2036 Dünyanın En Akıllı Şehri Ödülü için Favori İstanbul

Dünya Akıllı Şehirler Fuarı ve Kongresi tarafından düzenlenen Akıllı Şehirler yarışması her yıl olduğu gibi bu sene de kıran kırana bir mücadeleye sahne oluyor. Şehir yönetimlerinin bu yıl içerisinde gerçekleştirdikleri projelere bakarak değerlendirme yapan juri en büyük atılımı yapan şehri belirlemekte bir hayli zorlanacakmış gibi gözüküyor.  San Francisco, Vancouver, Seul, Londra, New York, Amsterdam gibi uzun süredir akıllı şehir uygulamalarını barındıran şehirlerin yanı sıra son yıllarda büyük çıkış yapan Bejing, Şangay, Sao Paulo, Moskova ve İstanbul gibi şehirler de büyük ilgi topluyor. İlk kez 2023 yılında bu ödülü kazanan İstanbul uzmanlar tarafından bu yıl tekrardan ödüle en yakın şehir olarak nitelendiriliyor.

İstanbul’un bu yıl favoriler arasında yer almasının en önemli nedenlerinden birisi şehrin tüm enerji ihtiyacının yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamayı başarmış olması olarak görülüyor. Akıllı enerji altyapısı sayesinde enerji tüketimini azaltmayı başaran şehrimiz aynı zamanda sürdürülebilir ve kendi kendini iyileştiren bir enerji ağına sahip olmanın avantajlarından önemli ölçüde yararlanıyor.

Akıllı enerji sisteminin yanı sıra sağlık, teknoloji, ulaşım ve eğitim alanlarında yaptığı atılımlar sonucunda İstanbul büyük veriyi en iyi şekilde kullanmayı başaran şehirler arasında yer alıyor. Akıllı şehir uygulamalarının daha da ileriye taşınabilmesi dileğiyle şehrimiz İstanbul’a yarışmada başarılar dileriz.

Ülke Çapında Plasfalt Dönüşümü Tamamlandı

Sıcak asfalt betonunun içine geri dönüşümlü plastik karıştırılmasıyla elde edilen plasfalt 2010’lu yıllarına sonuna doğru dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştı. Normal asfalttan daha dayanıklı olmasının yanı sıra doğa dostu bir malzeme olması nedeniyle birçok ülke karayollarını plasfalta dönüştürme kararı almıştı.

Türkiye geçtiğimiz yıllarda  plasfalt dönüşümüne yönelik düzenlemeler sonucunda yeni yapılan yollarda plasfalt kullanmaya başladı. Karayolları Genel Müdürü Metin Sönmez bu hafta içerisinde yaptığı basın toplantısında bu konuda sevindirici bir haberi kamuoyuyla paylaştı. Sönmez yaklaşık 5 yıllık bir sürecin ardından ülke çapında tüm karayollarında plasfalt dönüşümünün tamalandığını bildirdi.

Toplam 120 bin kilometre yol ağına sahip ülkemizde, atık plastiklerin yol yapımında tekrar kullanılabilmesi “geri dönüşüm hedeflerinin” tutturulmasında önemli rol oynadı. Hedefler tutarken bir yandan da vatandaşlar pürüzsüz ve dayanıklı yollara sahip olmanın mutluluğunu yaşadı.

Ürün Reklamı: SINA Ev Tipi Sağlık Tarayıcısı

Ev tipi sağlık tarayıcısı satın alırken yapacağınız seçimin siz ve sevdikleriniz için oldukça önemli olduğunu biliyor muydunuz? Geleneksel tarayıcılarda karşılaşılaşılan problemlerin %72’si ürün bazlı. Yanlış hasta profili, yanlış acil durum çağrıları ve düzensiz sağlık takibi başlıca problemler arasında. Bu tarz problemlerin daha ciddi sorunlara yol açabilme potansiyelini de göz ardı etmemek gerekiyor.

SINA ev tipi sağlık tarayıcısı, bu tarz problemler göz önünde bulundurularak tasarlanmış bir ürün. SINA, geleneksel ev tipi sağlık tarayıcılarında bulunan tüm özelliklere sahip. Bunun yanında çoklu sağlık takip sistemi ve eşzamanlı aile doktoru desteği gibi farklı özellikleri de bünyesinde barındırıyor.

SINA, her bir aile ferdinin günlük hayati ölçümlerini yapıp karşılaştırır. Eğer ölçümlerde olağandışı bir durum ile karşılaşırsa bilgiler otomatik olarak önce sanal doktorunuza iletilir. Eğer acil müdahale gerektiren bir durum söz konusu ise aile doktorunuza eşzamanlı olarak bildirim gönderilir. SINA, acil durumlarda gerekli birimleri çağırır, kişileri uyarır ve yönlendirir.

SINA’nın takip ve etkinlik seviyesini artırmak isterseniz ürün ile birlikte gelen deri altı biyo-algılayıcıları aile doktorunun aracılığıyla enjekte ettirebilirsiniz.

Bu ek ürün sayesinde SINA, gün içinde eşzamanlı olarak hayati verilerinizi toplayabilir ve sanal doktorunuza iletebilir. Tamamen organik bileşenlerden elde edilen biyo-algılayıcıları istediğiniz zaman çevrimdışı moda alabilirsiniz.

Biyo-algılayıcılar 10 gün boyunca çevrimdışı modda kaldığı takdirde işlevselliğini yitirecek ve bağışıklık sisteminiz tarafında parçalanacaktır.

İş İlanı: Kurumsal Maker

Bulut mimarisi ve ürünleri üzerine çalışan uluslararası firmamızın çeşitli ülkelerdeki bayiliklerinin sorumlusu olmak üzere profesyonel makerlar işe alınacaktır. Adaylarda aranılan özellikler aşağıdaki gibidir:

  • Uluslararası Maker Akademisi‘ne üye
  • Baskı altında yaratıcı çözümler üretebilen
  • Serbest programlama ve serbest üretim konularında bilgi sahibi
  • Tercihen daha önce Kurumsal Maker‘lık deneyimi olan

Başvurmak isteyen adayların önceki projelerini içeren portfolyo ve referanslarını çevrimici sistem üzerinden firmamızın insan kaynakları bölümüne iletmeleri gerekmektedir.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X