2015 Etkinlikleri

Şehir 2.0

Üniversiteler burada. Müzeler burada. Fabrikalar burada. Restoranlar burada. Mabetler burada. Parklar burada. İnsanlar burada. Kısaca her şey şehirlerde. Bundan dolayı herkesi çekim alanına almaktadır. Tarım toplumundan sanayi toplumuna ve hatta artık servis ve bilgi toplumuna doğru evrildiğimiz için, kırsal kesimdeki nüfus giderek azalmaktadır. Herkes şehirlere taşınmaktadır.

Peki, şehirler sürekli kalabalıklaşacaksa, şehirdeki yaşam nasıl gelişecek? Trafik ne olacak? Enerji, gıda ve benzeri kaynaklar yetecek mi? Sürekli yeni binaların mı yapılması gerek? Sürekli daha çok beton, daha yüksek, daha tek düze mi olmak zorunda? Ormanlar, parklar ve tarihi dokular, ardı kesilmeyen yeni göç edenlere mi yer vermek zorunda kalacak?

Hayır! Böyle olmak zorunda değil. Bunun için çözümler var. Teknoloji, tasarım ve iyi planlama gerek. 2030, 2050, 2100 yılında ne tür şehirlerde yaşamak istiyoruz? Nasıl yaşamak istiyoruz? Dilediğimiz gibi yaşayabilmek için, nelere gerek var? Nelere dikkat etmeliyiz, neleri önlemeliyiz, neleri desteklemeliyiz? Hayallerimizi düşünmez, konuşmaz, kaleme almazsak, kendiliğinden oluşmaları pek mümkün değildir.

Planlama, teknoloji kullanımı, çok ve açık veri ve bunların analiz edilmesi, ilkeli tutumlar, bilinçli tasarım, ortak anlayış, mantıklı regülasyon ve bunların tümünün iyi yönetilmesi gerekmektedir. Bu zor, ama imkansız değil. Bunu sağlamalıyız, elimizden geldiğince çabalamalıyız. Zira dikkat etmezsek, şehirlerimiz yaşanamaz hale gelebilir. Gettolaşma, gıda ve enerji darboğazları, toplumsal ayrışma, sağlık ve eğitim hizmetlerinde eşitsizlikler ve gelir adaletsizliği nedeniyle iç çatışmalara kadar gidebilir. Bundan ötürü bilinçli tasarım, adil dağılım ve olabildiğince insan odaklı yaklaşımlar şarttır.

Bu etkinlikte bunları farklı boyutlarından tartışacağız, farklı uzmanları dinleyeceğiz, ufkumuz genişleyecek, bilinçleneceğiz ve daha güzel yarınlar için çalışacağız.

Tarih

12.03.2015

Nerede Yapıldı ?

Yapı Endüstri Merkezi
Fulya

Kimler Konuştu ?

Halil Aksu

Bülent Ünsal

İnanç Eray

Halil Aksu

Engin Çomakçı

Ferit Cansever

Şehir 2.0 Panel

Antar Turgar

Javier Gabaz

Mehmet Kaptana

Aramak için bir kelime yazın

X
%d blogcu bunu beğendi: