Robotlar İçin Vale Servisi Başladı

robot-parkingRobotuyla dolaşan ve seyahat eden insanların sayısının son aylarda hızla artması üzerine, girişimci Hasan Cinfikir Robotlar için bir Vale servisi başlattı. Restoranlar, oteller, müzeler ve benzeri mekanlar hala robotların içeri girmesine izin vermiyor. Bundan dolayı yanında asistan robotlarla yürüyen, seyahat eden vatandaşlar mağdur oluyor, bu restoranlara veya otellere giremiyor.

Hasan Cinfikir daha önce araç vale işletiyordu. Sürücüsüz araçlar kendiliğinden park yeri buldukları ve sonra yine mekan önüne kendiliğinden gelebildikleri için pek çok araç vale istasyonu kapanmıştı. Girişimci bunun üzerine çağın modasını yakalayıp, robotlarıyla evinden çıkan vatandaşlara hizmet sunuyor.

“Bizim işimiz hizmet. Yeter ki vatandaşlarımız keyifli bir akşam geçirsinler!” diyerek, iş modelinin özünü tarif ediyor. Valede bekleyen robotlara istenirse bakım yapılmakta, vidaları sıkılmakta, yağlama servisi, gerekirse yazılım güncelleme vb. hizmetler verilmektedir. Muhabirin çalışan profilini sorunca, Hasan Bey şöyle yanıt verdi: “Aslında çok bir şey değişmedi. Daha önce araçları park eden gençler vardı. Zaten bunlar meraklı çocuklar. Özel hayatlarında, boş zamanlarında robotları çoktan çözmüşlerdi. Herhangi farklı bir yatırım veya eğitim süreci işletmemiz gerekmedi.’

Çağın değişen ortamına uyum sağlayan Türk girişimcisi dünyada bir ilk oldu. İşlerini yurt dışına açmayı düşünüyor. Özellikle robotların çok olduğu ve bu tür hizmetlere alışık olan coğrafyalar ilk hedefi.

Ultra-Hayvan Denemeleri Başarısızlıkla Sonuçlandı

“Ameliyat başarılı, hasta öldü!” sloganı maalesef bu sefer yine doğru çıktı. Genetikçi bilim adamların Çin’de yaptıkları bir araştırma projesi sonucunda bir “Ultra-Hayvan” tasarlandı ve üretilmesi hedefleniyordu. Çok güçlü, susuzluğa çok dayanıklı, çok iyi koku alan, çok iyi ses duyan, ayak altları çok hassas, organizması rejeneratif, bukalemun gibi ortama uyum sağlayan ve kamuflaj olan bir hayvan hayal edildi. Yıllar süren araştırmalar sonucunda bu özellikleri en güçlü olan hayvanların genleri araştırıldı. Bu genler tek bir DNA kodunda toplandı ve bir koyun baz alınarak, “Ultra-Hayvan” tasarlandı.

Dijital ortamda yapılan simülasyonlar olumlu sonuç verecek gibi görünüyordu. Onlarca embriyosu aşılandı ve gerçek deneyler yapıldı. Ultra özellikleri olan koyunlar doğdu, en uzun yaşayanı 7 hafta yaşadı. Ama arzu edilen özelliklerin oluştuğu bilimsel olarak kanıtlandı. Prof. Dr. Hao Ching, piyasada bilinen adıyla Prof. Chingenstein, çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Genetik mühendisliği tabii ki daha verimli gıda olacak hayvanların üretimi, daha güçlü kullanım hayvanların üretimi için çalışılmaktadır. Tarımda ve zaman içinde insan üzerinde müdahalelerin yaygınlaşacağını öngörmek oldukça mümkün. Prof. Chingenstein’ın çalışmaları etikçiler ve dini kesimler nezdinde büyük tepki toplamaktadır. Genetik işlerin yaygınlaşması, özellikle insana dokunduğu alanlarda, beklendiği hızda gelişmemektedir.

Yenilikçi tahlil ve tedavi yöntemleri ve özellikle kişisel tıp alanında gelişmeler son derece hızlı ilerlemektedir. En somut ve en yararlı gelimelerin bu alanda olacağını beklemek doğru olacaktır.

