Sesli Asistan felaketi önledi

A. F. ve C. F. ev sahipleri olduğu eve dün gece kötü niyetli bir kişi girdi. Ev sahipleri uyuyordu. Herhalde hırsızlık için eve giren kişi, sonradan fark edildiği üzere silahlıydı.

Evin içinde toplamak istediği eşyaları toplarken çıkardığı sesler sonucunda ev sahipleri uyandı. Hırsız ile karşılaştıklarında karşılıklı bağrışma oldu. Evin hanımı ve çocuklar da uyandı. Paniğe kapılan hırsız silah çekti ve ev halkını bir odaya topladı.

Evin her odasında kurulu olan sesli asistan olan bitenleri dinleyerek takip etti, algıladı. Panik senaryosunu çalıştırıp, anında polise haber verdi. Konuyu sesli olarak özetledi, bundan dolayı polis gürültü yapmadan, zaten açık olan balkon kapısında eve girdi.

Bir anda hırsızı yakalayan polisler, çalınmış olan eşyaları da iade etmiş oldu. Hırsız hakkettiği cezayı aldı. Ev halkı öncelikle sesli asistana ve sonra da polise çok teşekkür etti. Evin diğer güvenlik önlemlerini artırmaları gerektiğine karar verdiler.

Kasap 2.0: Diyetinize uygun et üretilir

Et tüketimi son yıllarda azaldı. Vejeteryan lezzetler giderek daha popüler hale geldi. Protein ihtiyacı için çok farklı çözümler geliştirildi. Tofudan kinoaya kadar pek çok alternatif hayatımıza ve mutfaklarımıza girdi.

Ama arada insanların hala et yemek canı çekiyor. İster hamburger şeklinde isterse güzel bir biftek. Ama sıradan bir et ile değil. Size özel bir et. Artık herkesin genetik şifresi kimliğine yüklü olduğu için, yeni marketlerde sentetik et üretme köşeleri bulunmaktadır.

Sizin genetiğinize ve dolayısıyla sağlıklı yaşamak için uymanız gereken diyete uygun, size özel et üretilmektedir. Genetiğinize ve diyetinize uygun protein besini, sağlığınızı muhafaza etmenize ve ömrünüze ömür katmaya yaramaktadır. Fiyatı normal et ile aynı olan, ‘hassas et’ (precision meat) veya ‘kişiye özel et’ (personalized meat) olarak pazarlanmaktadır. Afiyet olsun.

Okyanuslar nihayet temizlendi

2015 yılında kurulmuş olan ‘The Ocean Cleanup Project’ gördüğü yoğun ilgi sayesinde hızlıca gelişti. Öncelikle büyük okyanusda kurduğu çöp toplama ağları ile 10 yıl içinde çok ciddi sonuçlar elde etti.

2025’ten sonra dünya denizlerine yayılan bu teknoloji, tüm denizlerimizi temizlememiştir. 2035’te tam kapasite ve düzenli olarak çalışan bu teknoloji sayesinde, her yıl binlerce ton plastik çöp toplanıp, geri dönüştürülmektedir.

Eylül 2038’de 23’üncü yılını dolduran ‘The Ocean Cleanup Project’ pek çok ülkelerde çeşitli ödüller almaktadır. Devamını ve daha da gelişmesini dileriz.

Detayları görmek için: https://www.theoceancleanup.com/

5.Maden İşçilerini Hatırlama Günü kutlandı

2028 yılında Eylül ayında çok önemli bir karar alınmıştı. 5 yıl içine maden işçileri yerin altından kurtarılacak, onlara farklı meslekler kazandırılacak, ve madencilik güvenli, yüksek teknolojili bir hale getirilecek. Karar ciddiye alındı, 5 yıl içinde uygulandı ve 2033 yılı itibariyle ülkemizin madenlerinde hiç bir insan yerin altına gönderilmemektedir.

