Kuala Lumpur’da 500 Bin Kişiyi Etkileyen Virüse Karşı Etkin Savaş

Kuala Lumpur’da 500 bin kişiyi etkileyen virüse karşı önemli bir savaş verildi. Ülkenin güneyinde Ekim ayında yayılan Symbiogene adlı virüs yarım milyon insanın hayatını tehlikeye soktu. Bölge hızlı bir şekilde karantina altına alındı.

Sivrisinek sokması sonucu bulaştığı belirtilen Symbiogene virüsünün kolayca ve hızlıca normal hücre DNA’larına entegre olduğu ve türlü mutasyonlara sebebiyet verdiği biliniyor. Uluslararası Sağlık Komisyonu yaptığı açıklamada virüsün oluşma ve yayılma şeklinin belirlendiğini bildirdi. Her hastada aniden, farklı şekillerde ortaya çıkan enfeksiyon hakkında yeterli bilgiye ulaşıldığını ve önlemlerin hızlıca alındığını vurgulayan komisyon başkanı George Atkinson tehlikenin henüz tam olarak atlatılmadığı ancak virüs yayılmasının büyük ölçüde kontrol altına alındığını ve virüsün etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Laboratuvar ortamında geliştirilen anti-virüs genlerinin hastalık belirtisi gösteren kişilere transfer edilmesi sonucunda binlerce insanın hayatı kurtarıldı. Bölgenin virüsten tamamen arındırılması için çalışmalar devam ediyor.

Yaşam Uzuyor: Dünyanın En Yaşlı İnsanı 166 Yaşında

Dünyanın en yaşlı insanı olarak bilinen Endonezyalı Mbah Gotho, bu yıl 166. yaşını kutluyor. Resmi bilgilere göre 1870 yılında doğan Gotho, geçtiğimiz yirmi yılda kendisine özel geliştirilen tıbbi uygulamalar sayesinde yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürüyor. 2016 yılında yapılan bir röportajda ölmek istediğini belirten Gotho dede sağlıklı yaşlanma uygulamaları sayesinde ölüme karşı olumsuz hislerinden son yıllarda sıyrılmayı başarmış. Geçtiğimiz ay Gelecek Habercisi’ne verdiği röportajda hayatını çok mutlu idame ettirdiğini, dünyanın en yaşlı insanı olmaktan gurur duyduğunu ve ölüme karşı var gücüyle savaşmaya devam edeceğini belirtti.

2010’lu yıllarda insanların ortalama yaşam süresi beklentisi bölgelere göre 50 ile 82 yıl arasında değişiklik gösteriyordu. Geçtiğimiz yirmi yılda yaşanan refah artışı ve sağlıklı yaşlanma genetik çalışmaları sayesinde günümüzde yaşam süresi beklentisi dünyanın birçok bölgesinde 100 yılı geçiyor. Uzmanlar önümüzdeki yıllarda yaşam süresi beklentisinin artmaya devam edeceğini belirtiyor.

Ortalama yaşam süresinin uzaması beraberinde birçok soruyu gündeme getirmişti. Hızlı nüfus artışının nasıl önüne geçilecek? Emeklilik fonları yaşlı nüfusun ihtiyaçlarını karşılayabilecek mi? Çalışan nüfus oranında düşüş ekonomileri nasıl etkileyecek? Uzun yaşam insan psikolojisini nasıl değiştirecek?

Geçtiğimiz yirmi yıllık dönemde gördük ki dikkatlice uygulanan küresel politikalar uzun yaşam süresinin ortaya çıkardığı olumsuzluklarla karşı savaşta oldukça etkili oldu.

2020 – 2030 yılları arasında imzalanan birçok küresel anlaşma, olumsuz etkilerin en düşük seviyeye indirilmesinde büyük rol oynadı. 2021’de imzalan Küresel Nüfus Planlaması anlaşması sonucunda Asya ülkelerindeki yıllık nüfus artışı ortalama %2’den %0.3 seviyelerine çekildi. Böylece 20. yüzyıldaki eksponansiyel nüfus artışı 21. yüzyılda frenlenmiş oldu.

2022 yılında Küresel Yenilenebilir Enerji Kullanımı sözleşmesi kısıtlı kaynakların verimli kullanılmasını mümkün kıldı. Akıllı evlere kurulan hane tipi yenilenebilir enerji üretim cihazları hanehalkının sadece tüketici değil, aynı zamanda üretici olmasını sağladı. 2025 yılında endüstride robot kullanımı ve otomasyon dünya çapında %80 seviyesine ulaştı. Böylece, üretimin büyük kısmı robotlar tarafından yapılmaya başlandı. 2030 yılında küresel minimum ortalama gelir yaklaşımının hayata geçirilmesiyle iş gücüne katkıda bulunamayan kişilerin de asgari düzeyde gelir elde edebilmesi sağlandı.

Ürün Reklamı: Ruh Hâli Düzenleyici

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte stres ve kaygı bozukluğu geçen yüzyılın sorunları haline geldi. Kolay kullanımı ve portatif yapısıyla hayatınızın her anında yanınızda bulunan MOD, son model bir ruh hâli düzenleyicidir. Özellikle ani duygusal dalgalanmaları yan etkisiz kontrol edebilmeyi sağlar. Kaygı ve korkuları hafifletir ve bu gibi sorunların günlük hayata olan etkisini azaltır. Uluslararası sağlık standartlarına uygun olarak geliştirilmiş olan MOD, Ağ üzerinden kolayca yönetilebilir.

Ev sisteminize kolayca entegre olabilen MOD kişisel kullanıma uygun olduğu kadar grup terapilerine de uygundur. Son teknoloji elektrot düzeneği sayesinde hızlı ve etkili bir şekilde ruh hâlinizi düzenlemenize yardımcı olur.

MOD sayesinde sorun yaşamadan istediğiniz moda girebilirsiniz.

İş İlanı: Genetik Uzman Yardımcısı ve Biyokimyager Yardımcısı

Kitlesel genomik ilaç üreticisi ve genom merkezleri sahibi olan firmamız takım arkadaşlarını arıyor. Özellikle Kişiye Özel Genomik Uygulama Departmanında (KÖGUD) görevlendirilecek Genetik Uzman Yardımcıları ve Biyokimyager Yardımcıları alınacaktır. Başvuracak adayların özelliklerinin şu şekilde olması beklenmektedir:

  • Ülkenin ileri gelen çevrimiçi üniversitelerinin ilgili bölümlerinden mezun,
  • Gen aşılama ve ertesi tedavi süreçleri konusunda bilgili,
  • Kişisel Tıp Raporlaması içeriğiyle alakalı ulusal ve uluslarası, çevrimiçi veya çevrimdışı seminerlere katılmış
  • Kimlik ve gen hırsızlığı yasaları ve düzenlemeleri konusunda bilgili
Bizimle çalışmak isteyen adayların özgeçmişlerini çevrimiçi sistem aracılığıyla firmamızın insan kaynakları kısmına iletmeleri gerekmektedir.
Not: Gönderilen özgeçmişler arasından yapılacak elemeler belirli parametreler ışığında yapay zeka ile tarafsız olarak yapılacaktır.
Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X