TCMB’de Robot Vergisi Kararı Ötelendi

Bu meclis toplantısı çok hararetli geçti. Özellikle sol kesim şiddetle karşı çıktı. Sendikalardan, sokaktan, meclis önünde protesto eden işsiz vatandaşlardan gelen büyük baskı var. 4. Sanayi devrimi herkesin yüzüne gülmedi. Özellikle mavi yakalı çalışanlar çok etkilendi.

Ama bunun da ötesinde çağrı merkezi çalışanları, şoförler, gişe memurları ve benzeri pek çok meslek gruplarında son yıllarda radikal işten çıkarmalar yaşandı. Fiziki robotların yanı sıra yapay zeka tabanlı yazılım robotları çok hızlı yaygınlaştı, pek çok alanda insan performansını geçti.

Bazı Batı ülkelerinde çare olarak ‘Koşulsuz Baz Ücret’ uygulaması yaygınlaştı. Ancak umulduğu üzere inovasyonu ve yaratıcılığı değil, tüketimi, obeziteyi ve tembelliği teşvik etti. Yeterince iyi eğitim alamamış vatandaşlar çalışmadan belli bir ücrete kavuşunca, yan gelip yattılar. Bundan dolayı Türkiye ve benzeri ülkeler bu baz ücret furyasına katılmadılar. Toplumun kendi içinde bu dinamikleri çözmesi beklenmektedir. Bakalım, göreceğiz…

Çin’deki Vatandaşlık Şampiyonu

Bildiğiniz üzer Çin 2020’den beri tüm vatandaşlarının sosyal davranışlarını takip etmekte ve skorlamakta. 2028 yılında bu sistemi daha da teşvik etmek amacıyla bir yarışma başlattı. Bu sene 10. Şampiyonluk ilan edilecek. Özenle seçilen vatandaşın bir yıl boyunca tüm davranışları, çalışma performansı, ailesi ve komşuları ile olan ilişkileri, internet ve medyayı nasıl kullandığı, neler ürettiği, neler paylaştığı, vb. onlarca parametre değerlendirilecek.
Ay sonu ilan edilecek şampiyon için nefesler tutuldu. Doğrudan devlet başkanının elinden madalyasını alacak ve Çin’in 10. Örnek Vatandaşı olarak tarih kitaplarına geçecek.
Çin’in dışında bu uygulamaya geçmeyi düşünen bazı ülkeler daha var, ancak sistemlerin kurulması, sivil toplumun bu konuda ikna edilmesi düşünüldüğü kadar kolay olmuyor. Halihazırda Çin bu uygulamayı yürüten tek ülke olma statüsünü korumaktadır.

3 yıl evvel dünyanın lider matematikçileri ve otonom araç ekosistemi bu fenomenin adını ‘Roundabout Phenomenon’ yani Türkçesiyle ‘Döner Kavşak Olgusu’ demişlerdir. Bunun için her yıl bilimsel bir yarışma ve bir konferans düzenlemeye karar vermişlerdir. 3. Yılında konferansa İstanbul ev sahipliği yapmıştır. Zira otonom araçlar oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, ve trafiğin durumu, kavşakların durumu bu fenomenin sıkça görülmesine sebep olmaktadır.

2037 Bebek Koleksiyonu görücüye çıktı

Her yılın sonuna doğru yeniden bir heyecan oluşuyor. Özellikle evlat sahibi olmak isteyen bireyler veya çiftler için bu heyecan daha da dorukta oluyor. Bu yıl 15 Kasım’da tanıtılan ‘Yeni Bebek Koleksiyonu’ büyük ilgi uyandırdı. Yeni göz renkleri, yeni elmacık kemiği kavisleri, IQ seviyesi artık daha hassas, EQ ve benzeri boyutlar da eklenmiş, boy, poz, endam, ne ararsanız var.

Mankenler ve bebekler eşliğinde tanıtılan ‘Yeni Bebek Kolekisyonu’ çok beğenildi. Genetik olarak tanımlanmış dövmeler, belli yaşlarda çıkan farklı özellikler, ve daha nice yeni akıl almaz eklemeler yapılmış. Artık bebek sahibi olmak isteyen herkes, farklı ücretler karşılığında tam istediği gibi bir bebek sahibi olabilecek.

2030’lu yıllarda başlayan bu uygulama öncelikle hastalıklardan arındırılmış bebekler ile başladı. CRISPR teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok hassas tasarımlar ve programlama yapılabilmesi sağlandı. Böylece bebek çeşitliliği giderek arttı, epigenetik yapının neleri nasıl etkilediği bilgisi keskinleştiği için, müşteri siparişlerinde patlama oldu.

Toplumun yarısı bu yaklaşımı beğenirken, diğer yarısı tümüyle reddetmektedir ve gayri-etik bulmaktadır. Devletin konuyu serbest piyasaya bırakması nedeniyle, arz talep üzerinden bu pazar hızlıca büyüdü, olgunlaştı, genişledi ve katalog her yıl zenginleşti. Paranız varsa, evladınızın sahip olamayacağı hiç bir üstün özellik yoktur.

