Eğitimin iyileşmesi ve yenileşmesi gerektiği aşikârdır. Bu kadar çok içeriğin üretildiği ve bu içeriğe eğlenceli, dijital, etkileşimli ve sosyal bir şekilde ulaşmanın mümkün olduğu çağımızda, düz mantık sınıf, düz mantık kitap, düz mantık didaktik yöntemlerin yeterli olmadığı da aşikârdır.

Demek ki Eğitim 2.0’a geçmek şart. Peki nasıl?

Sınıfı, öğretmeni ve öğrenciyi yeterince teknoloji ile donatırsak, onlar kendiliğinden iyi şeyler yapmaya başlarlar, eğitimi dijitalleştirmiş, modernleştirmiş oluruz. Böyle mi? Elbette hayır.

Eğitimin daha ilgi çekici olması, daha eğitici olması, daha doyurucu, tatmin edici olması, çocukların ve gençlerin ve hatta yetişkinlerin de daha çok ilgi göstermesi için, eğlence, film ve benzeri sektörlerin en iyi yaptığı işi yapmak lazım. İçeriği hikayeleştirmek lazım. Fizik bir dizi haline gelse, matematik bir sinema filmi olsa, tarih bir çizgi roman olsa, biyoloji bilim kurgu olsa, kimya bir arcade oyun haline gelse, ilginç olmaz mı?

Bu içerikleri kim üretecek?

Hollywood stüdyoları oldukça uzak ve meşgul. Gerçek oyuncular oldukça pahalı ve nadir. Senaryoyu kim yazacak? Yönetmen kim olacak? Bu içerik nasıl oluşacak?

Siz yapacaksınız.

Bill Gates bir blog yazısında buna işaret ediyor…

Yakın zamanda yayınlanan bir TED videosunda ise, sanal gerçeklik ve sanal dünyalarda nelerin yapılabileceği anlatılmaktadır.

Herkes katkıda bulunabilir. Tek ihtiyacınız olan hayal gücünüz…

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X