Geleceğin evleri sadece tasarımsal olarak değişmekle kalmayacak, bizzat geleceğin yaşandığı yerler haline gelecek. Büyük şirketler geleceğin evlerini tasarlarken startup’lar da yarışa dahil oluyor.

2014 yılının başlarında HomeKit’i duyuran Apple geleceğin evlerindeki ev otomasyonunda de söz sahibi olmak istiyor. Philips tüm aydınlatmaları akıllı hale getirip birbiri ile etkileşimli hale getirmeye çalışıyor.

Geçtiğimiz haftalarda İkea kablosuz şarj cihazların artık mobilyalarına entegre edilebileceğini duyurarak sadece beyaz eşyaların değil, evin içindeki tüm mobilyaların akıllanması için harekete geçildiğini gösteriyor.

İkea ladestation

Ev İle Konuşmak.

Geleceğin evleri ile sadece dokunmatik ekranlar veya tuşlar ile değil, aynı zamanda sözlü ve hareketli komutlar ile de kontrol edilebilecek. Evin içinde kendi kendinize konuşmak her ne kadar garip gibi dursa da mutfaktaki fırının size yemeğin hazır olduğunu söylemesi veya banyonun “Patron sen bu saatlerde duş alırsın genelde, suyu ısıtayım mı?” demesi oldukça eğlenceli deneyimlerin yaşanabileceğini gösteriyor.

 

Işığın veya ocağın açık unutulması, kapının kilitlenmemesi günümüzde insanı tekrar eve dönmesine ya da tüm gün huzursuz olmasına sebep olurken gelecekte önemsiz şeyler haline gelecek. Evin içinde kimsenin olmadığını fark eden ocak veya aydınlatmalar kendiliğinden kapanacak, kapı ise kendisini kilitleyecek.

 

Evin Yaşayanlara Uyum Sağlaması.

Bunun en güzel örneklerinden biri şu an Nest. Bu termometre onunla ne zaman temas edildiğini, hangi saatlerde evi kaç dereceye getirildiğini öğrenerek ev halkına göre kendisini ayarlıyor. Fakat sadece sıcaklığın ayarlanmNestası ile kalmayacak geleceğin evleri. Gün içerisinde ev halkının davranışlarını ezberleyecek olan cihazların iletişim halinde olması yepyeni olanaklar sağlıyor. Sabahları koşu yaptığınız yol üzerinde koşu yaptığınızı ve tekrar eve yöneldiğinizi fark eden telefonunuz önceden eve haber verip spordan sonra duş alacağınızı ön görerek gerekli hazırlıklara başlayabilecek. Ortalama duş sürenizi bilen duşunuz sonrasında kahve içeceğinizi bildiği için kahve makinesini tam zamanında kahvenin hazır olmasına olanak sağlayacak.

 

Olur da alışkanlıklarınızın dışında bir davranışta bulunacak olmanız dünyanın sonu değil tabi ki. Her zaman ve her yerde telefonunuzdan evinize erişebileceksiniz.

Enerji Tüketimi Optimizasyonu

Tüm bu teknolojilerin gelişmesi ve zamanla evlerde yer almasının en önemli getirisi ise kesinlikle enerji optimizasyonu. İhtiyaç duyulmadığında kombi kendisini devreden çıkarabilecek, ışıklar kendisini söndürebilecek ve evin içerisinde fazla enerji sarf eden odalar, cihazlar kolaylıkla tespit edilebilecek. Tüketiminizin çok ya da az olduğunu anlamak için komşunun faturasını bakmak yerine evinize benzer diğer evlerle tüketiminizi karşılaştırabiliyor olmak, sizden az tüketen evlerin nasıl daha az tüketim sağladığını görebilmek ise gelecekte görmek istediğimiz uygulamalardan biri.

 

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X