Derin İnternet Suçlarıyla Mücadele İçin Ek Personel Müjdesi

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı son açıklamaya göre, Polis Akademisi’nin Siber Dedektiflik Bölümü’nün kontenjanı bu sene 500 kişi artırılarak neredeyse iki katına çıkarılacak. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Tunç Özkaya yaptığı açıklamada, son zamanlarda özellikle derin internet ağlarında işlenen suç oranın arttığına dikkat çekti. Özkaya, emniyetin Siber Dedektiflik Birimi’nin son beş yılda yaptığı başarılı operasyonların altını çizdi. Özellikle geçen ay yapılan büyük avatar kaçakçılığı operasyonunda kurtarılan avatarlar arasında önemli siyasi kişilerin, şirket sahiplerin ve sanatçıların avatarlarının da bulunduğunu hatırlattı.

Hatırlanacağı üzere, emniyet birimleri son 6 aydır derin internette satışı yapılan avatarların izini sürmekteydi, operasyondan hemen önce siber dedektiflerin başarılı takibi sayesinde çete üyesi F.Y.’nin ele geçirilmesi operasyonun dönüm noktası olmuştu. Çete üyesinden operasyon adına hayati bilgileri elde etmek amacıyla görevlendirilen “Düşünce Hacker” ekibi, 3,5 saat gibi kısa bir sürede çetenin fiziksel lokasyonu hakkında gerekli bilgileri ele geçirmiş ve operasyona da hız kesmeden başlanmıştı.

Operasyonda emniyetin yeni birimlerinden biri olan “Düşünce Hacker”ları ekibinin kullanılması ise tartışmayı yeniden alevlendirdi. Birçok STK bu birimin kuruluşundan itibaren negatif yönde açıklamalarda bulunmuş ve insanların isteği dışında düşüncelerine erişebilmesinin insan haklarına aykırı olduğunu iddia etmişlerdi. Bu operasyonun ardın da birçok STK emniyetin kullandığı yöntemleri eleştiren açıklamalarda bulundu. Basın açıklaması sırasında bu konuda kendine yöneltilen sorular karşısında Özkaya, konuyla ilgi olarak yöntemin şüphelinin suç ile fiziksel bağının kanıtlandıktan sonra kullanılmasını sağlayan ciddi yasalar ve denetleyiciler bulunduğunu hatırlatarak, bu yöntemin uygulanması konusunda bir ihlal olmasının imkânsıza yakın olduğunu söyledi.

Ürün Reklamı: POR 95A Serisi Portatif Yüzey Temizleyici

POR yeni portatif yüzey temizleyici serisini görücüye çıkardı. Eski kimyasal temizleyicilerin aksine, özel lazer teknolojisine sahip olan 95A serisi yüzey temizleyiciler, dünya çapında bir ilk niteliğinde. Son bir yıldır üzerinde çalışılan Steril Lazer Teknolojisinin küçük ev aletlerine entegre edilmesiyle ev temizliğinde çığır açan POR 95A sektörde yeni bir kategoriyi oluşturuyor. En büyük avantajı yüzeylerde kimyasal kalıntısı bırakmadan zararlı mikroorganizmaları %100 temizleyebilen POR, bu oranı tutturabilen piyasadaki ilk ürün. Ürün aynı zamanda temizlediği yüzeydeki zararlı bakteri oluşumunu 72 saate kadar önlüyor. Sıfır kimyasal kullanımı sayesinde hipoalerjik olan POR’un bir diğer devrim niteliğindeki özelliği ise zararlı mikroorganizmaları yararlı olanlardan ayırt edebilmesi. İçeriğinde yeni nesil, son teknoloji yapay zekâ programı EVA-21s ile gelen POR, mikroorganizmaları yok etmeden önce çevre taraması yaparak yok edilecek mikroorganizmaları tanımlayabiliyor. Bu özelliği sayesinde ürünün çocukların yakınında bulunması hiçbir problem yaratmaz ve her evde güvenle kullanılabilir.

5 metrekarelik bir alanı kolayca analiz edip temizleyebilen POR arayüzü ile ya da bulut üzerinden herhangi bir cihazla kontrol edilebilir. Kolay kullanımlı ve küçük olması sayesinde küçük bir çantada dahi yanınızda taşıyabilir. Gereken her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. POR Çevre Bakanlığı’ndan CT6000 ve CT8000 Çevre Dostu belgelerine sahip ve Uluslararası Sağlık Birliği’nin tüm düzenlemelerine uygundur.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X