20151014194317_bbio-print-600x450

TVNO – Transportation Virtual Network Operator

Hasan’ın misafiri şehre yeni gelmişti. Uzunca bir süre geri kalmış ülkelerde sosyal uzman olarak açlığı gidermek üzere, topraksız ve susuz tarım çiftliklerinde çalışmıştı. Hasan misafirini şehrin diğer bölgesinde bulunan spor kompleksine götürmeye karar verdi. 3 dakika sonra iki kişilik elektrikli bir araç kapının önündeydi. Aracın içine bindiler ve sürücüsüz araç onları aldı götürdü. Yol boyunca sohbet ettiler. Batuhan (misafir) oldukça şaşkın idi. Elektrikli, sürücüsüz bir araç. Ne zaman gelmişti? Hasan bu aracı nasıl çağırmıştı? Araç acaba kimindi? Batuhan sordu: Bu araç senin, değil mi?

Ama araç Hasan’ın değildi. Şehrin sağladığı bir servis aracı idi. Aylık üyelik modeli ile kullanılan ve sadece kullandığın kadar bedel ödenen bir model ile çalışan bir sistem.

Hafta sonu geldiğinde Hasan ve Batuhan şehir dışına çıkmaya ve kampta kalmaya karar verdiler. Cumartesi saba hazırlandılar ve evin önüne çıktıklarında geniş bagajı olan, araziye uygun olan bir araç kapının önündeydi. Bu da elektrikli ve sürücüsüz idi. Batuhan tekrar şaşırdı. ‘Bu nereden çıktı? Aa bu araç herhalde senin, değil mi?’ Ama Hasan yine olumsuz yanıt verdi. Hayır! Aynı üyelik kapsamında. Kampa gideceklerini anlayan ‘insan içi bilişim asistanı’ bu seyahate uygun aracı seçmiş ve hazır etmişti.

Batuhan sordu: ‘Peki artık araç sahibi olan yok mu?’ Hasan cevap verdi: ‘Çok az kaldı. Onlar hala bu servise alışamadılar. Sonradan görmeler. İlla araç sahibi olmak istiyorlar. Tek bir araç tipine ve rengine ve modeline bağlı ve bağımlı kalıyorlar. Oysa ben her seferinde farklı renk, farklı model ve işime yarayacak kapasitede araç kullanıyorum. Elektrikli ve sürücüsüz olduğu için çevreye minimum zarar veriyorum ve insan şoförlerinden çok daha emniyetli hareket ediyorum.’

Sonra Hasan ince ince anlattı. TVNO. Hani MVNO vardır ya, Mobile Virtual Network Operator. Hani ana operatör şebekeyi kurar, işletir. Ama futbol takımları veya başka markalar kendi kitleleri için bir ‘futbolCell’ icat ederler. Aynı onun gibi, UBER ve benzeri hizmetler, kendi ağlarını oluştururlar ve tüketiciye ‘ulaşımı’ bir hizmet olarak verirler. Araçlar otomotiv şirketinin sahipliğinde kalır. Akıllıca değil mi? Kim uğraşır aracın bakımı ile, sigortası ile, yakıt doldurması ile, ve daha niceleri.

TVNO – Transportation Virtual Network Operator. Aynı mobil şebekede olduğu gibi, bir ağ oluşmakta ve müşteri sadece kullandığı kadar öder. Akıllı yol şebekesi belediye tarafından işletilmektedir. Sürücüsüz araç filosu oto üreticisi tarafından işletilmektedir. Bunları yöneten akıllı trafik sistemi bir internet devi tarafından yönetilmektedir. TVNO ise bunlardan kapasite kiralamakta ve müşterilerine bunu bütünleşik bir servis olarak sunmaktadır. Güzel bir servis değil mi? Görelim daha neler servise dönüşecek…

[divider style=”single” border=”small” icon=”arrow-circle-down”]

20151014193108_hack-600x280

Turing-thon – Yapay Zekacılar yarıştı.

Kimin algoritması daha hızlı, daha akıllı? Kim bilinç üretebilmiş? İnsanla makine arasındaki farklar giderek azalmaktadır…

Yapay zeka iyice yaygınlaştı. Kişisel asistan kullanmayan kimse kalmadı. Ticari anlamda çözülmemiş problem kalmadı. Yapay zeka insan aklına oldukça yaklaştı. Bu durum sürekli sorgulanmakta, ölçümlenmektedir. Turing testi iyice popüler hale gelmişti. Zira gişedeki insan mı, robot mu, mağazadaki konuşanın insan mı robot mu merak edilmektedir.

Bu meraktan ‘Turing-thon’lar türedi. Yani bir bilgisayarın veya programın insan zekasının geçip geçmedği sorgulanmaktadır. Ses tanıma, görüntü tanıma ve benzeri işlemler oldukça gelişmiş durumda. Bunlardan dolayı bazen insanlar karşılarında robot mu insan mı ayırt edemiyorlar.

İşte tam bu sebepten ötürü Turing testi çok modernleşti ve çok da yaygınlaştı. Hatta gençler yapay zeka algoritmalarını sürekli anlamaya, çözmeye ve yeniden düzenlemeye gayret etmekteler. Turing testini topluca bazı algoritmaları test etmek üzere, ‘Turing-thon’ denilen etkinlikler düzenlenmektedir. Bazen onlarca, bazen yüzlerce kişinin katıldığı bu etkinlikler çok eğlenceli geçiyor. Bir yandan yapay zeka yaygınlaşıyor, diğer yandan iyisiyle kötüsü ayırt ediliyor.

