam 3 milyon bağlı cihazdan oluşan IoT altyapısı sayesinde ayda 7700 petabayt büyüklüğünde veri oluşmakta, işletmelerin büyük veri sistemleri aracılığıyla bu veriler analiz edilmektedir. Firmalar arasında geliştirilen Tedarik Ağı sayesinde üretim optimizasyonu yapılmakta; hammadde, lojistik, fire maliyetleri minimum seviyede tutulmaktadır.

GAOSB diğer illerdeki organize sanayiler ile karşılaştırıldığında kuşkusuz en gelişmiş teknolojilere sahip firmaları barındırmaktadır. Geçtiğimiz ay açıklanan TUİK verilerine göre, Türkiye genelinde Endüstri 4.0 dönüşümünün %60 seviyelerinde olduğu açıklanmıştır. Dönüşümü %100 tamamlayan GAOSB’deki işletmeler diğer illerdeki sanayi kuruluşlarına her daim örnek teşkil edecektir.

Endüstri Karbon Salınımı Son 20 Yılın En Düşük Seviyesinde

21. yüzyılın başında, karbon emisyonlarının çok yüksek seviyelerde olması sonucunda, insan faaliyetlerinin iklim değişimi üzerindeki etkisi yadsınamayacak bir noktaya ulaşmıştı. Bu gidişata dur diyebilmek amacıyla 2015 yılında düzenlenen İklim Değişim Konferansı COP21‘de yüzyılın geri kalan dönemi için umut vaadeden kararlar alındı. 2016 yılında imzalanan Paris Antlaşması ile karbon emisyonunun azaltılması yönünde çok önemli bir adım atılmış oldu.

Bu gelişme birçok kişi tarafından heyecanla karşılanmasına rağmen belirlenen hedefe ulaşılabileceğine olan inanç oldukça düşüktü. Antlaşmadan 21 yıl sonra bir durum değerlendirmesi yaptığımızda, hedeflenen noktaya tam olarak ulaşılamamış olsa da karbon emisyonundaki artışın önüne geçilebildiğini görmekteyiz.

Hatta karbon salınımına en büyük katkıyı yapan endüstriyel faaliyetlerin iyi bir şekilde yönetilmesi sonucunda, 2035 yılı endüstri karbon emisyonunun 2015 yılında gerçekleşen 2500 milyon ton seviyesinin altında gerçekleştiği görülmektedir. Uzmanlar bu durumun gerçekleşebilmesinde, ABD ve Çin sanayi şirketlerinin petrol ve kömür kullanımını sınırlaması, bunların yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmelerini en önemli pay sahibi olarak görmektedir.

Önümüzdeki yıllarda ulaşım ve şehirleşmeden kaynaklanan karbon salınımının, endüstride olduğu şekilde yüzyıl başındaki seviyelerin altına çekilmesi halinde insan faaliyetlerinin iklim değişimi üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirilmiş olacaktır.

Barcelona’nın Yeni Reklam Yüzü Türk Nörobilimci Oldu

Geçtiğimiz günlerde ilk defa bir bilim insanı bir markanın yeni reklam yüzü oldu. Uluslararası bilinirliğe sahip Nörobilimci Ali Emre Gençtürk Barcelona Futbol Kulübü’nün yeni reklam serisinde rol alacak. Beyin dalgalarını kullanarak sporcular arasında etkileşimi ve iletişimi artırmayı amaçlayan çalışmalarıyla ün kazanan Gençtürk, Barcelona kulübünün bilimsel çalışmaları destekleyecek olmasından ötürü büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti. Markanın sponsorluğunda gerçekleştirilen Bilim Ödülleri Gala Gecesi’nde bir konuşma yapan Nörobilimci Gençtürk, iş ve bilim dünyalarının daha çok iş birliği yapması gerektiğini ve günümüzde ancak bilimsel gelişmeleri temel alan iş modellerinin sürdürülebilir olacağını vurguladı.

Bilim, kültür, sanat, eğitim ve iş dünyasının bir araya geldiği Gala Gecesi’nde biletler açık arttırma ile satıldı. Geceden sağlanan gelirin Bilimsel Araştırmalar Fonu‘na aktarılacağı belirtildi.

Uzay Turizmi’nde Facia Uyarısı

30 yıl önce olanakların kısıtlı ve pahalı olması nedeniyle eğlence amacıyla gerçekleştirilen Uluslararası Uzay İstasyonu’na uçuşun bedeli 30 milyon dolardı. Teknolojik gelişmeler sayesinde günümüzde uzay turistlerinin ödemesi gereken tutar 5 bin dolara kadar düştü. Böylelikle uzay turizmi çoğu kişinin ilk tercihi olmaya başladı.

Uzay turizminin yaygınlaşması, bir takım riskleri beraberinde getirdi. Son günlerde birbiri arkasına gelen haberlerde, maliyeti daha da düşürmek ve daha çok kişiyi uzaya taşımak yoluyla kârlarını artırmayı hedefleyen bazı uzay yolculuğu şirketlerinin gerekli önlemleri almadığı ortaya çıktı. İnsanların hayatını tehlikeye sokan bu durum karşısında uzmanlar uyarılarda bulunmaya başladı. Uzay gemilerinin çoğunda ilk yardım durumlarında ne yapılacağını bilen uzman kişilerin bulunmaması, eğitimlerini tam olarak bitirmeden, geçici belgelerle uzaya çıkan pilotlar, güvenlik önlemlerinin uluslararası standartlarının altında tutulması gibi konularda uyarılarda bulunan uzmanlar, gerekli önlemlerin alınmaması halinde büyük bir facianın yaşanabileceğini dile getirdi.

Yörünge ihlali yapan uzay gemilerinin cezalandırılmaması halinde çok sayıda insan hayatı kaybı ile sonuçlanacak kazalar yaşanabileceğini vurgulayan uzmanlar, Uzay Trafik Denetim Kurulu‘nun bu konuda yeni yaptırımlar getirmesi gerektiğini savundu.

Ürün Reklamı: Corga – Sanayi Tipi CO2 Ölçer

Karbon salınımının dünyada hızla düştüğü günümüzde, CO2 ölçerler belli bir kapasitenin üzerinde üretim yapan bütün firmalar için artık bir zorunluluk. Corga, karmaşık ve hantal görünümlü CO2 ölçerlere bir alternatif olarak tasarlandı. Endüstri 4.0’ın bütün gerekliliklerini bünyesinde barındıran Corga, Endüstri 5.0 ile de uyumlu. Corga’ya bulut üzerinden erişebilir ve eşzamanlı karbon salınım verilerinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Ürünümüz aynı zamanda bakanlığın zorunlu denetimleri için ölçümleri otomatik olarak yapmakta ve bulut üzerinden bu ölçümleri bakanlık yapay zekâsına iletebilmektedir. Kendi içinde yapay zekâ entegrasyonu özelliği de bulunan Corga, üretim sürecinizi kolaylaştıran bir destekçiniz olacak.

İş İlanı: Enerji Zabıtası

Esenyurt Belediyesi Çevre ve Enerji Bölümüne kadrolu Enerji Zabıtası alınacaktır. Adaylarda aranan özellikler aşağıdaki gibidir:

T.C. vatandaşı olmak
30 yaşından gün almamış olmak
– Reel ya da Sanal lise mezunu olmak (Teknik liselerin Temiz Enerji, Çevre ve Sürdürülebilirlik gibi ilgili bölümlerinden mezun olmak tercih sebebidir.)
e-KPSS’den en az 75 puan almak

Adayların başvurularını belediyemize şahsen ya da belediye yapay zeka merkezine bulut üzerinden, “biyolojik şifreleri” ile yapmaları rica olunur.

Geçmişten Haberler

3 Mart 2017 

Snapchat Halka Arz

Mobil iletişim dünyasının en yaygın uygulamalarından Snapchat’i bünyesinde bulunduran Snap Inc. Amerika Birleşik Devletleri’nde New York Borsası’nda ilk kez halka arz edildi. Piyasa değeri 33 milyar dolara çıkan şirket, 3 buçuk milyara yakın da gelir elde edecek.

(iStockphoto)

14 Mart 1997 

İnsan Klonlama Araştırması Yasaklandı

Genetik kopyalamanın ahlaki yönünün araştırılması için 18 üyeden oluşan Ulusal Biyolojik Araştırmalar Ahlak Denetleme Kurulu’na üç ay içinde kapsamlı bir rapor hazırlamasını isteyen Başkan Clinton, insan klonlanmasına yönelik ülke içinde yapılacak tüm araştırmalara maddi yardım yapılmayacağını bildirdi.

3 Ocak 1977 

Apple Şirketi Kuruldu

Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından 1 Nisan 1976 tarihinde kurulan şirket 3 Ocak 1977’de Apple Computer, Inc. adıyla anonim şirket haline gelmiştir. “Computer” kelimesi 9 Ocak 2007’de iPhone tanıtımıyla birlikte tüketici elektroniğine yönelimlerini yansıtması amacıyla kaldırılmıştır.

Start typing and press Enter to search

X