Reklam yasağı genişletildi

 Tuvalet kağıdı, okul defterleri, markette satılan yumurta, elma ve armutlara, şahsi araçlara, balkonlara ve hatta insan vücuduna veya alnına dövme olarak reklam alınmasından ötürü artan şikayetler nedeniyle, Reklam Özdenetim Kurulu bazı sınırlandırmalar getirmek zorunda kaldı.

Hapishanelerde bekleme ve ziyaretçi salonlarında avukat reklamları yaygınlaştı. Okulların akıllı tahtaları ve ekranlarının sponsorlanması karşılığında zorunlu reklamların yayınlanması yaygınlaştı ve pek çok insanı rahatsız etmeye başladı. Hatta roman kitapların sponsorluk alması ve hikayelerin içinde o markalara yer vermesi okuyucuları oldukça üzdü.

Bardağı taşıran son damla, bir ailenin yeni doğacak çocuklarının isim haklarını 1 milyon TL’ye satmak isteyince, Reklam Özdenetim Kurulu aksiyon almak, devreye girmek zorunda hissetti kendini. İnsan vücudu kutsaldır. İnsanın kendi tercihi de olsa, insanların zor durumunda istifade ederek veya zor anındaki duygusal zorlamalar altında sağlıklı karar veremeyeceği için, reklam alınması ve satılması yasaklandı. Aynı şekilde hastane, hapishane, mahkeme salonları, okullar, polis ve itfaiye araçları ve istasyonları gibi kamusal alanların ve araçların, ve belli bir kutsallığı ve tarafsızlığı olması gereken kurumların reklam malzemesi veya mecrası yapılması yasaklandı.

Reklamcıların ve pazarlamacıların inovatif ve yaratıcı fikir geliştirmeleri güzel olmakla birlikte, bazı kutsallara dokunulması ve akla gelebilecek her mecranın ve her duygunun sömürülmesi ve ticarileştirmeye kurban edilmesi kabul edilemez.

Selfie Çubuğu MoMA’da sergi oldu

selfie

2010’lu yılların modasıydı Selfie çekmek. Hepimiz yapmıştık, hatırlar mısınız? Oysa bireyselleşmenin, bencilleşmenin ve duyarsızlaşmanın en önemli temsilcilerinden birisiydi. Türkçe diline özçekim olarak giren bu fenomen 2010 ile 2020 yılları arasında çok yaygınlaştı, popülerleşti. Rusya gibi bazı ülkelerde tehlikeli alanlarda selfie çeken ve bu esnada ölümcül kazalar yaşayan insanlar oldu.

Toplumun uyanması ve bazı Selfie karşıtı kampanyalar sonucunda 2020’den sonra selfie çekmek ‘Out’ olmaya başladı. Yine de nadiren çekenler görülüyordu ve genelde yadırganıyordu. Beklenenden çok daha hızlı bir şekilde bu konudaki toplumsal fikir değişmiş, özellikle gençler bilinçlenmişti.

Bir sanatçı bu konuyu dert edinmiş. 20 yıldır farklı selfie pozlarını biriktirmiş. Dünyada icat edilen, kullanılan ve önemli bazı anların Selfie’lerinin çekildiği selfie çubuklarını ve çekilen resimleri biriktirmiş. Bu kültürün yol açtığı yalnızlaşma, temas kuramama ve benzeri yan etkilerini konu edinen anları ve kişilerin hallerini kaydetmiş. Ortaya çarpıcı bir sergi çıkmış.

New York’taki MoMA müzesi de bu sanatçıyı ve eserini fark edince Eylül 2037’de sergilemeye karar vermiş. Etkileşimli enstalasyonlar var, herkesin hatırladığı tarihi anların pozları var ve bir şekilde herkesin 20 yıl evvel çektiği en klasik selfie pozlarından bazıları var. 20 yıl önceki halimize gülüp geçiyoruz, ama o günlerde ne kadar da yaygındı…

3 yıl evvel dünyanın lider matematikçileri ve otonom araç ekosistemi bu fenomenin adını ‘Roundabout Phenomenon’ yani Türkçesiyle ‘Döner Kavşak Olgusu’ demişlerdir. Bunun için her yıl bilimsel bir yarışma ve bir konferans düzenlemeye karar vermişlerdir. 3. Yılında konferansa İstanbul ev sahipliği yapmıştır. Zira otonom araçlar oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, ve trafiğin durumu, kavşakların durumu bu fenomenin sıkça görülmesine sebep olmaktadır.