Sürekli akıllarda bir soru var: Acaba en iyisi hangisi olacak? Acaba bu yapay zeka ‘bilinç’ üretebilecek mi? Yani, ne kadar bağımsız hareket edecek?

Bu arada 2020 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ve G20 ülkeler tarafından benimsenmiş ‘Yapay Zeka Etik Değerler Protokolü’ benimsenmektedir. 2020 öncesinde yapay zekanın insanlığı yok edecek bir tehdit olarak algılanması sonucunda kararlaştırılmış bir protokoldür. 2020 sonrasında yapay zekanın yagyınlaşması önündeki pek çok mental engel kalktı ve çok yararlı gelişmeler oldu.

Bu Turing-thon’dan çok ilginç bir proje çıktı. Herkes Kişisel Yaşam Asistanı kullanıyor. Bunun üzerine ilave modüller eklenebilecek akıllı bir platform oluşturuldu. Kariyer önerileri için, enerji tasarrufu önerileri için, sosyal duyarlılık için ve benzeri alanlarda öneriler, asistans hizmetleri almak için geliştirilmiş bir platform. Siz konuştukça, karar verdikçe, sistem öğreniyor ve sizi yönlendiriyor.

Bakalım bu bizi daha nerelere götürecek?

[divider style=”single” border=”small” icon=”arrow-circle-down”]

20151014192722_bbio-print-600x280

Türkiye’nin ilk Domuz Organ Çiftliği Açıldı

3 boyutlu yazıcılardan yedek organ almaya alışmıştık. Daha organik bir şekilde organ geliştirilmesi için, bilfiil canlı hayvanların içinde geliştirme yöntemi geliştiği ve daha efektif olduğu anlaşılınca, 3 boyutlu yazıcılar yerine canlı hayvanlarda yetiştirilmesi tercih edildi.

Hastanın veya ihtiyaç sahibinin kendi kök hücrelerinden alınmakta, domuza enjekte edilmekte ve ihtiyaç duyulan organ yetiştirilmektedir. Ayrıca genel olarak bünyelerin kabul ettiği bazı organlar ve bileşenler yetiştirilmektedir. Bunlar ihtiyaç hasıl olduğu an kullanılmaktadır.

Bu yöntem çok hesaplı olduğu için organ mafyası, organ hırsızlığı kalmadı. Organ beklemekten ölen, hayat kalitesi düşen insanların sayısı azaldı, pek çok gelişmiş ülkede tümüyle ortadan kalktı. Bu yöntemi geliştiren bilim insanları hem 2023 yılında Nobel Tıp Ödülü ve etkileri nedeniyle 2034 yılında Nobel Barış ödülüne layık görüldüler.

[divider style=”single” border=”small” icon=”arrow-circle-down”]

20151015150510_maker-600x280

Maker Kültürü Dünya’da 30. Yıldönümü kutlandı

Dünya çapında Maker kültürü yüzlerce Maker atölyesinde, yüzlerce Maker Faire ile kutlandı. Dünya çapında on binlerce Maker özgür üretim kültürünü, yaratıcılığı ve üretkenliği yaşadılar, yaşattılar. Pek çok gelişmekte olan ülkede Maker kültürü kalkınma programları haline geldi. Pek çok geri kalmış ülkede yaşamsal sorunlar Maker kültürü sayesinde çözüldü. Artık başlıca iki çeşit insan profili var: tüketici veya Maker. Tüketici olmak OUT, Maker olmak IN!!

[divider style=”single” border=”small” icon=”arrow-circle-down”]

20151014212853_japon

Japonya’ da Yapay Zeka üreticisi firmanın
Ceo’ suna saldırı.

J.Huan (34) Bİr süredir güzel bir birliktelik yaşadığı yapay zeka Sua ile ilişkisini bir adım daha ileriye götürüp evlenmek istiyordu.Ancak Sua ‘ nın yaratıcısı Hguan firmasının Ceo’ su Jiagnam Hsebe’ nin, Sua ‘ nın anılarında yer almasını kaldıramayan j.Huan, Ceo ‘ yu öldürmeye teşebbüs etti.

Binlerce Japon şu sloganlarla Tokyo sokaklarını inletti :
‘Aşkımızı zehirlemeyin !! Yaşasın Açık KaynakYaşasın yapay Zeka özgürlüğüAlgoritmalara Özgürlük’

[su_row] [su_column size=”1/2″] 20151014212016_270x445[/su_column] [su_column size=”1/2″]

İLAN:
Emekli Oyun Testçi

İleri yaştaki kişilerin rehabilitasyon amaçlı tasarlanmış özel oyunların test edilmesi için, kendileri ileri yaşta olan oyun test uzmanları aranmaktadır. 

  • 60 yaş üstü olmak 
  • Her gün düzenli oyun oynamak
  • Test metotları konusunda deneyimli
  • Yeni oyunlara meraklı, oyun konusunda araştırmacı
  • Oyunlaştırma dinamiklerini iyi bilmek
  • Esnek ofis, esnek çalışma saatleri, esnek çalışma koşulları
[/su_column] [/su_row]
Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X