Yunan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis’i hatırlar mısınız?

Bence bu konuşmasını mutlaka dinlemelisiniz?

Nereye doğru gidiyoruz? Ne güzel soruyor konuşmasında?

Star Trek Utopyası mı? Agoraya benzer ortamlarda akil insanlar medeniyetin nasıl ilerlemesi gerektiği üzerine felsefe yapıyorlar.

Yoksa Matrix tipi Distopya mı? Merkezi bir güç var, herkes onun kulu, herkes gözetim altında, herkes zann altında. Böyle olmasını istemeyiz deği mi?

Bunun için üzerinde çalışmak zorundayız. Bunu tasarlamak zorundayız. 24 Mart’ta Ekonomi 2.0 etkinliğimizde bunları konuşacağız.

Bu konuyla ilgili söylenecek o kadar çok söz var ki?

Bir yandan Silikon Vadisi bir teknolojik mesih gibi insanlığa her gün yeni bir trend, her gün yeni bir teknoloji, her gün yeni bir mobil uygulama çıkarmaktadır. Bu yenilikler bir anda milyarlarca dolar değere ulaşmaktadır. İnsanlığa hizmet ediyor, insanlığın gelişmesi, modernleşmesi, demokratikleşmesi için çabalıyorlar gibi görünüyorlar. Oysa hepsi tüketim çılgınlığın ve kendi aralarında servet maksimizasyonu üretmekten öteye gidemiyorlar.

Günah çıkarmak için sosyal sorumluluk projeleri yapıyorlar, sanal servetlerini sanal vakıflara, sanal bir şekilde bağışlıyorlar. Oysa günün sonunda o vakıflar da o servetler de yine aynı kişilere fon sağlamakta, aynı az sayıda kişiyi zenginleştirmektedir.

Davos 2016 zirvesi öncesi yayınlanan OXFAM eşitsizlik raporu son durumu en çarpıcı bir şekilde gözler önüne sermektedir.

İngiliz hükümetine bir mesaj göndermek, eşitsizliğin giderilmesi için başlatılmış kampanyaya katılmak istereniz, buraya tıklamanız ve bu basit formu doldurmanız yeterlidir.

Daha konuşmamız gereken çok mevzu var. Önümüzdeki günlerde bu alanda yazmaya devam edeceğiz.

Ekonomi 2.0 etkinliğimize bekleriz. Hemen kaydınızı yaptırın.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X