Günümüzden 20 yıl sonrasından, 2035’ten haberler vermeye devam ediyoruz. “Bir gün bunlar da olur mu?” diye pek inanasımız gelmeyebilir. Bilimsel gelişmeler ve trendler, bunun mümkün olduğunu düşündürüyor…

Daha önceki Gelecek Habercisi sayılarını henüz görmediyseniz, onlara da göz atmak isteyebilirsiniz:

Gelecek Habercisi ve diğer bültenlerimizin e-posta adresinize gelmesini isterseniz bu sayfanın altındaki GelecekHane Haber Bülteni formunu doldurarak veya şu linki tıklayarak üye olabilirsiniz.

Eylül 2035 sayısının haberleri üzerinde biraz fikir yürütelim isterseniz:

[su_note]İngiliz çift robotlu bir düğünle
Didim’de dünya evine girdi

Robot_dugun

Tatil amacıyla Didim’e gelen İngiliz çift, hayallerindeki gibi bir düğünü robotlar eşliğinde Altınkum’da gerçekleştirdi. Nikahını Didim Belediye Başkanı’nın kıydığı düğüne, gelin ve damadın İngiltere’den gelen aileleri ve çok sayıda davetlileri de katıldı.

Star Wars temalı robotların güvenlik ve servis hizmetleri sunduğu eğlence dolu düğünde, gelin ve damadın akrabaları birbirinden değerli hediyeler verdiler. Hediyeler arasında yer alan ev fabrikasyon cihazı, mobilya üretim kuponu, Bohem Porselen Filament, Genetik Yedek Parça kuponu davetlilerin de beğeni ve alkışlarını aldı.

Akrabalarının cömert hediyeleri

  • Gelinin Eniştesinden ‘Ev Fabrikasyon Cihazı
  • Gelinin Yengesinden ‘3 boyutlu Mobilya Üretim Kuponu
  • Damadın Amcasından ’12 Kişilik Servis Takımı için Bohem Porselen Filament
  • Damadın Halasından ’12 Kişilik Thingiverse Cam Takımı Download Hakkı
  • Gelinin Babasından ‘3 yıllık sınırsız UBER üyeliği
  • Gelinin Annesinden ‘Airbnb 10’luk Deniz Aşırı Seyahat Paketi
  • Damadın Babasından ‘5 Yıllık Hane boyu Karbon Sertifikası
  • Damadın Annesinden ‘Genetik Yedek Parça Kuponu‘[/su_note]

Günümüzde de İngiliz çiftin Didim’de veya Bodrum’da evlenmesi gazeteler için haber değeri taşımakta. Ancak 2035 yılındaki düğünlerin bugünkülerden biraz daha farklı olmasını bekleyebiliriz. Robotlarla ilgili gelişmeleri Gelecek Habercisi’nin Haziran ve Temmuz sayılarında değinmiştik.

Bu haberimizdeki akrabaların cömert hediyelerine odaklanmakta yarar var. Sizce de bir gün aileler evlenen çocuklarına diledikleri porselen takım üretebilmeleri için porselen filament ya da istedikleri cam takımın tasarımını indirerek ürettirecekler mi? Bugün de isterseniz beğendiğiniz bir tasarımı download edip 3 boyutlu yazıcıdan çıkış alabiliyorsunuz, gelecekte neden olmasın diye düşünebiliriz…

Ama 3 boyutlu yazıcılar henüz yeterince hızlı değil veya sadece tek bir malzeme kullanarak üretim yapabiliyor diye düşünebilirsiniz. Şimdi belki böyle ama daha hızlı üretim yapan, çok sayıda materyal kullanabilen üretim teknikleri de geliştirilmeye devam ediyor…

Hediyeler arasında göreceğiniz Uber ve Airbnb, üzerinde düşünmek gereken girişimler. Her ikisi de geleneksel iş modellerini değiştiren, yenilikçi – devrimci (İngilizce tabiri ile disruptive) iş modelleri. Uber, sarı taksilerin iş modelini değiştiriyor. Türkiye’deki BiTaksi uygulaması şimdilik sadece taksi duraklarının yerini alıyor. İkisi de ulaşım alanındaki alışkanlıklarımızı, geleneksel uygulamaları değiştiren etkiye sahipler. Uber ve benzeri girişimler global ölçekte taksi mantığını değiştirme etkisine sahipler. Günümüzde 1.600.000 TL rakamlarına ulaştığı belirtilen taksi plakalarının değerinin önümüzdeki yıllarda azalma eğilimine gireceğini söyleyebiliriz.

