Uzmanlar Çocuk Eğitiminde Robot Köpeklerin Güvenle Kullanılabileceğini Açıkladı

Bir süredir robot oyuncak hayvanlar hızlıca yaygınlaşmayı başardı. Bakımlarının kolay olması ve gerçek hayvan sevgisini tattırması sebebiyle tüketiciler tarafından oldukça tercih edilen bu oyuncakların çocuk gelişiminde yerini araştıran uzmanlar üretici firmalara geçer not verdi : Aileler evlerinde güvenle robot oyuncak hayvan besleyebilir.Robot köpekler beslenme ve her gün dışarı çıkartılmaya ihtiyaç duymuyor. Yapay tüyleri dökülmediği için evde temizlik problemi de oluşturmuyor. İnternet bağlantısı sayesinde telefondan kontrol edilebilen robot köpeğin ne sıklıkla dışarıda gezdirilmek isteyeceğini ayarlamak mümkün.

Çocuk gelişimine yardım amaçlı bazı aileler tarafından çoktandır evlere alınmış olan robot köpekler in güvenilir olduğu konu üzerinde araştırma yapan uzmanlar tarafından da onaylandı. Pediatri Derneği Başkanı Doktor Özköse robot köpeklerin çocuklara hayvan sevgisi, merhamet duygularını aşılamak, çocukları düzenli spor ve hareket etmeye alıştırmak için ideal bir oyuncak olduğunu açıkladı.

İlk robot hayvan, Google’ın 2010’larda geliştirmeye başlamasıyla hayatımıza girdi. Zamanla robotik aksanları mükemmele yaklaşınca görsel olarak da gerçekçi yapay kürkler tasarlandı. Günümüzde üç yaşında bir çocuğun gerçek köpek ile robot köpeği birbirinden ayırmasına imkan yok.

İnsanlığın robot hayvan maceraları köpekten sonra kedi ve hemstr ile devam etti. Robot kuşların geliştirilmesi ise daha uzun yıllar aldı. Fiziksel olarak uçan kanatları taklit etmek hala zorlayıcı bir mekanik problem olduğu için robot kuşların geliştirilmesinin tam anlamıyla bittiğini söyleyemeyiz.

Elektronik Besin Takibi Haplarını Kullanarak İki Ayda 45 Kilo Veren Genç Dikkatleri Üzerine Çekti

Erhan Saygı 2000’lerin hastalığı olarak adlandırılan obezite probleminden müzdarip kişilerden sadece bir tanesi. Çocukluğundan itibaren obezite problemi ile karşı karşıya kalan Saygı kilo probleminden kurtulabilmek için bir çok yol denemiş hepsinde başarısız olmuş. En son çare olarak elektronik Besin Takibi Haplarını kullanmayı başlayıp iki ayda sağlıklı bir şekilde 45 kilo vermesi yakın çevresinde şaşkınlık yaratmasını sağlamış. Televizyonlardaki sağlık programlarına katılıp hikayesini anlatan Saygı kendisi ile aynı kaderi paylaşan milyonlara ilham verdi.

Saygı’nın hikayesinde kilolu olmak kaderi gibi görünüyor. Çalışan anne babanın, büyükanne büyükbaba tarafından şımartılarak büyütülen torunları olan Saygı çocuk yaşta vücuduna yerleşen istenmeyen fazlalıklarıdan ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde kurtulamamış. “Hazır yiyecekler, mamalar, alışveriş merkezlerinde tüketilen sağlıksız gıdalar, dondurulmuş besinler günlük hayatımın sıradan tercihleri olmuştu” diyen Erhan Saygı, üniversiteye başlayınca kesinlikle kilo vermeye karar verdiğini ama 150 kiloyu geçmiş olduktan sonra geri dönüşün çok da kolay olmadığını söylüyor. Ayrıca bazen “Ne yesem yarıyor” ifadesinin ne kadar doğru olduğuna kişisel olarak şahit olduğunu, o koşullarda az yemeyi denemenin de neredeyse imkansız olduğunu itiraf ediyor. Yıllarca çeşitli diyetleri deneyip başarısız olmanın ardından deneysel amaçlı başlayan bir insiyatife katılmaya karar verdiğini belirtiyor.

Saygı’nın katıldığı program Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından ortak yürütülen bir araştırmanın uygulama aşamasını oluşturuyor. Araştırma kapsamında bir süredir vücuttaki besin değerlerini anlık takip edip raporlayabilen vücutta çözünür elektronik haplar üzerinde çalışılıyordu. Projeyi yürüten ekibin açıklamasına göre araştırmanın amacı vücuttaki besin maddelerini ölçümleyip, kullanıcıya hangi besinlerin faydalı gelip hangilerinin faydalı gelmediğini, vücutta anlık olarak hangi besine ihtiyaç duyulduğunu dijital olarak takip edebilmek. Bu takip sonucu kişiye özel beslenme programı oluşturulup, vücudun anlık ihtiyaçlarına göre beslenmenin sağlanması hedefleniyor.

