Su Sektöründe İflaslar Peş Peşe. Şişelenmiş Su Pazarı Hızlı Küçüldü!

Belediyelerin ‘Su temel insan hakkıdır’ kararıyla, şişelenmiş su pazarı hızlı küçülüyor. 2026 yılında alınan karar ile Türkiye’deki pek çok belediye ‘Temiz Şebeke’ dönüşümlerini gerçekleştirdi. Ambalajlanmış su sektörü giderek küçüldü. TV’lerde ve gazetelerdeki bilinçlendirme Kamu Spotları sayesinde vatandaşların şebeke suyuna güvenleri arttı. Belediye başkanlarının sürekli çeşme suyu içmeleri, özel davetlerdelüks ve bir o kadar da temel içecek olan şebeke suyunun yaygınlaşması, vatandaşların alışkanlıklarını değiştirdi.

2036 yılı itibariyle Türkiye genelinde tüm belediyelerin şebeke suyu, içme suyu kalitesine ulaşmıştır. Vatandaşların su içme oranları yükselmiştir, su için harcanan bütçeler daralmıştır. İlk yıllarda özel sektör su satıcıları konumlarını korumak için yoğun lobi faaliyetlerinde bulundu, şebeke suyunun halk sağlığını tehdit ettiğini ileri sürdü. Hatta bu firmaların bazı şehirlerde sabotaj olaylarına karıştıkları iddia edildi, ama tahmin edileceği üzere, hiç bir zaman kanıtlanamadı.

Suyun ulusal bir değer olduğu anlayışıyla yabancı / küresel şu şirketleri de 2030 yılından sonra sıkıntı çekmeye başladı.

Bu şirketler Türkiye’den çekilmeye  de başladılar. Onlarla ortak faaliyetleri olan yarı yerli bazı şirketler ise son yıllarda büyük sorunlar yaşadılar. Teker teker kapanan veya iflas eden şirketler oldu. Vatandaşlar tarafından bu olayların her biri  ‘Suyun Özgürleşmesi’ olarak algılanıp büyük kutlamalar yapıldı. Kalan az sayıda çalışanın ise başka işler bulmalarına belediyeler yardımcı oldu. Yeter ki suyumuz özgür olsun, yaşasın şebeke suyu…

Damadın Amcasından Bir Burma Bilezik

Damadın amcasından gelen burma bilezik düğün hasılatı hesaplayan yapay zekânın gözünden kaçmadı…

Yaz dönemi yine bolca sünnet, nişan ve düğün ile geçti. Her zaman büyük ilgi ve merak konusu olan takı merasimleri acaba kim ne taktı, neden az taktı, kim en büyük hediyeyi verdi gibi kulislere sahne oldu. Ama bu yıl düğün salonlarında önemli bir yenilik vardı.

Samsun’daki bir düğün salonu sahibinin oğlu yapay zekâ enstitüsünden mezun olunca, babasına bir öneride bulunmuş. Takı merasimi kamera kayıtlarını değerlendiren bir program geliştirdi. Üniversiteden sonra ilk deneme projesi olarak geliştirdiği görüntü işleme algoritmaları takılan hediyeleri algılayıp, takan kişileri misafir listesi ile eşleyip, toplam hediye envanter dökümünü veriyor.

Vatandaşların bu hizmete görevi tam. Dün yapılan son düğün sahibi damadın babası Hüseyin amcanın yorumu: “Valla daha önce çok kavga olurdu, şu bunu mu takmıştı diye. Sonra biz onların düğününe gittiğimizde küçük hediye verdiğimizde bir sürü laf olurdu. Şimdi bu envanter sayesinde cep telefonuna bir mesaj ile kim ne takmış, kime ne vermek lazım, net ortaya çıkmış durumda. İcat edenlerden Allah razı olsun. Çok iyi oldu bu…”

Hüseyin Amca pek çok vatandaşın derdini dile getirmiş oldu. Düğün salonu sahibinin oğlu bu icadını bir girişime dönüştürmüş durumda ve yurdun dört bir yanındaki düğün salonlarına bunu bir hizmet olarak vermeye hazırlanmakta. Haydi hayırlısı…

Kumaş Çanta ve Sepet Modası

Poşetlerin zararı konusunda yapılan bilinçlendirme kampanyaları 10 yıldır süren çabalar sonucunda meyve vermeye başladılar. Marketlerde ve mağazalarda plastik poşetler ücretli hale geldikten sonra, insanların bu konudaki farkındalıkları artmaya başladı. Özellikle poşetlerin doğada sebep oldukları tahribat, hayvan ölümleri ve çevre kirliğinin daha iyi duyurulması, toplumsal hassasiyeti istenilen noktaya getirdi.

