Fon Büyüklüğü 1 Trilyon Dolara ulaştı

Bundan yaklaşık 20 yıl önce ilk Softbank Vision Fund isimli yatırım fonunu kurduğunda, insanlar ona deli demişlerdi. Ama vizyonu gerçekleşti. Adım adım tekilliğe doğru gidiyoruz. 2038 yılında 5 Trilyondan fazla internete bağlı nesne bulunmaktadır. Kısaca hareketli ve hareketsiz, canlı ve cansız her şey internete bağlandı.

Yazının devamı..

Klima satışları patladı, enerji şebekesi çöktü

Mayıs ve Haziran ayları daha önce hiç görülmemiş bir sıcaklıkta geçti. Temmuz ve Ağustos ayı için de öngörüler çok daha sıcak havalar öngörünce, vatandaş klimalara sarıldı. Klima satışlarında patlama yaşandı. Servisler kurmaya yetişemiyor. Stoklar tükendi, üretim ekstra vardiya yapıyor, yine yetişemiyorlar.

Peyderpey takılan ve devreye giren klimalar tam gaz çalışınca, enerji tüketimi tavan yaptı. Özellikle sıcak ve nemli havalar yaşayan büyük kentlerde, klimalar hiç durmadan çalışmaktadır. Enerji şebekesi bunu hiç öngörmemişti.

Klimalar kuruldukça, enerji sarfiyatı arttı. Enerji sarfiyatı arttıkça, üretimi artmak zorunda kaldı. Üretim arttıkça, nem oranı ve sıcaklık daha da arttı. Derken klimalar son sürat tüm gün çalışmaya devam etti.

Enerji şebekesi bu kadar yükü kaldıramadı. Cumartesi gecesi İstanbul’da, Ankara’da ve İzmir’de peş peşe onlarca trafo patladı ve enerji şebekesi tümüyle çöktü. Kavurucu sıcaklar devam ederken, elektrik mühendisleri şebekeyi yeniden ayağa kaldırmak için canla başla çalıştılar. Vatandaşlar çok büyük şikayet içinde olsalar da, eldeki imkanlar bunlardı.

3 yıl evvel dünyanın lider matematikçileri ve otonom araç ekosistemi bu fenomenin adını ‘Roundabout Phenomenon’ yani Türkçesiyle ‘Döner Kavşak Olgusu’ demişlerdir. Bunun için her yıl bilimsel bir yarışma ve bir konferans düzenlemeye karar vermişlerdir. 3. Yılında konferansa İstanbul ev sahipliği yapmıştır. Zira otonom araçlar oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, ve trafiğin durumu, kavşakların durumu bu fenomenin sıkça görülmesine sebep olmaktadır.

Yılın sosyal sorumluluk ödülünü araç paylaşım platformu kazandı

2020’de kurulmuş olan ‘Birlikte’ isimli araç paylaşım platformu son yıllarda çok popüler hale geldi. Özellikle şirket yönetimi paylaşım kültürünü geliştirmek için pek çok kampanya yürütmektedir. Amaçları platformu daha geniş kitlelere duyurmak, daha çok insanın bu sisteme geçişini sağlamaktır.

Özellikle engelli, dar gelirli, sosyal dezavantajlı kişilere karşı gösterilen hassasiyet, ‘Birlikte’ platformunun ödül kazanmasında çok etkili oldu. Aktif üye sayısı 10 milyonu geçen platformun her gün milyonlarca mesaj ve yüzbinlerce seyahat gerçekleşmesini sağlıyor. Sadece 3 – 5 büyükşehirde değil, toplam 25 ilde il genelinde hizmet vermektedir. Üye sayısı arttıkça ve paylaşım kültürü arttıkça, platformun değeri daha da iyi algılanmaktadır.

Trafiğin azalmasından, çevre duyarlılığına kadar, insanların tanışmasından, toplumsal uzlaşmaya kadar pek çok alanda hissedilir ve olumlu etkileri bulunmaktadır. Son 10 yıldır verilen sosyal sorumluluk ödülünü bu yıl ‘Birlikte’ platformu hakkıyla kazandı. Ödülü teslim alırken platformun üst yönetimi ile birlikte engelli çalışanları ve en sadık müşterilerinden bir temsilci kitlesi de vardı. CEO dedi ki: ‘Biz bir platformuz, gücümüzü kitlemizden alıyoruz.’

ISS 2 yola çıktı

40 yıl aradan sonra ikinci nesile geçildi. 1998 yılında ISS – Uluslar arası Uzay İstasyonu fırlatılmış ve dünyanın yörüngesinde o zamandan beri seyretmektedir. Yaklaşık 90 dakikada bir dünyanın etrafını uçan istasyon yüzlerce astronota ev sahipliği yapmıştır. Bu süreçte ISS sürekli gelişmeye ve genişlemeye devam etmiştir.

Ama zaman değişti artık. Uzay programının odağı Mars oldu. İlk koloniler kuruldu. Bu gezegeni daha iyi tanımak için ve bu gezegenden yola çıkarak, uzayın derinliklerini daha iyi anlamak için, yeni bir uzay istasyonu gereklidir.