Erhan Saygı’nın araştırma ekibinin internette yayınlanan denek arama ilanını görünce gönüllü olmaya karar vermesi ile hayatı değişmiş. Hapları düzenli olarak kullanıp akıllı lensinden anlık değerlerini inceleyen Saygı, yemek tercihlerini yiyeceklerin içeriklerine göre yaptığını böylece çok fazla aç kalmadan da kilo vermeyi başardığını anlatıyor. “Bu deney ile kilo problemi yaşayan kişileri yediklerini azaltmaya değil, onları vücutları için gerekli olan ve kişisel vücut doğalarına sağlıklı gelen yiyecekleri yemeye yönlendirerek kilo vermeyi sağlıyoruz. Aslında zararlı besin yoktur, sizin vücudunuza uygun olan ya da olmayan besin vardır. Her bireyin genetik ve vücut dokusu farklı olduğu için her besinin etkisini her bireyde farklı gözlemliyoruz. Kimi yiyecekler kimi bireylerde yağ birikmesini sağlıyorken, bir başkasında sağlamıyor. İşte bu farklılıkları daha rahat gözlemlemek ve
hastayı sonuçlar doğrultusunda doğru bir şekilde yönlendirebilmek adına yola çıktık.” şeklinde açıklama yapan proje koordinatörü profesör doktor Erhan Saygı örneğini daha bir başlangıç olduğunu söylüyor.

Sığır jelatini, eriyebilir elektronik devreler ve minik bir antenden oluşan haplar tamamen zararsız. İşleri bitince vücuttan kolayca atılan haplar önümüzdeki dönemde eczanelerde satılmaya başlayacak. Kullanıcıların kimlik bilgileri ile kayıt olup kullandıkları hapların yaptıkları ölçümlere internetten kolayca ulaşmaları mümkün olacak.

2036 yılının ‘Erdemli İş İnsanları’ ödülleri verildi.

2020’li yıllarda başlayan ‘Erdemli İş İnsanları Ödülleri’ aynı isimli vakfının düzenlediği değerlendirme sonucunda, tüm paydaşlara en erdemli bir şekilde davranan iş adamlarına verilmektedir. Bu yıl ülkemizin önde gelen iş adamları arasından il üçü ödüllerini gururla aldılar. Bu kutlama dahi bir ‘İyilik Şölenine’ dönüştü. Gala gecesine katılan tüm misafirler yaptıkları bağışlar ile, ‘Türkiye Kanser Araştırmaları Başkanlığına’ ulusal kansere karşı savaş projesini desteklemiş oldular.

Erdemli davranışları yaygınlaştırmak, gelir eşitsizliğini azaltmak, çevre ve iklim bilincini geliştirmek, çalışanlara, müşterilere, tedarikçilere daha adil, katma değerli ve erdemli davranmak için, bu ödül ortaya çıkarıldı. Ne kadar sosyal sorumluluk çalışmaları yapılmaktadır? Ne kadar döngüsel ekonomi prensiplerine uygun işler yapılmaktadır? Ne kadar toplumu bilinçlendirme ve etik işler yapılmaktadır. Ne kadar bağış, gelir paylaşımı yapılmaktadır? Ne kadar açık veri paylaşılmakta, ne kadar şeffaf davranılmaktadır.

Bu ödülün ortaya çıktığı ilk yıllarda çok farklı kurumlar derecelere girmişti. Son bir kaç yıldır yine Türkiye’nin en büyük şirketleri bu konunun öneminin farkına varmış durumda, yeşil piyasalar, müşteriler ve toplumsal baskılar nedeniyle tavırlarını bir miktar düzeltmek ve paylaşım ve şeffaflık konusunda daha samimi davranmaları gerektiğini far ettiler.

Ödül töreninde konuşan Türkiye’nin ‘En Erdemli İş İnsanı’ paylaştıkça çoğaldığını vurguladı. Samimi sosyal sorumluluk, bağış ve katılımcı çalışmaları artırmaları, onlara inovasyon, prestij ve yetenekli çalışanlar kazandırmış. Bu yeni yeteneklerle daha ilginç projeler yürütmüşler. Tüm ekibin motivasyonu ve angajmanı artmış.

Tebrik ederiz. Darısı diğer şirketlerin başına.

Sanal Olarak Derslere Katılarak Lisans Eğitimini Tamamlayan ilk Öğrenciler Mezun Oldu

Boğaziçi Üniversitesinin bu yılki mezuniyet günü her yıl olduğu gibi gösterişli bir törenle geçtiğimiz hafta kutlandı. Mezun olan öğrenciler ve yakınlarından oluşan binlerce kalabalık tören yerini doldurdu. Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak mezun sayısı bir miktar daha yüksekti. Mezun sayısını arttıran ise üniversite yönetiminin 4 yıl önce başlattığı Sanal Katılımlı ile Lisans Derslerini Takip Etme Programı oldu.

Sanal katılım ile lisans programını takip eden öğrenci sayısı normal katılım gösterenlerin onda biri kadar. Bu oranın her yıl artması bekleniyor. Mezun olan öğrenciler programdan memnun olduklarını, çok uzak yerlerden bile program sayesinde Boğaziçi Üniversitesinde okuma imkanına sahip olduklarını belirttiler.

Sistem öğrencilerin istediği yerden derse katılabilmesini sağlıyor. Ders başlamadan önce internetten ders katılım programını açan öğrenciler sanal avatarlarının sınıf ortamına düşmesini sağlıyor. Öğrenci de sanal gerçeklik sağlayan giyilebilir cihazlar sayesinde kendini sınıfın içinde gibi hissediyor. Sanal gerçeklik yaratan bu giysiler sınıfın 360 derece görüntüsünü net bir şekilde oluşturuyor, bu sayede öğrenci sınıfın içinde gibi hem öğretim görevilisi ile hem de sınıf arkadaşları ile etkileşim sağlayabiliyor.

Mezuniyet töreni konuşmasında sanal katılım ile lisans eğitimi alma konusuna da kısaca değinen üniversite rektörü, sanal olarak katılım kabul etmeye başlamalarıyla sınıfların kapasitesinin arttığını açıkladı. Her sınıfın sanal katılım kontenjanının ayrı tutulduğunu, bu sayede normal şartlarda büyük şehirlere okumaya gelme şansı olmayan, küçük şehirlerde yaşayan gençlere de Boğaziçi Üniversitesinden mezun olma fırsatı doğduğunu söyledi. Rektör dünyada bu programı MIT ile aynı anda sadece Boğaziçi Üniversitesinin başlatarak da yenilikçi kimliklerini bir kez daha gösterdiklerinin altını çizdi.

Şu an için sadece laboratuar dersi gerektirmeyen bölümlerde uygulanan programın tüm bölümlere yayılması için gerekli alt yapı çalışmalarının devam ettiği aldığımız haberler arasında.

Ürün Reklamı: Food Printer

4-292x292Günümüzde sağlıklı beslenmek oldukça zor. Yoğun programından dolayı yeterli ve iyi bir şekilde beslenemeyen insan sayısı ise oldukça fazla. Ev yemekleri, çoğu kişi için nostaljik ve özlemle anılan bir lüks olmuş durumda. Foodify, evde yemek yapma zevkini günümüzün yoğun ve sürekli hareket halindeki insanına yaşatmak için tasarlanmış yeni nesil bir yiyecek yazıcısı.

Pratik ve hızlı kullanımı ve yüksek baskı kalitesi sayesinde Foodify ile eskinin vazgeçilmezi olan ev yemeklerini yemek artık hayal değil.

Yeni teknolojilerle harmanlanmış Foodify tek seferde dört kişilik yemek basabilme kapasitesine sahip. Bütün mobil ve giyilebilir cihazlarla uyumlu printerın menüsüne sınırsız sayıda tarif eklenebilir. Her türlü geleneksel ve sanal markette satılan yiyecek hammaddeleriyle uyumlu olan Foodify, eşzamanlı olarak sanal diyetisyeninizle iletişime geçip porsiyon içerisindeki besin değerlerini kişiye özel olarak ayarlama özelliğine sahip.

İş İlanı: Avatar Tasarımcısı

JUNIOR AVATAR YÖNETİCİSİ VE DİJİTAL STİL DANIŞMANI
Dijital sektörde birçok dijital fenomene, politika ve sanat dünyası mensuplarına kimlik danışmanlığı veren firmamıza yetiştirilmek üzere “Junior Avatar Yöneticisi” ve “Junior Stil Danışmanı” alınacaktır. İlgili kişilerde aranan özellikler aşağıdaki gibidir.

  • Avatar tasarımı konusuna ilgisi olan
  • Sosyal Medya ve Dijital Trendleri takip eden
  • Dijital dünyaya yön veren kişilerin ve firmaların içerik ve imajları hakkında bilgi sahibi
  • Aktif sosyal medya kullanıcısı
  • Sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR) ve benzeri konularda deneyimli.
  • Second Life, WoW, LoL ve benzeri sanal dünyalarla ilgili deneyimli
  • Dijital Hukuk, Avatar ve Kişilik Hakları, Fikri Haklar konusunda bilgili
  • Seyahat engeli bulunmayan
    Bu özelliklere sahip başvurmak isteyen adayların şirketimiz bulut hesabına, özgeçmişleriyle kişisel avatarları aracılığıyla başvurmaları rica olunur.

Önemli Not: Elden ve email yoluyla yapılan başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X