Günümüzde elektronikte kullanılan prensiplerin temeli, yük taşıyan parçacıkların (elektronların) hareket etmesine dayanır. 1980’li yıllarda ortaya atılan spintronikte ise elektronların yükü değil, elektronlara manyetik alan kazandıran spin özelliğinden faydalanıyor. Yani artık yüklü parçacıkların hareketinden oluşan elektrik akımı yerine, elektronlar üzerinde hareket eden manyetik dalgalardan faydalanılmaya başlanıyor. Şu ana kadar bu teknoloji büyük oranda hard disk okuyan sensörlerde kullanılıyordu. Günümüzde artık olgunlaşmaya başlayan spintronik teknolojisi, elektroniğin geleceği bakımından oldukça büyük önem taşıyor.

The brass block serves as an electric ground plate ensuring an efficient insertion of the RF currents to the antennae and, on the other hand, microwave connectors mounted to the block allow for the embedding of the device into our microwave setup

Spin+X firmasının ürettiği spintronic gate

Peki neden spintronik prensiplere doğru bir kayma var? Öncelikle şu an kullanılan yarı iletken teknolojileri germanyum, indiyum gibi pahalı malzemelerin kullanımını gerektiriyor. Spintronik cihazlar ise, manyetik özelliklere dayandıkları için demir, gümüş, aluminyum gibi yaygın ve ucuz malzemeler ile üretilebilirler. Bir başka avantaj ise, yarı iletken tabanlı elektronik sistemler artık Moore yasasına uymuyorlar. Devrelerin daha hızlı çalışması için gereken minyatürleştirme, devrelerin ürettiği yüksek ısı yüzünden artık yarı iletken endüstrisinde tıkanmış durumda. Ancak spintronik cihazlar çok daha az enerji tüketiyorlar ve dolayısıyla daha az ısınıyorlar. Bu noktada özellikle hafıza için kullanılan bileşenlerin üretiminde spintronik yüksek bir önem taşıyor.

Henüz yaygın ticari uygulamaları olmasa da, artık bir çok alanda spintronik cihaz prototipi görülmeye başlandı. IBM, Motorola, Spin+X gibi firmalar spintronik araştırmalarına büyük yatırımlar yapıyorlar, aynı zamanda da çok büyük araştırma fonları mevcut. Eğer bu teknoloji ivmesini sürdürürse, spintronik sayesinde çok daha hızlı hafıza bileşenleri ve transistörleri cihazlarımızda görmek mümkün olacak.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X