Tanıştıralım. GAFAM. Ne?

Evet, doğru duydunuz. Nam-ı değer, GAFAM.

Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft.

Dijital çağın, bilgi ekonomisinin, 21. yüzyılın başındaki ana oyuncular bu beşli.

Google, sadece bir arama motoru değildir. GMail, YouTube, Android, Cloud, vb. platformları ile milyarlarca insanın her gün uğradığı bir servistir. Bu insanların oldukça mahrem bilgilerine sahiptir.

Apple sadece bir cep telefonu ve tablet şirketi değildir. An itibariyle dünyanın en değerli şirketidir. Aynı zamanda AppStore, itune, Pixar, vb. platformları ile yine milyarlarca insanın her gün uğradığı, sürekli iz bıraktığı ortamların sahibidir.

Facebook dünyanın en büyük sosyal ağıdır. Arkadaş bulmak, sevincini paylaşmanın dışında, dünyada olan bitenleri yaymak, seçimleri manipüle etmek, gündemi takip etmek hatta belirlemek konusunda en önemli oyuncudur.

Amazon dünyanın en büyük e-ticaret portali olmaktan çoktan çıktı. E-ticaret dışında bulut servisleri, uzay havacılığı, sağlık sigortası ve servisleri, robotik ve daha pek çok inovatif alanda hızlıca dev adımlarla ilerlemektedir.

Microsoft eskiden beri çok değerli ve çok etkin bir teknoloji şirketidir. Ama son dönemde yaptığı hamleler ve satın almalarla internet dünyasının da önemli bir oyuncusu haline gelmiştir.

90’lı yıllarda bankalar, 80’li yıllarda enerji şirketleri, 70’li yıllarda perakendeciler, 60’lı yıllarda tüketici markaları, 50’li yıllarda kimya devleri, 40’lı yıllarda madencilik şirketleri, onun öncesinde petrol şirketleri, onun öncesinde demir çelik titanları dünya ekonomisine ve gündemine yön veriyorlardı. Bugün dijital devler dünyanın en değerli beş şirketi, dünyanın en fiyakalı genel müdürlük binalarına sahip, dünyanın en tanınmış CEO’ları var, dünyayı kurtaracak icatları onlar çıkarıyorlar…

Sırf bu durum dahi dijitalleşmenin çok önemli bir akım olduğunun kanıtıdır.

Güncel hisse ve piyasa değerlerini takip etmek için:
* Apple
* Amazon
* Alphabet
* Microsoft
* Facebook

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X