Tamirhane’de kavga yaşandı.

İnsan vücuduna yeni eklerin takılması son derece popüler. Özellikle gamma-gençliği arasında bugünlerde çok moda. Cilt altı LED ışıkları, sensörlerle farklı efektler üreten devreler, vücud değerlerini toplayan ve farklı algoritmalarla bunlardan ipuçları üreten teknolojiler son derece ‘cool’. 17 yaşındaki Pelin Tamirhane’ye geldiğinde, kolundaki LED’leri değiştirmek istediğinde annesi dükkana geldi ve kavga çıkardı. Bu müdahalelerin 16 yaş itibariyle müsadeli olduğunu bilmeyen Filiz Hanım, kızını götürmek istedi. Ancak Pelin karşı çıkınca, dükkan sorumluları Filiz Hanım’ı Tamirhane’den uzaklaştırmak zorunda kaldı. Pelin eve dönünce acaba annesi nasıl tepki göstermiştir? Ama okulda Pelin en popüler kızlardan birisi olmaktan çok mutlu.

Leyla ve Mecnun Aşkına Genetik Engel

Irmak ve Pamir inanılmaz bir aşk hikayesi. İlk okuldan beri bir çiftler. Lise ve üniversite boyunca da aşkları zorluklara ve mesafelere rağmen hep devam etti. Güzel işler buldular ve Ankara’ya yerleşmeye, biraz ‘eski kafalıda olsa’ yuva kurmaya ve evlenmeye karar verdiler. Başvurularını yaptılar.

Son yıllarda fazlaca görülen genetik hastalıkların ve bunların artık çok hızlı ve kolayca tespit edilebilmesi ve ayrıca genetik terapi yöntemlerin gelişmesinden ötürü bu alanda önemli bir adım atıldı. 2020’lı yıllarda başlayan Türk Genom Projesi çalışmaları sonucunda Türkiye’de yeterince çok genomik veri elde edildi. Evlenme talebinde bulunan çiftlerin normal kan tahlilleri yanı sıra ilaveten tüm genom dizileme ve tahlilinden geçmeleri gerekiyor.

Irmak ve Pamir genom dizileme ve tahlilleri sonucunda çok nadir görülen bir hastalığın ikisi de taşıyıcı olduklarını öğrendiler. Evlenmeleri ve çocuk sahibi olmaları durumunda çocuk kesin o hastalığa yakalanacak. Acaba ne yapsalar?

3 yıl evvel dünyanın lider matematikçileri ve otonom araç ekosistemi bu fenomenin adını ‘Roundabout Phenomenon’ yani Türkçesiyle ‘Döner Kavşak Olgusu’ demişlerdir. Bunun için her yıl bilimsel bir yarışma ve bir konferans düzenlemeye karar vermişlerdir. 3. Yılında konferansa İstanbul ev sahipliği yapmıştır. Zira otonom araçlar oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, ve trafiğin durumu, kavşakların durumu bu fenomenin sıkça görülmesine sebep olmaktadır.

Bill Gates sonunda Belediye Başkanı oldu

2017 yılı sonunda kararı verilen ve 20 yıl içinde inanılmaz bir hızda inşa edilen Arizona’daki Akıllı Şehir muhteşem bir başarı hikayesi oldu. Öncelikle şehir planı, teknoloji planı, veri merkezi ve altyapıdan başlandı. Tümüyle dark fiber ve her bölgesinde 7G yaygınlaştırıldı.

Mahalle mahalle yapılar yükseldi. Her mahalle kendi içinde kendine yeten yapılar. Enerji, gıda ve sosyal imkanlar bakımından tamam. Okullar, hastaneler, lojistik, kamu yönetimi, sanat ve kültür, park ve yeşil alanlar, tarım ve enerji üretimi, ve benzeri sırasıyla tamamlandı. Taşınan insanlar tasarıma ve yönetime katkıda bulundu, hızlıca mahalleli oldular.

Yatırımcısı ve başmimarlarından olan Bill Gates de bu şehre yerleşti. Vatandaşlar bu durumdan çok memnun oldular. Takdirlerini ve şükranlarını ifade etmek için Bill Gates’i belediye başkanı olarak önerdiler, o da kabul etti. Şehrin altyapısal yönetimi büyük oranda dijitalleşmiş otomasyon altyapısı ve yapay zeka tarafından yönetilmektedir. Diğer kararlar için ‘şehir mobil uygulaması’ bulunmakta ve pek çok karar bu uygulamadan ‘onaya’ sunulmaktadır. Bu şekilde akıllı şehir kurgusu aynı zamanda akıllı demokrasi ve akıllı belediyecilik uygulamalarını mümkün kılmaktadır.

