Su Tasarrufu Türkiye Şampiyonları Belli Oldu

2030 yılından beri yürütülen ulusal su tasarrufu yarışmaları yurdun dört bir yanına yayıldı. Bu yarışmalara evinde bilinçli bir şekilde su tüketimini azaltan kişiler katılmaktadır. Su tüketimlerini raporlamaları gerekmektedir. Sonra da su sarfiyatını nasıl azalttıklarını dokümante etmeleri gerekmektedir. Bu çalışmalarını eğlenceli veya düşündürücü bir video haline getirip, yarışmaya başvurmaları gerekmektedir.

Bu yıl 8. yıldönümü yaşanan yarışma büyük bir heyecana sahne oldu. Türkiye’nin yedi bölgesinden toplanan yüzlerce başvurudan toplam 14 başvuru finallere kaldı. Finalistler ailecek yarışma gecesine gelmişlerdi. Acaba kim kazanacaktı? Büyük ödül Konya Tuz Gölünde ailecek 3 günlük bir tatil.

Akşamın sonunda jüri tarafından birinciliğe uygun görülen aile, aslında çok basit bazı tedbirler almışlar. Öncelikle ve en büyük tasarruf aksiyonu, herkesin bilinçli olması, herkesin tüketiminin farkında olması ve dikkat etmesi. İkinci çok basit ve mantıklı tedbir evin genel su debisini düşürmeleri olmuş. Bunun dışında aile içi yarışma yapıp, herkes herkesi motive edip, böylece kolektif olarak çok yüksek bir tasarruf sağlanmış.

Tebrik ederiz.

Bugünlerin En Gözde Mesleği: Huzur Koçu

Son yıllarda artan hijyen, gelişen sağlık hizmetleri ve kaliteli beslenme reçeteleri sayesinde insanların ömrü giderek uzuyor. Bundan dolayı toplumdaki yaşı ileri olan insanların oranı giderek artıyor. Bu insanlar çoğunlukla sağlıklı olmakla beraber, bazı durumlarda yalnızlık yaşanabiliyor.

Bu insanlar Siri, Cortana ve diğer sanal kişisel asistanlarla konuşuyorlar, pek çok işlerini onlarla çözüyorlar. Hatta pek çok kişi Buddy, Jibo ve benzeri sosyal robotlardan da aldı ve evinde bulunduruyor. Ama herkesin ortak bir yorumu var. İnsan gibisi yok. İnsanların insana, gerçek bir arkadaşa, dert ortağına ihtiyaçları var.

Eskiden huzur evleri vardı, artık onlara ortak yaşam alanı denilmektedir. Ve bu ortamlarda bazen kalıcı, bazen de sadece gündüzleri belli saatlerde uğrayan kişiler var, sosyal çalışanlar, bugünlerde onlara ‘Huzur Koçu’ denilmektedir. Psikoloji, pedagoji, temel insan bakımı gibi alanlarda belli bir temel eğitim alan bu kişiler, insanlara destek oluyorlar, arkadaşlık yapıyorlar.

Kısmen sigorta kapsamında, kısmen devlet teşvikli ve kısmen bireyin kendi maddi desteği olduğu için, çok cazip bir çalışma alanı haline geldi. Bu alanda çalışan gençler ve yetişkinler aynı zamanda ‘vatandaşlık uygulamaları’ kapsamında ‘iyilik puanları’ topluyorlar ve kendilerini geliştirmek amaçlı açılan kurs ve seminerlerde bu puanları harcıyorlar.

3 yıl evvel dünyanın lider matematikçileri ve otonom araç ekosistemi bu fenomenin adını ‘Roundabout Phenomenon’ yani Türkçesiyle ‘Döner Kavşak Olgusu’ demişlerdir. Bunun için her yıl bilimsel bir yarışma ve bir konferans düzenlemeye karar vermişlerdir. 3. Yılında konferansa İstanbul ev sahipliği yapmıştır. Zira otonom araçlar oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, ve trafiğin durumu, kavşakların durumu bu fenomenin sıkça görülmesine sebep olmaktadır.

Uzayda İlk Doğum

Uzay istasyonların sayısı arttı. Uzayda vakit geçiren ve araştırmalar yapan bilim insanların sayısı arttı. Ayrıca uzay turizmi de yaygınlaştı. Burada aşk yaşanması gayet normal. Bu aşkların meyve vermesi de son derece normal. Ve sonunda bir ilk gerçekleşti.

Genetik araştırmacı Jane ile uzay istasyonunda bakım mühendisi olarak çalışan İgor arasında yaşanan aşk sonucunda bir hamilelik oluştu. Tüm hamilelik sürecini uzayda yaşayan ilk bayan Jane oldu. Ekipteki doktorlar için yepyeni bir durum ve araştırılmaya, izlenmeye, takip etmeye değer bir süreç.

Nitekim Jane çok sağlıklı bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Yerçekimsiz alanda normal doğum ile dünyaya gelen bebeğin ismi Mars oldu. Annesi dedi ki: Biz aya kadar geldik ve uluslar arası uzay üstünde (ISS) çalışıyoruz. Umarım Mars adını taşıdığı gezegene gider ve daha ötelerini araştırır.

Çocuğun kaderini ismiyle belirlemiş oldu…

Geçmişte Bu Ay

Haziran 2017 

Apple Homepod İle Yeni Bir Kategoriye Girdi.

Amazon Echo ve Google Home sonrasında Apple da geri kalmadı. Artık ev asistanları için dünyanın teknoloji devleri büyük bir rekabete girmiş oldu.

Almanya, Asya ve Amerika da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki panel üreticilerine iş veren cömert hükümet desteğiyle talep edilen güneş panelleri için dünyanın en büyük pazarını oluşturuyordu.

homepod

Haziran 1997 

Harry Potter Yayında.

J.K. Rowling isimli yazar fantastik bir roman yayınladı. Bu serinin bu kadar başarılı olacağını kim öngörebilirdi ki?

philostone

Haziran 1977 

Doğu Yakası için Atlantic City Kuruldu.

at

ABD’de doğu yakasında yaşayan insanların kumar oynayabilmesi için Atlantic Ci̇ty kuruldu ve kumar ruhsatları verildi.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X