İstanbul İkinci Kez Dünyanın En Akıllı Şehri Seçildi

Ekim ayındaki haberimizde, Dünya Akıllı Şehirler Fuarı ve Kongresi tarafından düzenlenen Akıllı Şehirler yarışmasında İstanbul’un favoriler arasında yer aldığını duyurmuştuk. Geçtiğimiz hafta yarışmanın sonuçları açıklandı ve İstanbul bu senenin en akıllı şehri oldu. Başarıya giden yolda büyük emek sarfeden İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanlarını, İTÜ ve YTÜ akıllı şehir enstitülerini, Şişhane, Levent, Başakşehir ve Ataşehir Living Lab yönetimlerini ve katkı sağlayan tüm vatandaşlarımızı bu büyük başarıdan ötürü tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Peki, İstanbul bu önemli ödülü almayı nasıl başardı? Birkaç iyi uygulamadan örnekler verelim. Akıllı şehirler konusunda son yılların en önemli gelişmelerinden birisi hiç tartışmasız enerji verimliliğini artırmaya yönelik uygulamalar olarak karşımıza çıkıyor. Her evin kendi elektriğini ürettiği ve ev tüketiminden arta kalan enerjinin şebekeye aktarıldığı yeni tip enerji sistemleri sayesinde şehirlerin büyük ölçüde enerji tasarrufu yapması mümkün oluyor. İstanbul bu konuda dünyanın en iyi uygulamacılarından biri oldu. Geçtiğimiz yıl belediye teşvikleriyle birlikte toplamda 180.238 hane tipi enerji sistemi kurulumu yapıldı. Böylece, İstanbul genelinde enerji tüketiminin %80’i bu şekilde haneler tarafından karşılanmış oldu. İstanbul çevresi, Kocaeli ve Trakya Bölgesi’nde yer alan sanayi kuruluşları geceleri İstanbul’daki evlerden gelen elektriği kullanarak üretim yaptı.

Enerji verimliliğinin yanı sıra İstanbul’un atılım yaptığı diğer bir konu ise internete bağlı cihazlara yapılan yatırım oldu. İstanbul genelinde şu an itibariyle toplam 40 milyon kamera, sensör ve benzeri cihaz birbirine bağlı durumda. Birbirlerinden aldıkları verileri işleyerek merkezi sisteme özet bilgiler gönderen bu cihazlar sayesinde şehir adeta yaşayan bir organizmaya dönüştü. Akıllı aydınlatmalar, akıllı otopark sistemleri, güvenlik kontrolleri, akıllı şehir içi ulaşım araçları sayesinde vatandaşların maksimum düzeyde bir konfora sahip olmaları mümkün oldu.

İstanbul verileri çok hızlı bir şekilde içeriğe dönüştürme yetisini de son yıllardaki yatırımlarla sağladı. Şehrin dört bir yanını saran akıllı ekranlardan yapılan yayınlar sayesinde vatandaşlar her türlü gelişmeden hızlıca haberdar olabiliyor, bu ekranlarla etkileşime geçerek şikayet ve isteklerini yetkililere anında iletebiliyor.

Beslenme Yönlendirme Kanunu Kabul Edildi

 

2000’li yılların başında sigaranın sağlığa olumsuz etkilerinin sigara paketleri üzerinde yer alan yazı ve fotoğraflarla vurgulanmasına benzer olarak, sağlıksız besinlerin üzerinde caydırıcı resimlerin yer almasına yönelik kanun tasarısı kabul edildi. Patates cipsi, gazlı ve şekerli içecekler, şekerlemeler, yoğun şekerli tatlılar, besin değeri düşük, kalorisi yüksek gıdaların üzerinde obez insanlara ve sindirim sistemi bozukluklarına dair görüntüleri yer alacak. 

Sağlıksız beslenmenin özellikle çocuklar üzerindeki kalıcı olumsuz etkileri bilimsel olarak kesinleşmesin ardından, Sağlık Bakanlığı bu konuda tedbirler alma yoluna gitti. Sigara kullanımının azalmasında rol oynayan caydırıcı resimlerin başarısı üzerine, beslenme alanında da bu şekilde bir itibarsızlaştırma ve vatandaşlara yönlendirme yapmanın çok fayda edeceği düşünüldü. 

