Neil Gershenfeld’i hiç duydunuz mu? Duymamış olabilirsiniz. Maker Hareketi, Fab Lab’ler ve benzeri ile ilginiz olduysa, belki duymuş olabilirsiniz. Prof. Gershenfeld MIT Üniversitesinde Center for Bits and Atoms merkezinin kurucusu ve direktörüdür.

Vizyonunu anlatmak için yıllar evvel ‘How to make (almost) anything’ isimli bir ders başlatmıştır. Maker kültürünün en önemli temellerindendir. Hayal edebilirsen, büyük ihtimalle yapabilirsin. Yapabilirsen, anlayabilirsin. Anlayabilirsen, anlatabilirsin. Böylece bilgi yayılır ve herkes anlayabilir, yapabilir hale gelebilir.

Bu dersin açık kaynak ders notları bulunmaktadır. MIT OCW sitesinde…

Neil Gershenfeld bu kültürün yayınlaşması için Fab Lab, yani fabrikasyon laboratuvarı, projesi başlatmıştır. Şu an dünyada yüzden fazla Fab Lab var. Ülkemizde de Kadir Has Üniversitesi ve benzeri yerlerde bulunmaktadır. Fab Lab vizyonunu anlattığı bir TED konuşmasını da buradan izleyebilirsiniz.

Bugünlerde Neil hoca iki kardeşi ile birlikte Designing Reality isimli bir kitap kaleme almıştır. Gelecekte dijital devrim fiziki dünyaya yansıyacak, ikisi birbirine karışacak. Dijital uygulamaların tasarlandığı gibi, fiziki eşyalar da o şekilde tasarlanacak ve üretilebilecek. (Kitap Amazon linki)

Aralık 2017’de kardeşler Wodrow Wilson Merkezinde kitaplarını ve düşüncelerini paylaştılar. Videoyu bu linkten izleyebilirsiniz…

Ellerine ve akıllarına sağlık. Darısı bizim başımıza…

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

X