Bunun için son 10 yıldır çalışan uluslar arası bir konsorsiyum, Çin’in liderliğinde ISS 2 projesini geliştirdiler. Dünyadan aynı anda fırlatılacak 10 farkı füze ile, Mars’ın yörüngesinde buluşacak ve birleşecek. Mars’ın etrafını 30 dakikada bir turlayacak olan ISS 2 mega yüksek çözünürlüklü kameralarla fotoğraflayacak. Böylece Mars’ın yüzeyi taranmış olacak.

Aynı zamanda üzerindeki yeni kuşak teleskoplar ile uzayın derinliklerine bakılacak ve Laniakea hakkında daha çok bilgi toplayacak. Büyük merakımız elbette uzayda başka canlılar, özellikle de akıllı varlıklar olup olmadığıdır. Bunları bulana kadar arayışımız devam edecektir.

Gizem 30 Yıl Sonra Çözüldü

2008 yılında son derece gizemli bir şekilde bir makale yayınlanmıştı. Satoshi Nakamoto isimli bir kişi Bitcoin’un blockchain altyapısını tarif eden bir konsept geliştirmişti ve ekonomiye damgasını vurmuştu. İlk 7 – 8 yıl ilginç ve teknolojik bir fenomen gibi görünen kripto paralar, 2015 – 2020 yılları arasında bir furya yaşadı.

Bu dönemde pek çok milyoner ve milyarder türedi. Ama 2020 sonrasında hızlıca değer erozyonuna uğrayan kripto paralar, hızla gelen servetleri aynı hızda yine götürdü. Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paraların değeri neredeyse sıfırlandı, pek çoğu tedavülden kalktı.

2020’li yılların başında pek çok hükümet ve merkez bankası kripto paraları ve ICO ile hızlı fon toplama yöntemlerini yasakladı. Sonraki yıllarda blockchain uygulamaları rağbet görmeye başladı ve teknoloji olgunlaştı.

2008 yılında 53 yaşında olan Satoshi Nakamoto 2038 yılında tam 83 yaşını doldurmuştu ve doğum gününde kimliğini açıkladı. Eski sanal para kahramanlarından ve cypherpunk hareketinin öncülerinden John Gilmore olduğu ortaya çıktı. Bu camiayı bilenler için bu hiç sürpriz olmadı. Daha genç ve heyecanlı nesil için şok etkisi yarattı.

Nadir Hastalıkların Çözümü konusunda Türkiye Lider

2023 yılında başlatılan ‘Nadir Hastalıklarına Hücum’ projesi ile TÜSEB liderliğinde her yıl ondan fazla nadir hastalığa tahlil, teşhis ve tedavi yöntemleri geliştirildi. Çoğunlukla genetik sebepleri olan nadir hastalıklar toplamda nüfusun %8’ine etki etmektedir.

Genetik laboratuvarların sayısının artması, biyoinformatik yetkinliklerin gelişmesi, devletin bu alanı teşvik etmesi sayesinde, pek çok girişim, büyük şirket ve yatırımcı bu alana yöneldi.

15 yıl içinde 200’ü aşkın nadir hastalık adreslendi, vakaları bulundu, incelendi, veri tabanları oluşturuldu, sebepleri tespit edildi ve tedaviye geçildi. Genetik editing teknolojisinin de gelişmiş olması ve bu alanlarda kullanımına izin verilmesi sayesinde özellikle genç hastaların tedavi süreçlerini hızlandırdı ve ebeveynlerinin yüzünü güldürdü.

Oluşan veri tabanı sayesinde artık doğrudan anne karnında müdahale ve hatta hamilelik öncesi kontroller ve gerekirse müdahaleler mümkün hale gelecek. Artan vaka sayısı ile veri tabanları hızlıca gelişmektedir. Yapay zekalı algoritmalar geliştiren teknoloji girişimleri, hastalıklar öngörmek, en etkin bir şekilde teşhis etmek ve kalıcı bir şekilde tedavi etmek konusunda efsane bir kalite yakaladılar.

Bu yetenekleri ile büyüyen girişimler ve tüm ekosistem bütün Orta Doğu coğrafyasında nam saldı ve Türkiye’nin biyoteknoloji ve biyoinformatik sektörü bölgede ciddi bir güç haline geldi.

Geçmişte Bu Ay

Haziran 2018

G7 zirvesi Kanada’da Düzenlendi

G7 yerine daha çok G1+6 zirvesi olarak tarihe geçecek. Zira ABD Başkanı kendini izole etmiş ve gümrüklerle, kotalarla dünya ticaretinin gündemine oturmuştur. İnsanlık tarihinde bunlar daha önce de yaşanmış, çoğu zaman aklıselim galip gelmiş ve günün sonunda sağduyulu çözümler bulunmuştur.

Haziran 1998

Avrupa Merkez Bankası Kuruldu

Avrupa Birliği gelişerek büyümektedir. Euro fikri iyice somutlaştı. Euro para bölgesini yönetmek için bir kurum gereklidir. Bunun için Avrupa Finans Merkezinde, Frankfurt’ta Avrupa Merkez Bankası (ECB) kuruldu. Wim Duisenberg kurucu başkanı oldu.

Haziran 1978

Intel 8086

Bilişim çağının resmi başlangıç tarihidir. intel 8086 çipi ile inanılmaz bir serüven başlamıştır. Sonrasında 286, 386, 486 ve efsane Pentium serisi. Moore yasasının en görünen tezahürüdür. Her şey eksponansiyel olarak arttı. Ekonomi, inovasyon, dijitalleşmenin baş döndürücü yarışı başlamıştı…

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X