Facebook F8 Yazılımcılar Konferansı 18 Nisan Salı günü başladı. Konferansta Mark Zukerberg ve Facebook yöneticileri birçok yenilik duyurdular ve bu yeniliklerinin odak noktası sanal gerçeklik oldu. 2017 Top10 Teknoloji Trendleri raporumuzda birinci sırada yer alan Sanal Gerçeklik Facebook’un bu atağı ile bu yıl çok konuşulmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Milyonlarca kişinin kullandığı Facebook, Messenger, Whatsapp ve Instagram uygulamalarına yeni kamera oyunları ve sanal gerçeklik kabiliyetleri geliyor. Facebook’un dijitalleşen dünyanın en önemli oyuncularından olacağına dair işaretlerin belirginleştiği F8 etkinliğinde, Mark Zuckerberg kamerayı arttırılmış gerçeklikle birleştiren ilk platform olacaklarını resmi olarak açıkladı. 2 boyutlu görüntüyü 3 boyutlu hale getirme, konum eşlemesi (mapping), nesne tanıma gibi yeni araçların ileriki zamanlarda ekleneceği belirtti.

Facebook yazılımcıları, arttırılmış gerçekliği kullanarak gerçek dünyada sanal görseller yaratacak bir etkileşim üzerinde çalışmalara devam ediyor. Telefonun kamerasını mutfağa doğru tuttuğunuzda etrafta yüzen bir balık; yeni hazırlamış olduğunuz kahvenize doğru kamerayı tuttuğunuzda içinden çıkan sanal buharları görebileceğiniz, çevreyle etkileşimli bir deneyim sağlayacak yeni araçlar geliyor.

Mark Zuckerberg arttırılmış gerçekliği kullanarak fiziksel ve dijital dünyayı birleştirerek karıştırılmış gerçeklikler sunacağını ve çevremizde gördüğümüz şeyleri, fiziksel dünyayı daha güzel bir hale getirmek istediğini belirtiyor. Teknolojinin geleneksel işlerde çalışan insanları daha üretken yapacağını düşünüyor ve insanların sanat ile topluma daha çok şey katacağına inanıyor.

F8 Konferansı’ndaki konuşmaları aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz:

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X