2015 Etkinlikleri

Yaşam 2.0

İnsanoğlunun merakı hiç durmuyor. İyi ki durmuyor. Yaşamı anlamaya çalışıyoruz. Yaşam nedir? Yaklaşık 4,5 milyar yıl önce gezegenimiz dünya şekil aldı. Ve yaklaşık 4 milyar yıl önce yeryüzünde suyun içinde tek hücreliler öncesi ilk canlılar oluşmaya başladı. O günden bugüne evrim rolünü oynadı ve bugünlere kadar geldik. Bu sürecin nasıl cereyan ettiği büyük bir merak konusudur.

Biyoloji, fizik ve kimya bilimleri ile görünen ve görünmeyeni araştırmaya devam ediyoruz. Yaşam bilimleri canlı varlıkları inceleyen bilimlerin üst kavramı olarak tarif edilebilir. 2003 yılında insanın genetik şifresi çözüldü. O dönemde bu işlem son derece pahalı, zor ve yavaş idi. Ama bugün öyle değil. Son derece ucuz (ABD’de 1.000 USD’nin altında), son derece hızlı (saatler, günler mertebesinde) ve son derece kolay (cihazlar oldukça küçüldü, işlemler son derece basitleşti). Bu gelişmeler sayesinde genetik ve yaşam bilimleri akıl almaz bir hız ile ilerlemektedir.

Benzer bir bilimsel patlama ‘beyin bilimi’ alanında görüşmektedir. ABD, AB ve Çin adeta bir ‘uzay yarışı’ içindedir. Dünyanın en büyük bilişim sistemleri bu araştırmalar için kullanılmaktadır. Bir yandan hastalıklar araştırılmaktadır, diğer yandan beynin ve sinir sisteminin temel çalışma prensipleri ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. Ayrıca beyin ile bilişim sistemleri arasında köprü kurulmaya devam edilmektedir. Pek yakında iki yönlü iletişim son derece olağan hale gelecektir.

Yapay uzuvlar, 3 boyutlu baskı sistemleri ile üretilen organlar, duyuların güçlendirilmesi, yenilerinin ilave edilmesi, genetik açılımlar, kişiye özel tedaviler ve ilaçlar, sentetik bitkiler, genetiği güçlendirilmiş gıdalar ve daha niceleri. İnsanoğlu artık biyolojik tasarım yapabilmektedir. İnsanoğlu evrime yardımcı olmaktadır, müdahalede bulunmaktadır.

İnsanoğlu ömrü uzamaktadır, genç ve sağlıklı bir şekilde yaşının ilerlemesini hedeflemektedir. İnsanoğlu ölüme meydan okumaktadır.

Tarih

03.12.2015

Nerede Yapıldı ?

Acıbadem Üniversitesi

Kimler Konuştu ?

Halil Aksu

Prof.Dr. Nezih Hekim

Uğur Candan

Prof.Dr. Yeşim Eralp

Dr. Ben Levınsteın

Prof.Dr. Cengiz Yakıcıer

Dr. Can Alkan

Prof.Dr. Uğur Sezerman

Prof.Dr. Selim Eskiizmirliler

Tuğba İnanç Gök

Prof.Dr. Mehmet Öztürk

Mert Şahin

Sevgi Umur

Dr. Roland Sıgrıst

Halil Aksu

Start typing and press Enter to search

X
%d blogcu bunu beğendi: