Yeni İpek Yolu rekorlara koşuyor

2013 yılında başlatılmış olan proje, 25’inci yılında her türlü hedefinin ötesine geçmiştir. Kara yoluyla Çin’i Batısıyla birleştiren bu proje sayesinde, insanlar, sermaye, ürünler ve hizmetler iki yönde hareket etmektedir.

Tren yolları, kara yolları, otonom kamyon kervanları, yol boyunca kurulmuş olan tesisler, kültür merkezleri, lojistik üsler sayesinde, fiziki alışverişler dışında kültür alışverişi cereyan etmektedir.

Trump ABD başkanlığı döneminde başlamış olan ticaret ve gümrük savaşları nedeniyle bu projenin önemi bir anda artmış, çok daha stratejik hale gelmiştir. Artık dünya liderliğini ABD değil, Çin ve Avrupa Birliği ittifakı üstlenmiştir. Bu iş birliği sayesinde yeni dünya düzeni kurulmuştur, savaş olmadan bir denge oluşmuştur.

Çin Dünyanın en büyük otomotiv üreticisi oldu

2008 yılından beri onlarca yerel marka ve onlarca Batılı iş ortaklığı ile Çin dünyanın en büyük otomotiv üreticisidir. 2038 yılı itibariyle dünya otomotiv üretiminin yarısından fazlası Çin’de cereyan etmektedir.

Pek çok marka artık tüm üretimini Çin’e taşımış durumda, en ekonomik model budur. ABD’ye sevkiyat deniz yolunda, Avrupa’ya sevkiyat ‘Eski / Yeni İpek Yolu’ üzerinden yapılmaktadır.

2018’de ilk kez yıllık otomotiv üretimi 100 Milyon adet (binek + ticari) sayısını aşmıştı. Bu rakam 2028 yılında 120 Milyonu aştı, bugünlerde (2038’de) 150 Milyon’u aşmış durumda. Bunun 80 Milyonu Çin’de üretilmektedir. Bu kapasite, lojistik altyapısı ve otomasyon seviyesi ile rekabet etmek imkansızlaştı.

3 yıl evvel dünyanın lider matematikçileri ve otonom araç ekosistemi bu fenomenin adını ‘Roundabout Phenomenon’ yani Türkçesiyle ‘Döner Kavşak Olgusu’ demişlerdir. Bunun için her yıl bilimsel bir yarışma ve bir konferans düzenlemeye karar vermişlerdir. 3. Yılında konferansa İstanbul ev sahipliği yapmıştır. Zira otonom araçlar oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, ve trafiğin durumu, kavşakların durumu bu fenomenin sıkça görülmesine sebep olmaktadır.

Mars’da Çin üssü kuruldu

Çin Ulusal Uzay Ajansı (CNSA) 2020 yılında belirlemiş olduğu hedefi yoğun bir çalışma sonucunda gerçekleştirdi. NASA sonrasında Mars’ta ikinci koloni kuruluyor. İlk etapta 10 astronot ve 20 gönüllü bilim insanından oluşacak olan kafile bu koloniye yerleşti.

Son 10 yıldır eğitilen ve zor koşullarda provalarını yapan bu ekip, çölde ve kutupta kurulmuş olan test ortamlarında Mars koşullarını simüle ettiler. Kendi kendine yeten, kendi enerjilerini ve gıdalarını kendileri üreten grup, özellikle dar alanda uzun süre bir arada kalmak, sağlıklı kalmak ile ilgili büyük zorluklar atlattılar.

Mars’tan geri dönüş halen keşfedilmemiş durumda. Ama önümüzdeki yıllarda Mars’ta kurulacak bir fırlatma üssü ile, yeniden dünyaya geri dönmeyi umut eden Çinliler, Mars ortamında yaşamaya alışmış görünüyorlar.

NASA’nın uzay üssü ile temas halinde olan Çin üssü, aralarında deneyim paylaşımı yapmaktadır. Ayrıca dijital mecralardan görüşmeler, yeryüzü ile temaslar ve kendilerini oyalayacak aktiviteler yaratmaktalar. Yine de zor hayat koşulları özellikle kişilerin psikolojisi üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır.

Etik Değerler dersi temel müfredata alındı

Yapay zeka, robotlar, biyolojik terör, ticaret savaşları, sahtecilik, sosyal medya hastalıkları, şantaj, cinsel istismar, vergi ve finansal ahlaksızlıklar derken, gayri etik davranışların listesi giderek uzamaktadır.

Bundan dolayı etik değerleri hatırlatmak gerektiğini, küçük yaştan itibaren her bireye öğretmek gerektiğini, toplumsal normaları yeniden tasarlamak gerektiği anlaşıldı. Filmlere, dizilere, romanlara, hikayelere bu etik değerler ince ince bezenmesine, toplumda, okullarda, her ortamda çok daha fazla vurgulanmasına karar verilmiştir.

Hatta ilk okuldan itibaren çocukların etik konusunda hassasiyetlerini ve bilgilerini güçlendirmek için her sınıfa uygun müfredat hazırlanmıştır. Öğretmenlerin gerçek hayattan hikayelerle çocukların nasıl davranabileceklerini tartışıp, etik olanın ve olmayanın nasıl olabileceğini ve sonuçlarının ne olacağını gösterecekler. Nitekim etik olan nispeten belli, aklı selim olan için anlaşılır. Tekrar bu özellikleri kazanmak zorundayız!

Tarihte Bu Ay

Ağustos 2018

Asgardia İlk Uzay Ülkesi

2016’da kurulan uzay ülkesi bugünlerde pek popüler. 200 bini aşkın vatandaşlık başvurusu olan hayali uzay ülkesi Çin’den sonra en çok başvuruyu Türkiye’den ve özellikle de İstanbul’dan almaktadır.

Detaylar için tıkla.

Ağustos 1998

Kevin Warwick Cilt Altına RFID Çipi Takan İlk İnsan Oldu

Yeryüzünde cildinin altına RFID takılmasına izin veren ilk insan oldu. Artık kimliğini bir çip üzerinde taşımaktadır. Bu bilgiyi okuyan her cihaza kendini tanıtabilecek. Gerekirse kapılar açabilecek, kontrollerden geçebilecek, ve benzeri kullanım alanları bulunmaktadır.

Ağustos 1978

Kobe Bryant 23 Ağustos Günü Philadelphia’da Doğdu

Daha sonra çok parlak bir basketbol kariyeri olacak bir kişi doğmuştur. Henüz kimse bilmese de yeteneği ve tutkusu çok kısa sürede kendini göstermiştir.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

X