zinnia-3

17 Ocak’ta NASA astronotu Scott Kelly, uzayda yetiştirdikleri “Zinnia” isimli çiçek’in en güncel canlı görüntülerini, twitterdan paylaştı. Temmuz ayında ilk olarak marul yetiştiren ekip, ışığa daha hassas olan “Zinnia” çiçeğini canlı bir şekilde yetiştirebilmelerini, gelecekte ışığa daha duyarlı sebzeleri yetiştirmek için önemli bir gelişme olarak görüyor.

Çiçeğin yetişmesi, astronotların ileride kendi yetiştirdikleri bitkileri yiyebilmeleri, yiyecek sorununa da çözüm olarak görülüyor.

Ne dersiniz? Geleceğin mesleği uzayda bahçıvanlık olabilir mi? Bunun için iyi bir microgravity deneyimi, en az bir uzay uçunda,  6 aylık çiçek/sebze yetiştirme deneyimi aranabilir mi? Üniversitelerin uzay mühendisliğinden mezun, tarım alanında yüksek lisans yapmış, NASA’dan uzay bahçeciliği konusunda sertifikasyona sahip vb özellikler çoğaltılabilir.

nasa lettuce -2

nasa lettuce -3

nasa lettuce

Dünyaca ünlü çok sevilen hikâye kahramanı, Küçük Prens’in gezegeninde yetiştirdiği çiçeğiyle konuştuğu sahneyi hatırlarsınız.  Tıpkı Küçük Prens’in gezegeninde yetiştirdiği çiçekle sosyal bir bağ kurması gibi, dünyadaki yaşamı kendilerine hatırlatacak, bağ kurabildikleri bir çevre oluşturmak istemeleri normal değil mi? Düşünsenize, uzay istasyonundasınız. Dünya ile tek iletişiminiz, NASA aracılığıyla yaptığınız görüşmeler ve konuştuğunuz tek kişi astronot arkadaşınız. Konuşacağınız bir çiçek size Dünya’yı hatırlatmaz mıydı? Astronotların uzayda yetiştirdikleri çiçekleriyle konuştuğu sahneleri göreceğimiz günler yaklaştı diyebilir miyiz? 1970’de yazılan çok sevilen hikâye, 2035’te gerçekleşir mi?

İster uzay istasyonlarında beslenme şartlarını iyileştirsin, isterse astronotları motive etsin bu gelişmeler, uzayda yaşam ve geleceğin meslekleri konusunda bize bir uzgörü* sağlıyor. Geleceğin mesleklerin duyar gibiyim:  Uzayda yaşam koçluğu, uzay istasyonu bahçeciliği, astronot motivasyon koçluğu.

*uzgörü: uzak görü, geleceğe dair bir resim canlandırma.

Daha önce NASA astronotları tarafından yetiştirilen ilk sebze olan marulu yerken görüntülerini  aşağıda izleyebilirsiniz.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X