Bunu kutlamak için 13 Eylül 2034 gününde ilk kez Maden İşçilerini Hatırlama Günü kutlandı. Maden işçileri eğlendi, şarkı söyledi, yeni meslek deneyimlerini paylaştı ve gün yüzünde yaşamak ve çalışmak ne güzel olduğu vurgulandı.

13 Eylül 2038 tarihinde bu kutlamanın 5. Kutlaması yaşandı. Maden işçileri bu günlerini pilav günü gibi büyük bir sevinçle kutladılar. En yaygın yeni meslek otonom araç operatörü. Yani maden işçileri yerine görev alan otonom araçları dışarıdan, yani yeryüzünde kontrol etme işi. Erken emekli olanlar, malulen emekli olanlar, farklı sektörlere geçenler, aileleriyle daha çok vakit geçirenler. Sonuç itibariyle herkesin yüzünün güldüğü bir dönüşüm ve bunun şen şakrak kutlandığı bir gün. Ne güzel…

Çin Uzay İstasyonunda ilk Homo Augmentus doğumu gerçekleşti

Acaba insanın evrimi bize ne getirecek? Homo erectus sonrası homo sapiens. Ya sonra? Genetik hat safhada ilerlemiş durumda. Hele CRISPR Cas 9 gibi yöntemler artık günlük kullanımdadır. Teknoloji oldukça gelişmiş, pek çok yetenekli bilim insanı ve girişimci türemiştir.

Ancak dünyada etik kurallar geçerlidir, bilimsel düsturlar vardır, onlara herkes uymak zorundadır. Ama bu kurallar uzayda geçerli değildir. Çin bundan istifade etmek üzere, insanın geniyle oynanırsa, ne olur sorusuna, uzayda yanıt aramaktadır.

Çin’in Uzay İstasyonunda geniş bir genetik laboratuvar vardır. Erkek kök hücrelerinden üreme hücreleri, kadın kök hücrelerinden yumurta hücreleri üretilmiştir. Bunların genetiği üzerinde oynanmış, uzayda, sentetik rahimlerin içinde yetiştirilmektedir.

Onlarca farklı kombinasyon denenmektedir. Daha zeki insanlar, hastalıklara karşı daha dayanıklı insanlar, farklı tasarımsal özellikleri olan, farklı duyuları veya algılayıcıları veya uzuvları olan insanlar tasarlanmış, genetik olarak kodlanmış ve yetiştirilmektedir. 10 sene önce başlamış olan deneyler ilk sonuçlarını vermektedir. Çin Uzay İstasyonunda bu şekilde yetiştirilmiş olan 10 kadar farklı homo türü bulunmaktadır.

Acaba yeryüzünde veya başka uzay istasyonlarında veya Mars kolonilerinde bu tür deneyler var mıdır? Homo sapiens sonrası acaba hangi tür galip gelecek, hayatta kalacaktır? Evrim doğal olarak mı devam edecek, bugün bizim aklımızla, yarın yapay zekanın aklıyla mı tasarlanacaktır? Hayırlısı…

Tarihte Bu Ay

Eylül 2018

Rusya Neye Hazırlık Yapıyor?

Rusya bugünlerde, soğuk savaşın bitiminden bu yana tarihinin en büyük askeri tatbikatını yapmaktadır. 300.000’den fazla asker, 30.000’den fazla tank, 1.000’den fazla savaş uçağı ile dev manevralar denenmektedir. Konuk ülke Çin 3.000 asker ve lojistik ile katılmaktadır.

Eylül 1998

3 Eylül 1998 Google Kuruldu

Dünya hiç bir daha önceki gibi olmayacaktı. Artık bir şeyi aklımızda tutmaya gerek kalmadı. Nereden nasıl bulabileceğimizi bilmemiz yeterli. Tabi şarj ve WiFi olduğu sürece…

Eylül 1978

Adi Dassler 78 yaşında vefat etti.

Adi Dassler 78 yaşında vefat etti. Kim mi? Adidas şirketinin kurucusu.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X