Türkiye iş gücünün yarısından fazlası serbest meslekte yer almaktadır

Endüstri 4.0 dönüşümü ve diğer sektörlerin dijitalleşmesi ile birlikte yetenekli çalışanlar kurumların önce kenarlarına, sonra dışına itildiler. Kurumlar açısından otomasyon ve optimizasyon birincil öncelik iken, toplumsal açıdan kısa süreli bir işsizlik dalgası yaşandı, ancak sonrasında hızlı bir toparlanma yaşandı.

2020’li yıllarda beta-nesli ve 2030’lu yıllardaki gamma-nesli zaten bir iş yerine bağlı çalışmak istemediklerini ifade ettiler. Girişimci, tasarımcı, programcı, genetikçi, sosyal uzman, çevre uzmanı, enerji mühendisi gibi meslekler çok rövaşta. Aynı zamanda doktor, avukat, mimar ve öğretmen gibi meslekler halen devam etmekte, yoğun dijital otomasyon kullansalar da, işin beşeri ilişkiler boyutunda insansız hareket etmek istemediğimizi karar verdik.

Bağımsız çalışmak çok esnek ve çok popüler olmakla birlikte alfa-kuşağında ilk rahatsızlıklara sebep olmaya başladı. Beta ve gamma kuşakları ile rekabet edemeyen bazı alfalar, iş bulmakta ve sosyal güvence ve sağlık hizmetleri gibi imkanlara erişme konsunda sıkıntılar yaşamaya başladı. Kendi aralarında sendikalar ve kooperatifler kuran alfalar, şirket çalışanı oldukları eski günleri özlemeye başladılar.

İzmir hava taksi işine giren onuncu kent oldu

2020’li yılların başında önce Dubai gibi kentlerde başlayan hava taksileri akabinde hızlıca yaygınlaştı. İddialı kentlerde yaygınlaşan bu teknoloji, vatandaşlar tarafından hızlıca benimsendi. Singapur, Londra, New York, Los Angeles gibi kentler sırasıyla kervana dahil oldu.

2030’lı yılların başında Türkiye’de konuyla ilgilendi. Sivil havacılık otoristesi 2035 yılında buna izin vermesi sonucunda pek çok şehir prototipleri ve iş modellerini incelemeye başladılar.

En cesur girişimci İzmir’den çıktı. İsminin anılmasını istemeyen yatırımcı 100 adet kişisel dron ürettirdi ve 2037 yılı itibariyle 10 çatı ve 10 meydan lokasyonu ile İzmir’de hizmete girdi. İlk uçuşu kendisi gerçekleştiren yatırımcı çatıdan çatıya kondu ve böylece evinden ofisine hava yolundan ulaşmış oldu.

Trafik üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olacağı mit edilen bu yeni ulaşım imkanı, bazı muhafazakar vatandaşlar tarafından tenik ve hatta protesto edilmektedir. Denemeler esnasında bri dron bir meydana düşmüştü ve 10 kişiyi yaralamıştı. Bu kazaların sayısının artmasından korkan vatandaşların endişeleri haklı, bir şekilde sistem daha güvenli hale getirilmesi gerekmektedir.

Geçmişte Bu Ay

Aralık 2017

Nobel Ekonomi Ödülü Prof. Dr. Thaler’e Verildi

Richard H. Thaler, ekonomik karar alma analizlerine psikolojik olarak gerçekçi varsayımlar koymuştur. Sınırlı rasyonalite, sosyal tercihlerin ve kendini kontrol yetersizliğinin sonuçlarını keşfederek, bu insan özelliklerinin bireysel kararları ve piyasa sonuçlarını sistematik olarak nasıl etkilediğini gösterdi.

Aralık 1997

Kyoto Protokolü İmzalandı

İklim değişimi, ki o günlerde ‘Ozon Tabakası Deliği’ nedeniyle adına ‘Küresel Isınma’ sorunu deniyordu. Birleşmiş Milletler liderliğinde yapılan üçüncü iklim konferansı Japonya’nın Kyoto kentinde yapıldı ve dünya çapında bir anlaşma sağlandı. Bazı ülkeler katılmamış olsa da, bu protokol ile iklim değişimi ve insanlığı tehdit etmesi ardından bugüne kadar sürekli devam edecek bir tartışma ve gündem oluşturulmuş oldu.

Aralık 1977

Amnesty International Nobel Barış Ödülü’ne Layık Görüldü

İnsan hakları en temel ortak değerimiz. Bunların güvence altına alınması çok önemli ve çok hassas bir konudur. 1961 yılında Londra’da kurulmuş olan Amnesty International insan hakları ihlallerini, şiddet ve insanlık dışı eylemleri ortaya çıkarmaktadır ve hukuka taşımaktadır. Bu hizmetinden ötürü 1977 yılı Nobel Barış ödülüne layık görülmüştür.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X