Bunu ekolojik fırsata çeviren sosyal girişimciler bez çanta ve sepet kullanımında yeniden bir uyanış çağı yaşanmasını sağladılar. Ev hanımları ve kırsal kesimde yaşayan yetenekli ellerin diktiği, ördüğü ve boyadığı kumaş çantalar ve türlü türlü sepetler şehirlerimizde moda oldu. Farklı tasarımlar boy göstermeye başladı. Özellikle geleneksel malzeme ve desenlerle, çağdaş çizgileri buluşturan modeller en revaçta olanlardır.

İnsanlar üzerinde genelde bez çantalar bulunmaktadır. Paylaşımlı araçlarda ve bisikletlerde sepetler bulunmaktadır. Mağaza ve marketlerde kumaş çanta ve sepet reyonları çıkış noktalarının hemen yakınındadır. Yani yanında çantası olmayanlar poşet değil, bez çanta almaya yönlendirilmekteler. Bundan sonra da o bez çantayı yanlarında taşıyarak, çevrenin kirlenmemesine katkıda bulunmaktalar.

Ürün Reklamı: VR Toplantı Gözlüğü

Serbest çalışma saatleri uygulayan şirketler toplantı odalarını da sanal dünyaya taşıyor. Sanal toplantılar için geliştirilen yeni nesil VR gözlükleri sayesinde şirket çalışanları ofise gelmeden, bulundukları yerde toplantılara katılabiliyor. VRTurk firması tarafından piyasaya sürülen VR-TOPLANTI ürünü toplantılarınızı maksimum konforda yapabilmeniz için geliştirilmiş.

VR-Toplantı gözlükleri beraberinde gelen uygulaması sayesinde, toplantı saatlerini takviminize işleyerek kayıt altında tutuyor. Toplantı saatinen önce cep telefonunuza uyarı göndererek hatırlatma yapıyor.  Toplantı başladığında gözlüğü takarak kolayca sanal toplantı odasında yerinizi alabiliyorsunuz. Her kullanıcı için farklı toplantı odası seçenekleri bulunuyor. Toplantınızı dilerseniz Manhattan’ın yüksek bir binasında ya da sahil kenarında şık bir ofiste gerçekleştirebiliyorsunuz.

VR-Toplantı ürününün sağladığı diğer bir özellik ise toplantı notlarının dijital ortama aktarılmasını sağlamak. Her toplantının ses kayıtlarını deşifre ederek katılımcılara toplantı notlarını e-posta aracılığıyla gönderiyor.

İş İlanı: Yönetici 2.0 Aranıyor

Dünya çapında tanınmış firmalara ve topluluklara gelecek yönetimi hizmeti veren ajansımıza Yönetici 2.0 pozisyonunda çalışacak iletişim gücü yüksek takım arkadaşı arıyoruz. Söz konusu pozisyonda çalışacak kişiler trend takibi, gelecek konsepti üretimi, müşteri ilişkilerinden sorumlu olacak ve ajanstaki sanal ve somut proje gruplarının çalışmalarını idare edecektir. Başvuracak kişilerde aranan özellikler şu şekildedir:

  • 30 yaşını doldurmamış
  • Tercihen Top 10 Uluslararası Çevrimiçi Üniversitelerin birinden Bsc derecesiyle mezun
  • 7/24 ulaşılabilir
  • Sanal ve açık ofis konseptlerine rahatça çalışabilen
  • Sanal asistan kullanmaya alışkın
  • Bulut üzerinden çalışma gruplarına ve toplantılara katılmada sorun yaşamayacak

Bahsedilen özelliklere sahip adayların başvurularını çevrimiçi sistemlerden yapmaları beklenmektedir.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X