Çok değerli okuyucular, bu bir açık davettir.

Endüstri 4.0 bugünlerin en sıcak ve en önemli konularından biridir. Ekonomi üzerindeki etkileri ve toplumsal yapımıza yansımaları çok muazzam olacaktır. İlk üç sanayi devriminin etkilerini düşünecek olursak ve değişimin eksponansiyel cereyan ettiğini kabul edersek, dördüncü sanayi devrimi epeyce sarsıcı olacağı aşikârdır.

Bundan dolayı kapsamlı bir öngörü raporu hazırlamak istiyoruz.

Endüstri 4.0 tam olarak nedir? Herkesin dilinde, ama kimse tam olarak tarif edemiyor. Daha önemlisi Endüstri 4.0 vizyonu gerçekleştiğinde, diyelim ki bundan 20 – 30 yıl sonra, üretim sektörü, ekonomimiz ve toplumsal düzenimiz ve alışkanlıklarımız neye benzeyecek? Lider kurumlar kimler, önemli sektörler neler, yeni iş modelleri nasıl olacak? Özellikle de Endüstri 4.0 sonrasında ne olacak? Mesela Endüstri 5.0 kuşağı ne zaman başlar, neye benzer, kimler rol oynar?

GH_End40_draft

Üstteki grafikte raporumuzun kabaca kapsamını paylaşıyoruz. Bu çalışmaya katkıda bulunmak isteyenler, bizlerle temasa geçmelerini rica ederiz:

Katkılarınız şu şekilde olabilir:

  • Örnekler: Bu rapor içinde yer alması gerektiğini düşündüğünüz örnek uygulamalar. Türkiye’den veya dünyadan.
  • Tedarikçiler: Bu rapor içinde yer alabileceğini düşündüğünüz teknoloji veya çözüm üreticileri.
  • Fırsatlar / Tehditler: Endüstri 4.0 ile neler elde edeceğiz? Neler kaybedeceğiz? Nelere dikkat etmeliyiz?
  • Gelecek Senaryoları: Endüstri 4.0 vizyonu tamamlandığında bir fabrika, bir işletme acaba neye benzeyecek?

Yazabilirim, yazamam, düşünebilirim, düşünemem demeyin, mutlaka herkesin ilginç bir örneği, değerli bir görüşü vardır. Bizimle paylaşırsanız, çok mutlu oluruz. Bizim düşünemediğimiz sorularınız, çekinceleriniz, endişeleriniz, girişimleriniz hakkında sayfaya yorum bırakabilirsiniz.

Şimdiden çok teşekkür ederiz. Güzel bir çalışma olması dileğiyle…

Start typing and press Enter to search

X