Eleştiren grup ise şunu savunmaktadır: Hele bu yeni bebeklerin yetişkin olmasını bekleyelim ve görelim. Ondan sonra ne icat etmişiz fark edeceğiz… Bilim adamları da ikiye bölünmüş durumda. Bu işten çok ciddi gelir elde edenler var. Ve bu gelir sayesinde genetik araştırmalar daha önce insanlık tarihinde olmadığı kadar hızlanmış durumda. Bir grup bilim insanı ise etik kaygılar taşıdığı için, bu konuya hiç dokunmuyorlar. Zaman gösterecektir…

Et Restoranına taşlı saldırı

Et restoranları son dönemde çok gündemde. Maalesef artan fiyatları, çevre bilincinin gelişmesi ve vatandaşların giderek fakirleşmesi nedeniyle halk arasında et tüketimi giderek azalmaktadır. Hal böyle olunca bir grup zengin insanın et restoranlarında göstere göstere doyasıya et yemeleri, bir grup vatandaşı ziyadesiyle sinirlendirdi.
Çevrede buldukları taşları restorana fırlatmaya başladılar. Kırılan kapı ve pencerelerden içeri girdiler ve insanların masalarındaki yiyeceklerden bulduklarını kaptılar ve kaçtılar. Son günlerde bu tür saldırıların sayısı giderek artmaktadır. Bundan dolayı bazı mahallelerdeki lüks restoranların kapandığına şahit olmaktayız.
Taksim meydanında et fiyatların düşmesi, gelir eşitsizliğin azalması için protesto yapan vatandaşları polisler yine dağıttı. Ancak protestoları internette ve sosyal medyada devam etmektedir, kurdukları dijital yayın yapan platformlarda halkı bilinçlendirmek üzere program yapmaya devam etmekteler. Ya herkes et yesin, ya da kimse…

İstanbul Maratonunda Belediye Başkanı ilk ona girdi

Söylemle değil, eylemle ilkelerini yaşamaktadır yeni belediye başkanı. İstanbul’un daha sağlıklı, daha zinde bir şehir olması için pek çok tedbir alınmaktadır. Sağlıksız yiyeceklerin azalması için yoğun bir çalışma sürmektedir. Bisikletin yaygınlaşması için olağan üstü bir çaba harcanmaktadır. Bisiklet yollarının toplam uzunluğu 5.000 km’yi geçti, yani mahalle aralarına kadar ulaştı. Vatandaşlar ve özellikle gençler bisiklet yollarını çok sevdi, çok kullanıyorlar.
Belediye başkanı bilfiil bisikletle, toplu taşımayla ve yürüyerek işe gidiyor, toplantılarına gidiyor. Yarın metrobüste karşılaşırsanız, hiç şaşırmayın, herkesin derdini de her zaman büyük ilgiyle dinlemektedir. Böyle vatandaşlarla çok daha yakın, ve davranışları ile çok önemli bir örnek teşkil etmektedir.
Son hamlesi de İstanbul Maratona katılmak oldu. Gençliğinde atletizm yapmış olan ve sağlığına çok dikkat eden başkan, iyi bir hazırlık süreci yaşadığını ve kendini çok zinde hissettiğini ifade etti. Yarış boyunca en öndeki grupla uyum sağladı. Kenyalı, Etiyopyalı sporcularla hep bir arada koştu. 14 Kasım 2037 tarihli 59. İstanbul Maratonunu en hızlı Türk olarak 9. sırada bitirdi.
Yarış sonrasında verdiği röportajda tüm vatandaşları spor yapmaya, maratona katılmaya davet etti. Hayatı bir maratona benzetti. ‘Önemli olan hızlı ve kısa süreli çıkarlar değildir. Değerli olan uzun soluklu başarılardır.’ dedi. Röportajın devamında kamu yönetiminde ve şirket yönetiminde uzun vadeli hedeflerin, sürdürülebilir programların, samimi ve insancıl yaklaşımların, adil ve etik davranışların çok daha önemli olduğunu vurguladı. Olimpik ruhu hatırlattı ve bu şehirde, bu ülkede, bu gezegende hep birlikte yaşadığımızı ve sahip çıkmamız gerektiğini önemle ifade etti.

Geçmişte Bu Ay

Kasım 2017

Paradise Papers Gündeme Damga Vurdu

Vatandaşlar şokta, medya sansasyon üzerine sansasyon üretmektedir. Ama piyasaların umrunda değil, tam tersi, olumlu reaksiyon gösterdiler. Demek ki, piyasalar etik davranışları değil, sadece kar maksimizasyonunu önemsemekteler, ödüllendirmektelerdir. Bu olaya bakılcak olursa, önümüzdeki aylarda yıllarda daha büyük sızıntı olayları yaşanacaktır. Piyasalar daha çok teşvik edecektir, gelir eşitsizliği daha da ilerleyecektir. Acaba nereye kadar…

Kasım 1997

Lion King Müzikali Broadway’de İlk Kez Sahne Aldı

Dünyanın en başarılı müzikallerinden biri Kasım 1997’de Broadway’de ilk kez gösterildi. O gün bugündür gösterimde, kapalı gişe oynamaktadır. Dünyanın dört bir yanına yayılmıştır. Simba hepimizin yüreklerine girdi. Babasının yerine ormanların kralı olacak genç aslan, amcasının tuzağına maruz kalır. Ama ilerleyen dönemde ormana tekrar adalet ve düzen getirmek üzere geri döner ve hikaye mutlu sonla biter. Disney ekibin akıllarına ve ellerine sağlık.

Kasım 1977

Concorde Uçağı İlk Kez Londra’dan New York’a Uçtu

Ne müthiş bir tasarım, ne müthiş bir teknoloji. Ses hızının iki katı. Ama maalesef hazin son. Kısa bir teknoloji tarihi. Doğal seleksiyon süreci. Sürdürülebilir hizmet için, sağlamlık, kullanılabilirlik ve ekonomik iş modeli önemli unsurlardır. Hep daha büyüye, daha hızlıya, daha güzele koşanlara önemli bir örnektir.
Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X