Airbnb ise, otellerin iş sahasına giriyor. Otellere rakip oluyor. Önceden de yazlığını, odasını kiralayan kişiler vardı elbette ancak Airbnb’nin global ölçekte, yeni bir iş modeli olarak ortaya çıkması, seyahat planlayan çok kişinin otel alternatifi olarak Airbnb‘yi tercih etmesi oteller açısından devrimci bir iş modeli ile karşılaşmaları demek. Bu ne anlama geliyor? Seyahat eden kişilerin konaklama için harcadıkları miktar otellerin kasasına değil de evini veya odasını kiralayan kişilerin cebine girmeye başladı demektir. Oteller orta – uzun vadede şimdiki doluluk oranlarını yakalayamayabilirler, karlılıklarını kaybedebilirler hatta bazıları kapanabilir de…

Organ nakli günümüzde kabul görmüş ve çok sayıda kişinin hayatını kurtarmış tıbbi bir uygulama olarak kullanılmakta. Ancak insan ömrünün uzaması, organ nakline ihtiyaç duyan insanların sayısının artması ancak nakil için kullanılabilecek organ sayısının aynı oranda artmıyor olması gibi sebeplerle bilim insanları laboratuvar ortamında organ geliştirmenin yöntemleri üzerinde çalışıyorlar. Bilim kurguya ilgi duyan kişilerin izlemiş olabileceği Ada – The Island filmi hemen akıllara gelebilir. Bu filmdeki gibi olacağını düşünmeyin. Bilimsel çalışmalar, filmde kurgulandığı gibi insan klonlayarak, tabir yerindeyse onu yedek parça olarak kullanma yolunda ilerlemiyor neyse ki. İnsanların ihtiyaç duyduğu organların, yine kendi vücutlarından alınan hücreler kullanılarak üretilmesi için çalışmalarda önemli ilerlemeler kaydedilmiş durumda.

[su_note]

Genetik oyunlar gencin başına dert açtı

kulakHenüz test aşamasında olan genetik uygulamaları oyun maksadı ile denemek isteyen gencin kolunda kulak çıktı. Babasından

çekindiği için, Beyoğlu’nun arka sokaklarındaki bir ‘tamirci’de hatasını telafi etmeye çalışan genç bu hareketi ile ikinci kez risk almış oldu ama neyse ki kolundaki kulaktan kurtuldu.

Olayı anlatan genç, kolundaki kulağı görünce çok korktuğunu, hemen ondan kurtulmak istediğini söyledi. Ailesinin haberi olmadan bu sorundan kurtulmak için mecburen arka sokaklardaki gen tamircisine gittiğini belirtti.

Tamircinin, gencin genlerinde bozulma meydana geldiğini tespit etmesi ve format atılması gerektiğini söylemesi üzerine dünyasının başına yıkıldığını söyleyen genç olayı şöyle anlattı: “Tamirci, beni sakinleştirdi. Ağzımdan tükrük örneği aldı. ‘Hızlı dizileme’ aletini çalıştırdı. Bilgisayarına en son patch’leri indirip, bana uygun olanı seçip print etti. 3D ilaç makinesinden bir ‘shot’ özel karışım çıktı ve içmemi istedi. Doğrusu çok korktum ama özel genetik karışımı yuttum ve eve gitmek için yola çıktım. Neyse ki şansım varmış, yolda kolumdaki kulak düştü. Kulağı alıp köprüden aşağı attım. Bir daha böyle deneylere kalkışmam, kimseye de tavsiye etmem” dedi. Olayın şokunu atlatan gencin aklına şu soru takılmış: “Acaba dereye attığım kulağı balıklar yerse, onların genetik yapıları ne olur?“[/su_note]

Haberimizde yer alan bir senaryo muhtemelen hiç yaşanmayacak. Ancak gen ile ilgili çalışmalara dikkatinizi çekmek istiyoruz. Yaşam bilimleri alanında devrim niteliğinde önemli gelişmeler yaşanıyor. İnsan genomunun şifresi 2003 yılında çözüldü. İlk genom sekanslaması 100 milyon dolara mal olmuştu. Günümüzde 1000 dolar seviyesine inmiş durumda. Geni sadece okumak değil, yazmak da mümkün hale geliyor. CRISPR isimli bir yöntem bugünlerde genetik dünyasının ilgi odağında. Ekonomist dergisi, insanlığı editlemek başlığı ile kapağına taşıdığı konu ile ilgili, iç sayfalarında kırmızı kalem çağı başlığı ile insan geninin nasıl değiştirileceğini işledi. MIT Technology Review de Mükemmel Bebeği Tasarlamak (Engineering the Perfect Baby) makalesinde bu konuyu ele almıştı. Bilimsel makaleler yayınlayan CASW da geni düzenleyebilmenin bilim insanlarına yaşamı yeniden organize edebilme gücü sağlayacağını yazdı.

Hastalıkların tedavisi için, ana rahminde bebek ölümlerinin önlenebilmesi için güzel gelişmeler. Diğer yandan üstün vasıflı çocuklar, sipariş bebekler, gücü artırılmış askerler, yüksek zekalı bilim adamları tasarlamak mümkün olabilecek diye düşünebiliriz.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X