Şehrin bininci çatı bahçesi kapılarını açtı

2020’li yıllarda yaygınlaşmaya başlayan Yeşil Çatılar, 2030’lu yıllarda iyice moda oldu. İstanbul’da pek çok bina düz çatıya geçti ve çatıları şehre ve vatandaşlarına kazandırdı. Bazıları sadece yeşil alan olarak, bazıları ise kentsel tarım yapılan bahçelere, bostanlara dönüştü.

Bina ne büyüklükte ve ne yükseklikte olursa olsun, günün sonunda nefes alınabilecek, oksijen solunabilecek bir ortam oluşmaktadır. Temiz havanın çok değerli olarak fark edildiği ve önemsendiği bugünlerde, devlet de çatılarını yeşillendirmek isteyen bina sahiplerine ve sakinlerine teşvikler vermektedir. Şehrin farklı bölgelerindeki fidanlıklarda her türlü yeşillik bulunmaktadır, en önemlisi bolca toprak ve kompost bulunmaktadır.

Özellikle sıkışan şehir merkezlerinde çatılar çok cazip mekanlar haline dönüşmektedir. Komşuluk bazen çatı bahçesinden çatı bahçesine yapılmaktadır. Zemin seviyesinde pek karşılaşmayan bina sakinleri, akşamları nefes almak için, taze roka ve maydanoz toplamak için çıktıları çatılarda karşılaşmakta, sohbet etmektedir.

İstanbul’da bu trend oldukça popüler hale geldi. Eylül itibariyle bininci çatı bahçeye dönüşmüş oldu. Açılışına belediye başkanı, vali, TEMA vakfı başkanı, ve pek çok şehri yeşillendiren dernek ve kuruluşların liderleri ve en önemlisi halk katıldı. Eğlenceli bir kokteyl ile açılış yapıldı ve şehrin gıdasına, temiz havasına yeni bir katkı daha yapılmış oldu. Hayırlı olsun.

Geçmişte Bu Ay

Eylül 2017

iPhone X Tanıtıldı. Akıllı Telefonların Geleceği…

Apple yine yapacağını yaptı. Apple Parc isimli yeni kampüslerinde ilk kez Steve Jobs Tiyatrosunda bir etkinlik yapıldı. Yeni ürünlerin lansmanı. Apple TV 4K, Apple Watch Seri 3 ve iPhone 8. Sonra Tim Cook tekrar sahneye çıktı ve dedi ki: ‘Bir şey daha var…’ O da iPhone X idi. Tüm yüzey ekrana dönüştü, telefon sizi yüzünüzden tanıdı ve daha neler neler…

Eylül 1997

Lady Diana Defnedildi

Ölümü hala bir muamma. Kaza mıydı, değil miydi? Lady Diana dünyanın en köklü monarşisinin en gözde prensesi idi. Prens Charles ile zor bir ilişkisi vardı, ama bir sonraki İngiltere Kralı olacak iki erkek evlat doğurmuştu. Ani ölümünden sonra tüm ülkeyi yasa boğan defin töreni tüm dünyada canlı izlendi…

Eylül 1977

TRS-80 Bilgisayarı Piyasada…

Bu yılları hatırlar mısınız? Bir numaralı cihaz tabii ki Atari idi. Oyun konsolların atası, hepimizin renkli rüyası. IBM PC ise ancak 1981’de çıktı. Onun öncesinde Tandy Radio Shack şirketine ait TRS-80 Model 1 Eylül 1977’de piyasaya sürüldü. Hikayenin gelişimini bugün hepimiz biliyoruz. Diğer şirketler yok oldu. IBM’nin bilgisayarların adı Lenovo oldu…

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X