Yapılan anket çalışmaları vatandaşların da bu uygulamaya büyük teveccüh gösterdiği yönündedir. Obezite ve benzeri hastalıklar üzerine olan etkileri yakın zamanda kendini gösterecektir.

Kola İçen Vatandaş Suçüstü Yakalandı

2030 yılından beri mağazalarda satışı azalan kola ve benzeri şekerli ve sağlıksız içecekler, toplum gündeminden epeyce uzaklaşmıştı. Geçtiğimiz Cuma günü Taksim Meydanı’nda bir kişinin elinde büyük bir kola şişesiyle görülmesi vatandaşlarda şok etkisi yarattı. Bu kişinin sorumsuz ve çağdışı bir davranış sergileyerek kolayı kana kana, ulu orta içiyor olmasına ciddi tepki gösteren vatandaşlar polis çağırdı. Olay bu kişinin polis tarafından yakalanmasıyla son buldu.

Kola ve benzeri sağlıksız içecekler büyük zincir mağazalarda tümüyle raflardan çıkmış, büfe ve kenar bakkallara düşmüştü. Onların arasında da önemli bir bölümü bilinçli ve sorumlu davranıp, bu tür içecekleri artık satmıyor. Hal böyle olunca tüketici de su, ayran ve bitki çaylarına yöneldi. Toplumun bu tepkisi beden ve ruh sağlığına çok olumlu yansımıştı. 

Bundan ötürü de Taksim Meydanı’ndaki kişinin kolayı büyük şişeden içmesi son derece büyük bir şaşkınlıkla karşılandı. Konuyla ilgilenen sorumlu bir vatandaş kişiye yaklaştığında, turist olduğu anlaşılmış ve kişinin Hindistan’dan geldiği öğrenilmiş. Hindistan’daki yeni kalkınan alt kastlardan gelen bu zümrede kola içmek bir statü sembolü olarak algılanırmış. Bir zamanlar Anadolu’daki gibi… 

Ürün Reklamı: Ecoglobe

Ev bahçesi konseptine yeni bir soluk getiren Ecoglobe’a merhaba diyebilirsiniz. Yeni nesil bir ev bahçesi olan Ecoglobe, son teknoloji özellikleri bünyesinde barındırıyor.  Ecoglobe, partikül manyetizması teknolojisi sayesinde havada süzülme özelliğine sahiptir. Bu sayede yerçekiminin bitki gelişimi üzerindeki kısıtlayıcı etkilerini ortadan kaldırır. Ürün üzerindeki etkileşimli arayüz ürünün ortama yaptığı oksijen katkısını gösterir. Ürün üzerindeki bitki ekim alanlarının büyüklüğü ve lokasyonu isteğe göre ayarlanabilir ve değiştirilebilir. Evinizde bir Ecoglobe’a sahip olduktan sonra sanal bahçıvan desteği alabilir ve sanal topluluklara dahil olabilirsiniz. Ortama yaptığınız oksijen katkınızı, yetiştirdiğiniz bitkileri, yöntem ve ipuçlarınızı aileniz, arkadaşlarınız ve topluluğunuzun diğer üyeleriyle paylaşabilirsiniz.

İş İlanı: Sanal Gerçeklik Müşteri İlişkileri Yöneticisi

Giyim ürünleri satan firmamızın çevrimiçi satış departmanı sanal gerçeklik bölümünde görevlendirilmek üzere Müşteri İlişkileri Yöneticisi aranmaktadır. Bahsedilen görev için adayların özellikleri şu şekildedir:

  • Çeşitli sektörlerde Müşteri İlişkileri Yöneticisi ya da benzeri pozisyonlarda deneyim sahibi
  • Müşterilerle gerçek zamanlı ve sanal nakit yöntemleriyle çalışmaya alışmış,
  • Hızlı ve enerjik bir tavıra sahip,
  • Sanal gerçeklik mağazasının iyileştirilmesine yardımcı olacak raporlamaları yapabilecek
  • Yapay zekânın üreteceği eşzamanlı en iyi fiyat ve en iyi deneyim tekliflerini kontrol edebilecek,
  • Sanal asistanla çalışmak konusunda deneyimli.

Adayların özgeçmişlerini bulut üzerinden IK departmanımıza ulaştırması gerekmektedir. Uygun görülen adaylar VR gözlük aracılığıyla mülakata alınacaktır

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X