Geleceğin Mesleği: Dron Pilotluğu

Gelecekte bugün az sayıda olan veya ismini hiç duymadığımız birçok meslek, popüler olacak. Örneğin; Drone pilotluğu.

Nedir Drone? İnsansız Hava Aracı (İHA), genel olarak bilinen adıyla drone (Türkçesi yerden kumandalı hava aracı–dron) uzaktan kumanda edilen bir tür uçak. İHA’lar iki sınıfa ayrılıyor. İlki uzaktan kumanda edilerek uçan, diğeri ise kendiliğinden belli bir uçuş planı üzerinden otomatik olarak hareket edebilen uçaklar.

Bugün pilotluk nasıl popüler bir meslekse, gelecekte  Drone Pilotluğu da bu kadar yaygın ve popüler bir meslek olmaya aday. Kuzey Dakota’da North Dakota Üniversitesi’nde, Havacılık Fakültesinde, “İnsansız  Hava Aracı Sistem Operasyonları” (Unmanned Aircraft Systems -UAN- Operations”) major programının açılması bunun habercisi değil mi? Bu fakültede, öğrenciler, Havacılık temel dersleri üzerine, İnsansız Hava Aracı Operasyonları üzerine dersler alıyor.  Programın amacı, sivil insansız hava aracı sektöründe çalışacak, Ulusal Hava sahası sistemlerinin operasyonel ve güvenlik gereksinimlerini anlayacak, pilot, operatör, developer, yetiştirmek olarak açıklanıyor.

Bununla birlikte Amerika Nevada’da ilk ticari Drone Havalimani Aerodrome açıldı. Bu ticari havalimanı da drone pilotluğu eğitim hizmeti sunacak. Drone’ların hayatımıza  girmesiyle, hem drone uçuran sistem ve kişilere olan ihtiyaç artacak, hem de uçuş kuralları ve eğitimleriyle ilgili olan ihtiyaç artacak gözüküyor.

Amerika’da Belli bir büyüklükteki tüm drone’ların Federal Havacılık Kurulu’na (Federal Aviation Administration) kayıt olması gerekiyor. FAA kayıt olmayanların, bazı sivil ve kriminal cezalara çarpılabileceğin söyleniyor. Henüz detaylı bir açıklama olmamasına rağmen, FAA drone uçuş kuralları üzerinde cidde bir şekilde çalışıyorlar. İşiniz kayıt olduktan sonra bitmiyor. Bugün araba sürüş eğitimleri ve ehliyetleri aldığımız gibi, Drone uçurmak için de belli bir eğitim ve sertifikasyon ihtiyacı doğuyor.  Aerodrome da bir ihtiyacı görmüş ve hizmet sunmaya başlamış. CES 2016 (Tüketici elektroniği fuarı) da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış gözüküyor.

aerodrome-drone-airport-training-first

Fast Company’nin haberine göre, şirketin eğitim ve test tesisi, Nevada’da yapım aşamasında ve bütünüyle 2018’te hayata geçecek. Boulder City’deki uçuş sahası ise şu anda çalışmaya başlamış.

aerodrome-aircraft-327052_960_720

Diğer yandan, şirket FAA’den test sahası olarak onay almış 6 tesisten biri. 600 kg (1,320 pounds) un üzerindeki drone’lar (insansız hava aracı) için tasarlanmış. Drone havalimanı, arama kurtarma, askeri, habercilik, emlak, tarım gibi sektörlerde öncelikli olarak kullanılmaya başlanmış.

CES2016 Techcrunch’ın Aerodrome Genel müdürü ile röportajını  bulabilirsiniz.

Ne dersiniz? Çocuklarımıza, öğretmen, mühendis, doktor mu olacaksın yerine drone mühendisi, dron pilotu, drone bakım mühendisi, drone eğitmeni mi olacaksın diyeceğimiz günler yakın değil mi?

Start typing and press Enter to search

X